I slutet av maj månad kommer Linde Hälsokost inte längre finnas kvar i centrala Lindesberg. Eva Ahlströms försäljning av hälsokostprodukter kommer dock inte att upphöra med det, men på grund av olika omständigheter kommer försäljningen fortsättningsvis att ske hemma på gården – under nytt butiksnamn och något färre produkter.
– Det är ett bättre alternativ än att behöva stänga helt, även om jag hade varit gladare om jag hade kunnat låta någon annan driva butiken vidare här i Lindesberg, förklarar Eva Ahlström.
Den första juni i år skulle Eva ha firat 6-årsjubileum. Nu blir det inte så. Istället kommer den nuvarande hälsokostbutiken på Kristinavägen inte längre finnas kvar där när sköna maj övergår i sommarmånaden juni.
Redan för ett år sedan informerade Eva Ahlström om hennes planer att byta inriktning till bland annat ansiktsbehandlingar. Hon ville dock inte plocka ned skylten på Kristinavägen för det, utan började då sökandet efter någon som ville ta över butiksverksamheten.
– Det fanns flera intressenter och däribland en som var aktuell ganska länge, säger Eva.
Dessvärre föll ägarbytet på målsnöret mer eller mindre, vilket stod klart sent 2017. Därefter har inriktningen varit att finna ett sätt att ha kvar butiken – samtidigt som den upphör i dess nuvarande form.
– Jag kommer att flytta butiken till stugan hemma på gården och fortsätta försäljningen där, men då med endast ett basutbud. Mycket av det övriga kan jag ju beställa hem om kunden önskar, eftersom jag har kvar mina leverantörer, berättar hon.
Eva är dock medveten om att flytten kan komma att bli ett besvär för många av hennes kunder, som inte själva har möjlighet att besöka gården, som är belägen cirka 1,5 mil utanför Lindesberg (mellan Pilkrog och Rockhammar). Men allt går ju att lösa, menar hon. Om inte kunden kan komma till Eva, så kommer Eva till kunden.
– Jag har ju många kunder, framförallt äldre, som inte har möjlighet att ta sig så långt, men det löser jag med att själv köra ut varorna till dem. Det är bara att kontakta mig och säga vad man vill ha, så gör jag upp med kunden om en dag i veckan när jag kör in varorna till Lindesberg för avhämtning, säger Eva Ahlström.
Eva ser positivt på lösningen, men påpekar att vissa saker kommer att saknas. Bland annat det sociala.
– Det är ganska många som kommer in en sväng bara för att säga hej och prata en stund. Den sociala biten kommer jag att sakna väldigt mycket, avslutar Eva Ahlström.