Roland Jansson hoppas att någon annan vill driva butiken vidare in i framtiden. Foto: Fredrik Norman
Far och son lägger av
Roland Jansson och sonen Mattias har sedan starten för snart fyra år sedan drivit butiken Hem & Design i Lindesberg, en butik med många olika inriktningar där bland annat möbler för hem och trädgård haft sällskap av husgeråd och presentartiklar med mera. Nu har man dock beslutat att lägga av.
– Allra helst vill vi ju lämna över till någon annan som vill driva butiken vidare, men om den lösningen inte blir aktuell så stänger vi efter årsskiftet, säger Roland Jansson.
Anledningen till att Hem & Design idag deklarerar att butikens dagar är räknade, är att man inte längre har den energi som krävs för att det skall vara roligt, eller ens möjligt, att arbeta med butiken på den nivå som den kräver.
– Det tar ju sin tid och energi, så är det bara. Och sedan i februari har jag arbetat med att sälja partier igen, vilket jag har arbetat med tidigare i livet. Det innebär att jag är ute på vägarna större delen av tiden och besöker kunder som Coop Forum och City Gross med flera. Därför finns det inte så mycket tid kvar att ta hand om butiken, förklarar Roland.
Inte heller sonen Mattias, som varit butikschef sedan starten i november 2011, ser anledning att fortsätta i ensamt majestät.
Så här såg det ut när Roland och Mattias finslipade konceptet inför premiären för snart fyra år sedan. Arkivfoto: Fredrik Norman
Eftersom duon redan lagt grunden för en butiksrörelse, som funnit sin nisch och plats i utbudet av butiker i staden, vill man hellre lämna över spakarna till någon annan som tar över istället för att gå den tråkiga vägen som en stängning innebär.
– Allra helst vill vi ju lämna över till någon annan som vill driva butiken vidare, men om den lösningen inte blir aktuell så stänger vi efter årsskiftet. Vi har sagt att vi kör till den sista januari 2016 och finns det ingen som tar vid då så upphör butiken, säger Roland Jansson.
Fram till slutdatum kommer allt rulla på precis som vanligt. När LindeNytt besöker Hem & Design kommer den senaste varuleveransen till butiken.
– Nu är det jul igen, konstaterar Roland när han tar emot en mängd julsaker som skall plockas upp på hyllorna för försäljning.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Den nionde upplagan av LindeDagen fick Lindesbergarna att gå man ur huse under onsdagseftermiddagen. Det bjöds på ett härligt sensommarväder och mängder med aktiviteter, uppträdanden och information. Strandpromenaden och Loppholmarna fylldes till bredden av glada besökare som fick ta del av det mesta av det bästa med Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.
Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har bland annat diskuterats att bygga äldreboende och bostäder i fastigheten. Nu slopar man dessa visioner – åtminstone i kommunal regi. Den gamla skolbyggnaden skall istället säljas och redan nu har en mäklarfirma fått i uppdrag att sondera terrängen. FALAB hoppas nu att en privat aktör kan ta över och utveckla byggnaden.
– Det är viktigt att vi väljer köpare med omsorg. Vi har ett ansvar vid försäljning och söker en aktör som vi litar på och tror kommer göra det här riktigt bra, säger Mikael Kihlberg, VD för FALAB/LIBO.
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).
28 november 2025 klockan 13:37 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ställa i ordning butiksytan, hade butiksägaren Charlotte Lundell, tillsammans med sina kollegor, lyckats färdigställa allt lagom som julhandeln nu drar igång. När LindeNytt kommer på besök drar Charlotte en lättnadens suck – samtidigt som glädjetårarna inte längre går att hålla tillbaka.
– Det blev bättre än vad jag någonsin hade kunnat hoppas på, säger en märkbart känslosam Charlotte Lundell.
Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för att sedan pryda scenen under konserten. Det är dock mer än granar som ska färdigställas inför tisdagens två föreställningar, ljuslyktor och julgransfötter byggs, paket slås in och mer än 2000 julkulor kompletteras med snören för upphängning.
Här får Lindesberg en helt ny julmarknad i år
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in ...
Bildextra: Nu öppnar Main Event i arenan
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina fö...