I morgon, torsdag, arrangeras Näringslivsdagen i Lindesberg. Startskottet går redan vid frukosttimmen 07.00 och målsnöret dras först långt in på kvällen. Däremellan skall föreläsningar, prisutdelningar, middagssittning och festlig underhållning avhandlas. Ett av de kanske mest färgstarka inslagen vågar vi påstå blir när artisten och modedesignern Lars-Åke Wilhelmsson framträder som sitt alter ego ”Babsan”.
Men innan underhållningen knyter ihop säcken denna afton kommer fokus ligga på näringslivet och företagandet i Lindesberg. Näringslivsdagen arrangeras nu för fjärde gången i ordningen.
– Vi gör det här för att vi vill ge något tillbaka till alla våra duktiga företagare, som är så viktiga för oss alla i Lindesbergs kommun, kommenterar näringslivschef Merit Israelsson.
Hon berättar att temat den här gången är attraktivitet.
– Och det kan ju tolkas så olika. Vad är attraktivitet och hur skapar man den? Det skall bli intressant att höra vad våra föreläsare säger om just detta, säger Merit.
Föreläsare för dagen är Tjodolf Sommestad, som bor i lilla Lindesberg men arbetar i den stora världen utanför, och Charlotta Mellander som är professor i nationalekonomi och anses vara en av landets främsta experter på städer och regional utveckling.
– Tjodolf bodde ju här som tonåring och flyttade senare till Stockholm för att utbilda sig. Sedan flyttade han tillbaka hit. Vad fick honom att välja Lindesberg? Han kommer berätta mer om sitt liv och arbete samt varför han flyttade tillbaka till Linde, berättar Merit.
Tjodolf Sommestad arbetar sedan 2011 åt det stora spelbolaget King och ansvarar specifikt för spelsuccén ”Candy Crush”.
Näringslivsdagens två föreläsningar är öppna för allmänheten och ingen föranmälan krävs. Platsen är Lindeskolans aula. Tjodolf föreläser k.l 09.45-10.30. Charlotta föreläser kl. 10.30-12.00.
Näringslivsdagen övergår till Näringslivskväll med start kl. 18.00 med middag och underhållning på Lindesbergs Stadshotell. Dock är det inte bara mat och skratt som står på menyn. Under kvällen skall även ett antal personer prisas för deras insatser i Lindesberg.
– Årets företagare utses på kvällen. Vi kommer även att utse årets eldsjäl samt dela ut ett hederspris till en person som gjort betydande insatser för Lindesberg, avslutar Merit Israelsson.
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.
Den obemannade lanthandeln i Ramsberg, som blivit byns hjärta, har nu utsetts till Årets kooperativ i Sverige 2025. Det avslöjades under prisceremonin som hölls på onsdagskvällen i Stockholm. Mirjam Björkman, Agneta Segerfeldt och Ulrika Beskow från Ramsbergs Handel fick motta såväl diplom och blommor som den stora äran.
– Det är superhäftigt att vi vann, vi blev jättechockade, säger Mirjam Björkman, ordförande i föreningen.
Efter en sommar kantad av blåst, trasiga tält och envis kamp får Elin Olofsson och Gåvoboden i Lindesberg nu en nystart. Genom att kroka arm med Lindes skrädderi får verksamheten inte bara en ordentlig lokal med tak över huvudet – utan också nya möjligheter att utveckla sitt arbete med återbruk och hållbarhet.
– När den här chansen dök upp kändes det som en skänk från ovan. Det är ett så fantastiskt bra samarbete, just det här med återbruk och skrädderi på ett och samma ställe, säger Elin Olofsson, initiativtagare till Gåvoboden i Lindesberg.
På fredag 31 oktober, klockan 10:00, släpps cirka 1000 ytterligare biljetter till Strålande Jul. Lindesbergs kommun meddelar även att Rosa Kvartetten tillkommit och utökar nu uppställningen av artister under konserten.
På måndagen hölls den allra sista gjutningen på Baettr – och därmed gick en 600 år lång epok i graven. I Guldsmedshyttan var stämningen påtaglig, och många uttryckte oro inför framtiden. Simon Enström, som är engagerad i bygden och arbetar på ICA Supermarket Trivselköp, har märkt av stämningen i butiken under dagen.
– Det märks på kunderna att de är påverkade av detta. Det är en sorglig dag för bygden, säger Simon.
INSÄNDARE/DEBATT: Som föräldrar till barn på både Lindbackaskolan & Brotorpsskolan vill vi rikta ett stort tack. Till Lärare på Brotorp som tog beslut när larmet gick på rasten att ta sig från skolan direkt och samla våra barn på Mejk.
Vid en pressträff på fredagsmorgonen presenterade Lindesbergs kommun artisterna till Strålande Jul, som spelas in i Lindesberg arena 25 november. Bland dessa finns både mellovinnare, barnfavoriter och Lindesbergs egen Martin Almgren.