Roland Jansson hoppas att någon annan vill driva butiken vidare in i framtiden. Foto: Fredrik Norman
Far och son lägger av
Roland Jansson och sonen Mattias har sedan starten för snart fyra år sedan drivit butiken Hem & Design i Lindesberg, en butik med många olika inriktningar där bland annat möbler för hem och trädgård haft sällskap av husgeråd och presentartiklar med mera. Nu har man dock beslutat att lägga av.
– Allra helst vill vi ju lämna över till någon annan som vill driva butiken vidare, men om den lösningen inte blir aktuell så stänger vi efter årsskiftet, säger Roland Jansson.
Anledningen till att Hem & Design idag deklarerar att butikens dagar är räknade, är att man inte längre har den energi som krävs för att det skall vara roligt, eller ens möjligt, att arbeta med butiken på den nivå som den kräver.
– Det tar ju sin tid och energi, så är det bara. Och sedan i februari har jag arbetat med att sälja partier igen, vilket jag har arbetat med tidigare i livet. Det innebär att jag är ute på vägarna större delen av tiden och besöker kunder som Coop Forum och City Gross med flera. Därför finns det inte så mycket tid kvar att ta hand om butiken, förklarar Roland.
Inte heller sonen Mattias, som varit butikschef sedan starten i november 2011, ser anledning att fortsätta i ensamt majestät.
Så här såg det ut när Roland och Mattias finslipade konceptet inför premiären för snart fyra år sedan. Arkivfoto: Fredrik Norman
Eftersom duon redan lagt grunden för en butiksrörelse, som funnit sin nisch och plats i utbudet av butiker i staden, vill man hellre lämna över spakarna till någon annan som tar över istället för att gå den tråkiga vägen som en stängning innebär.
– Allra helst vill vi ju lämna över till någon annan som vill driva butiken vidare, men om den lösningen inte blir aktuell så stänger vi efter årsskiftet. Vi har sagt att vi kör till den sista januari 2016 och finns det ingen som tar vid då så upphör butiken, säger Roland Jansson.
Fram till slutdatum kommer allt rulla på precis som vanligt. När LindeNytt besöker Hem & Design kommer den senaste varuleveransen till butiken.
– Nu är det jul igen, konstaterar Roland när han tar emot en mängd julsaker som skall plockas upp på hyllorna för försäljning.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs Rotaryklubb att skjuta fram årets upplaga av LindeDagen. Det nya datumet blir istället onsdagen den 27 augusti.
– Det blir nytt datum, men annars i stort sett som det är tänkt, och alla bokade platser kvarstår, säger Sven Carlsson.
I januari meddelade Roger Sixtensson sin avgång som VD för FALAB/LIBO, efter en rad uppmärksammade mediala granskningar. Sedan dess har bolagets ekonomichef varit tillförordnad på posten, medan man sökt en ny VD. Under måndagen kunde man så presentera mannen som ska axla rodret, Mikael Kihlberg, som tillträder 1 september.
– Nu vänder vi blad, nu börjar ett nytt kapitel i FALAB/LIBOS historia, säger Mikael.
Med flinka fingrar och hög precision tog Voldemars Lasmanis hem guldet i Ungdoms-SM i CAD-konstruktion. Hans konstruktion av en fällstege med arbetsplattform imponerade stort på juryn och säkrade honom inte bara förstaplatsen, utan även en plats i Yrkes-SM 2026.
– Det är bara så jäkligt kul att ha vunnit detta, säger Voldemars till LindeNytt.
Klockan 12.00 på torsdagen stängde LindeNytts tävling där två fribiljetter till den stora Vårfesten stod på spel. Deltagandet var otroligt högt och de flesta svarade också rätt på tävlingsfrågan.
Den 17 april 2019 blev Industritekniska programmet på Lindeskolan certifierat som ett Teknikcollege, och framtiden såg ljus ut för utbildningen som efter fem års dvala kunde startas upp igen, tack vare ett samarbete mellan Lindeskolan, kommunledningen och industriföretagen i Lindesberg. Men redan två år senare lades programmet ner på nytt. Nu ser det dock ut som att det blåser positiva vindar för ytterligare en nystart – redan hösten 2026.
– Att behovet av utbildningen finns och att alla är positiva till den råder det inga tvivel om. Det känns hoppfullt, säger rektor Andreas Blom.
Bergslagsbibblan växer med fem nya kommuner. Under april och maj ansluter ytterligare fem bibliotek från nio av länets kommuner till Bergslagsbibblan. Målet är att förbättra och erbjuda en mer likvärdig och hållbar biblioteksservice till invånarna i kommunerna.
– Det innebär att invånarna kommer att få bättre tillgång till media, och vi kommer kunna erbjuda snabbare leveranser mellan biblioteken som ingår i samarbetet, förklarar Helena Blixt, samordnare på Lindesbergs stadsbibliotek.
En ny secondhandbutik har öppnat i Korskyrkan i Frövi. Här kan du fynda en skön vårjacka eller varför inte ett par snygga skor för blott en liten ”guldtia”. Fokus ligger på att samla ihop pengar för att kunna stötta ideella organisationer som satsar på barn och ungdomar.
– Jag hoppas att det ska fungera så vi kan börja ge ut gåvor till organisationer så småningom. Det är drömmen att få stötta de som behöver, säger initiativtagaren Linda Sköldenström när LindeNytt stannar till på besök.
Efter 15 år med ledande befattningar inom ett brett spektrum av branscher, kliver Lindesbergaren Anna-Lena Rydelius in som ny marknadschef för det kommunala energibolaget Linde energi. Detta meddelar man på torsdagen via ett pressmeddelande.
Årets bokfest är igång: ”Tangerar förra året”
Årets bokrea är i full gång, och redan en halvtimme innan Blombergska Bokhandeln i Lindesberg öppnade dörrarna ringlade sig kön lång längs ...
Arenan fick utrymmas efter inbrottslarm
Söndagskvällens handbollsmatch mellan LIF Lindesberg och Skogås hade bara tre minuter kvar när man fick pausa spelet. Inbrottslarmet drog igång i...