Oppositionen presenterade i dag en budget i balans, utan inslag av skattehöjningar.– Vi måste vara en attraktiv kommun och en bibehållen skattesats är en del i detta, sa Pär-Ove Lindqvist (M) på pressträffen där skuggbudgeten presenterades.
”Vi tycker att det är fel att höja skatten med 1 kr nu. Vi ser att det går att arbeta fram en budget utan skattehöjning. En stor skattehöjning nu kommer inte att lösa den framtida kommunala ekonomin. Lindesbergs kommun måste arbeta med att hålla tillbaks kostnadsutvecklingen som för närvarande är för hög i förhållande till intäkterna.”
Så inleder Allianspartierna Moderaterna, Centerpartiet, Kristdemokraterna och Folkpartiet sitt budgetförslag.
– Det är precis som med den privata ekonomin. Man kan inte spendera mer än man har råd med. Att höja skatten skulle slå hårt mot invånarna, inte minst barnfamiljerna, sa Ingrid Åberg (KD).
Att Socialdemokraterna och Miljöpartiet har aviserat skattehöjning utan att genomföra en konsekvensanalys var något som Allianspartierna ställde sig frågande inför.
Den egna budgeten bygger på kostnadsminskningar på flera olika poster, men också intäktsförstärkningar där den största posten är 10 miljoner från utdelning från kommunala bolag. Pengar som budgeterats rakt in i driften.
– Om inte pengarna räcker till måste man prioritera, det har vi gjort, sa Pär-Ove Lindqvist (M).
Bland kostnadsminskningarna återfinns bland annat 3 miljoner på Barn- och utbildningsnämnden, 2,5 miljoner på Kommunstyrelsen, 3 miljoner på Socialnämnden och 1 miljon på Försörjningsstöd, i förhållande till Socialdemokraternas och Miljöpartiets budget.
– Det handlar om kostnadskontroll. Detta är en mer ansvarsfull politik än att höja skatten, eftersom det går att undvika skattehöjning genom flera marginella förändringar, sa Pär-Ove Lindqvist.
Lina Hagström
naringsliv@lindenytt.com
En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs Rotaryklubb att skjuta fram årets upplaga av LindeDagen. Det nya datumet blir istället onsdagen den 27 augusti.
– Det blir nytt datum, men annars i stort sett som det är tänkt, och alla bokade platser kvarstår, säger Sven Carlsson.
I januari meddelade Roger Sixtensson sin avgång som VD för FALAB/LIBO, efter en rad uppmärksammade mediala granskningar. Sedan dess har bolagets ekonomichef varit tillförordnad på posten, medan man sökt en ny VD. Under måndagen kunde man så presentera mannen som ska axla rodret, Mikael Kihlberg, som tillträder 1 september.
– Nu vänder vi blad, nu börjar ett nytt kapitel i FALAB/LIBOS historia, säger Mikael.
Med flinka fingrar och hög precision tog Voldemars Lasmanis hem guldet i Ungdoms-SM i CAD-konstruktion. Hans konstruktion av en fällstege med arbetsplattform imponerade stort på juryn och säkrade honom inte bara förstaplatsen, utan även en plats i Yrkes-SM 2026.
– Det är bara så jäkligt kul att ha vunnit detta, säger Voldemars till LindeNytt.
Klockan 12.00 på torsdagen stängde LindeNytts tävling där två fribiljetter till den stora Vårfesten stod på spel. Deltagandet var otroligt högt och de flesta svarade också rätt på tävlingsfrågan.
Den 17 april 2019 blev Industritekniska programmet på Lindeskolan certifierat som ett Teknikcollege, och framtiden såg ljus ut för utbildningen som efter fem års dvala kunde startas upp igen, tack vare ett samarbete mellan Lindeskolan, kommunledningen och industriföretagen i Lindesberg. Men redan två år senare lades programmet ner på nytt. Nu ser det dock ut som att det blåser positiva vindar för ytterligare en nystart – redan hösten 2026.
– Att behovet av utbildningen finns och att alla är positiva till den råder det inga tvivel om. Det känns hoppfullt, säger rektor Andreas Blom.
Bergslagsbibblan växer med fem nya kommuner. Under april och maj ansluter ytterligare fem bibliotek från nio av länets kommuner till Bergslagsbibblan. Målet är att förbättra och erbjuda en mer likvärdig och hållbar biblioteksservice till invånarna i kommunerna.
– Det innebär att invånarna kommer att få bättre tillgång till media, och vi kommer kunna erbjuda snabbare leveranser mellan biblioteken som ingår i samarbetet, förklarar Helena Blixt, samordnare på Lindesbergs stadsbibliotek.
En ny secondhandbutik har öppnat i Korskyrkan i Frövi. Här kan du fynda en skön vårjacka eller varför inte ett par snygga skor för blott en liten ”guldtia”. Fokus ligger på att samla ihop pengar för att kunna stötta ideella organisationer som satsar på barn och ungdomar.
– Jag hoppas att det ska fungera så vi kan börja ge ut gåvor till organisationer så småningom. Det är drömmen att få stötta de som behöver, säger initiativtagaren Linda Sköldenström när LindeNytt stannar till på besök.
Efter 15 år med ledande befattningar inom ett brett spektrum av branscher, kliver Lindesbergaren Anna-Lena Rydelius in som ny marknadschef för det kommunala energibolaget Linde energi. Detta meddelar man på torsdagen via ett pressmeddelande.