I morgon, torsdag, arrangeras Näringslivsdagen i Lindesberg. Startskottet går redan vid frukosttimmen 07.00 och målsnöret dras först långt in på kvällen. Däremellan skall föreläsningar, prisutdelningar, middagssittning och festlig underhållning avhandlas. Ett av de kanske mest färgstarka inslagen vågar vi påstå blir när artisten och modedesignern Lars-Åke Wilhelmsson framträder som sitt alter ego ”Babsan”.
Men innan underhållningen knyter ihop säcken denna afton kommer fokus ligga på näringslivet och företagandet i Lindesberg. Näringslivsdagen arrangeras nu för fjärde gången i ordningen.
– Vi gör det här för att vi vill ge något tillbaka till alla våra duktiga företagare, som är så viktiga för oss alla i Lindesbergs kommun, kommenterar näringslivschef Merit Israelsson.
Hon berättar att temat den här gången är attraktivitet.
– Och det kan ju tolkas så olika. Vad är attraktivitet och hur skapar man den? Det skall bli intressant att höra vad våra föreläsare säger om just detta, säger Merit.
Föreläsare för dagen är Tjodolf Sommestad, som bor i lilla Lindesberg men arbetar i den stora världen utanför, och Charlotta Mellander som är professor i nationalekonomi och anses vara en av landets främsta experter på städer och regional utveckling.
– Tjodolf bodde ju här som tonåring och flyttade senare till Stockholm för att utbilda sig. Sedan flyttade han tillbaka hit. Vad fick honom att välja Lindesberg? Han kommer berätta mer om sitt liv och arbete samt varför han flyttade tillbaka till Linde, berättar Merit.
Tjodolf Sommestad arbetar sedan 2011 åt det stora spelbolaget King och ansvarar specifikt för spelsuccén ”Candy Crush”.
Näringslivsdagens två föreläsningar är öppna för allmänheten och ingen föranmälan krävs. Platsen är Lindeskolans aula. Tjodolf föreläser k.l 09.45-10.30. Charlotta föreläser kl. 10.30-12.00.
Näringslivsdagen övergår till Näringslivskväll med start kl. 18.00 med middag och underhållning på Lindesbergs Stadshotell. Dock är det inte bara mat och skratt som står på menyn. Under kvällen skall även ett antal personer prisas för deras insatser i Lindesberg.
– Årets företagare utses på kvällen. Vi kommer även att utse årets eldsjäl samt dela ut ett hederspris till en person som gjort betydande insatser för Lindesberg, avslutar Merit Israelsson.
För fjärde året i rad hölls finalen av Innovation Day på Lindeskolan. Bland de åtta grupperna fanns det lika många unika innovationer som var väl uträknade och som verkligen fick tremannajuryn från Linde Energi och Örebro Universitet att tänka till i sin bedömning. Efter en längre översikt över alla åtta innovationer så blev den vinnande innovationen en flerfunktionell mobilapp som ska minska det dagliga matsvinnet i det vardagliga livet.
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisörsalong i Lindesberg tillsammans med parhästen Amanda Jansson. Med bara några dagar kvar till premiäröppningen av ”Majanda” är det mesta på plats i deras helrenoverade lokal på Bytesgatan 12.
– Vi har verkligen saknat våra fina kunder och undrar vad som hänt i deras liv på sistone. Man bildar väldigt speciella band som frisör och kund, och vi är så glada över att vara tillbaka, säger Maja och Amanda.
Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.
I helgen publicerades ett Facebookinlägg av en privatperson som fick ett stort gehör på sociala medier. Där skrevs det bland annat om hur en kroggäst drabbats av akut sjukdom och blivit medvetslös utan att varken polis eller personal tagit något ansvar i händelsen. Ett inlägg som inte bara är fyllt med desinformation om vad som hände, utan som också har orsakat stort obehag i personalstyrkan, menar krogens ägare.
– Det är otroligt onödigt att vi alla ska lägga en sådan energi för att någon vill ha status, säger Oliver Lindberg.
Rapporteringen i medierna om att GB upphör med försäljningen av en av Sveriges mest sålda glassar har väckt mycket starka reaktioner i sociala medier. Nu går Tempo i Storå ut med ett lugnande besked: Daimstruten kommer att fortsätta finnas kvar i butikssortimentet, men under en annan tillverkare.
– Nu när det är ute i nyheterna kan jag meddela att Daimstruten inte kommer att försvinna, informerar butiksägaren Dennis Norström.
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.
Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har bland annat diskuterats att bygga äldreboende och bostäder i fastigheten. Nu slopar man dessa visioner – åtminstone i kommunal regi. Den gamla skolbyggnaden skall istället säljas och redan nu har en mäklarfirma fått i uppdrag att sondera terrängen. FALAB hoppas nu att en privat aktör kan ta över och utveckla byggnaden.
– Det är viktigt att vi väljer köpare med omsorg. Vi har ett ansvar vid försäljning och söker en aktör som vi litar på och tror kommer göra det här riktigt bra, säger Mikael Kihlberg, VD för FALAB/LIBO.