Det har idag, torsdag, blivit dags för den första av två utbildningsträffar i ”Professionellt styrelsearbete”. Bakom initiativet till utbildningen står Ulla-Britt Norgren och Gunilla Pöchhacker, som bjudit in grundaren och ägaren av Neld International Conulsting; Margareta Neld.
På Råsvalslund är man i full gång med att förbereda lunchen åt de kommande gästerna. Ulla-Britt Norgren, Gunilla Pöchhacker och Margareta Neld hjälps åt att placera ut dagens studiematerial; Margareta Nelds bok ”Berättelser från styrelserum”. För det är just vad den här utbildningen ska handla om, professionellt styrelsearbete. Det var i samband med ett av Länsstyrelsens projekt; för ökad jämställdhet som Ulla-Britt och Gunilla besökte Almedalsveckan, där de lyssnade på Margareta Neld.
– Vi fick en riktig snilleblixt och tänkte att henne behöver vi uppe i norra Örebro län, säger Ulla-Britt.
Och så fick det bli. Utbildningen hålls vid två tillfällen, varav den första pågår idag. Tjugotvå stycken anmälda och intresset var mycket stort redan från start.
– Det blev fullt direkt efter att vi skickat ut inbjudan. Det är både företagare, stora och små, och politiker, både män och kvinnor. Det är verkligen spritt!, berättar Ulla-Britt.
– Jättekul!, tillägger Gunilla.

Margareta Neld, som håller i utbildningen, är grundare och ägare av Neld International Consulting, hon är även organisationskonsult, rådgivare och mentor. Hon har arton års styrelseerfarenhet som delägare och VD.
– Jag har skräddarsytt två halvdagar efter hur Ulla-Britt vill ha det. Jag har skrivit en bok; Berättelser från styrelserum, som riktar sig till ägare som funderar på att sätta ihop en styrelse, säger Margareta om boken som ligger till grund för utbildningen.
Vid det första tillfället ska man se över vad en styrelse har för uppgifter, dess förutsättningar, rollfördelningen, och vad som är viktigt att tänka på när man går in i en styrelse. Sedan får man gå hem med lite uppgifter att tänka igenom till gången därpå. Vid träff nummer två handlar det mer om valberedning, hur man ska tänka som ägare och hur det går till, jämställdhet och mångfald, hur man får till ett bra team. Margareta började med den här utbildningen redan under gårdagen, men då i Nora.
– Utifrån igår så såg jag en stor nyfikenhet och vilja att lära. Man vill veta om man gör rätt, det är väldigt bra att veta. De gick hem igår fulla med kunskap och glada att de hade rett ut saker, berättar Margareta.

När utbildningen är klar kommer deltagarna att få ett intyg på att de varit med.
– Det är viktigt för framtiden, man kan visa upp det och det är inte så bara, man har bakom ryggen att man gjort det här, konstaterar Ulla-Britt.
Certifiering får däremot bli nästa projekt, då det här mer kan ses som en introduktion. Men efter utbildningen har man än dock tillräcklig kunskap för att kunna sitta i ett aktiebolag. Margareta fortsätter:
– Man kan alltid fördjupa sig och det sker hela tiden förändringar.
Själv beskriver han sig skämtsamt som en 82-årig, enögd Parkinsongubbe, men sanningen är att Jerry Ragnarsson är en otroligt begåvad guldsmed som varit verksam sedan 1957. I sin hemmaverkstad i villan i Lindesberg har han långt efter sin pension fortsatt sin passion för hantverket, men på hobbynivå.
– Jag kan ju inte riktigt låta bli, det är ju så roligt, säger han med ett leende.
Trädet står i fokus – som form, idé och kreativ drivkraft – när Tormek bjuder in till sommarutställningen In Between Trees – Through Grind and Motion. Denna gång har man valt en ny riktning med fokus på det konstnärliga uttrycket och ambitionen att ge besökarna en helhetsupplevelse.
– Det är ett steg framåt i vår utveckling. Vi är väldigt glada över att få möjligheten att visa upp dessa fantastiska verk från utställare på den här nivån, säger Malin Karlsson, Social Media Specialist på slipmaskinstillverkaren Tormek.
Knappt ett år efter att Rickard Bädicker tog över Kajsa & Pinnens Bowling efter Lars-Åke Johansson, begärs företaget i konkurs vid Örebro Tingsrätt. De ständigt stigande matpriserna och inflationen uppges vara orsaken till beslutet.
Efter att gratisbutiken Gåvoboden i Lindesberg stått utan lokal i en månad, har man nu hittat en tillfällig lösning över sommaren för att kunna fortsätta verksamheten. Ett lokalt företag har erbjudit sig att sponsra med ett större inhägnat tält, och därmed flyttar nu Sommarboden in i Elin Olofssons villaträdgård på Östermalmsvägen 1 i Lindesberg.
– Det här är ett socialt hus, och jag tänker att nu ska det verkligen användas, säger Elin entusiastiskt.
I juni 2005 tog han över Pizzeria Milano i Lindesberg, efter förra ägaren Michel Shahrestan. Nu, två decennier senare, är det dags för Mahmut Cakir att fira 20-årsjubilem, något han framförallt vill göra för att ge tillbaka till sina trogna kunder.
– Jag vill att folk ska veta att jag har varit här i 20 år, och jag är tacksam för mina kunder, jag är så glad att jag är här i Lindesberg, säger han till LindeNytt.
I morgon, lördag den 24 maj, håller Gåvoboden i Lindesberg öppet för sista gången i sin lokal på Kristinavägen 24. Anledningen är att en ny hyresgäst ska flytta in, och därför söker verksamheten nu med ljus och lykta efter en ny plats att fortsätta sin verksamhet på.
-Jag väljer att se detta som en möjlighet, det här kan bli en nystart. Vi har stora planer på hur vi kan utveckla verksamheten på olika sätt, säger Elin Olofsson, initiativtagare till Gåvoboden i Lindesberg.
I januari meddelade Roger Sixtensson sin avgång som VD för FALAB/LIBO, efter en rad uppmärksammade mediala granskningar. Sedan dess har bolagets ekonomichef varit tillförordnad på posten, medan man sökt en ny VD. Under måndagen kunde man så presentera mannen som ska axla rodret, Mikael Kihlberg, som tillträder 1 september.
– Nu vänder vi blad, nu börjar ett nytt kapitel i FALAB/LIBOS historia, säger Mikael.
Tåg i Bergslagen meddelar att man ser en tydlig förbättring av trafiken jämfört mot i fjol, då inställda avgångar och minskad trafik påverkade resandet negativt. Under mars uppnådde man en avgångspunktlighet på 93,9 %, jämfört med 80,3 % i mars 2024.
– Trots att vi under februari och mars drabbades av flera utmaningar, som
exempelvis infrastrukturproblem, nedfallna träd och hårda vindar, ser vi en tydligt positiv trend. Utvecklingen över tid är glädjande, säger Yujin Zhang, trafikchef Tåg i Bergslagen i ett pressmeddelande.