Årets Drömjobbare. Fr.v Michaela Persson, Filip Bilek, Agnes Gintavainyte och Magnus Danielsson. På bild saknas Frida Franchi-Rapp. Foto: Ida Lindkvist

Fem drivna Drömjobbare

Det är fjärde året för Bergslagens Sparbanks projekt ”Drömjobbet”. I år fick fem drivna, företagsamma ungdomar chansen att skapa och utveckla sin företagsidé.

Drömjobbet vänder sig till ungdomar i bankens upptagningsområden; Lindesberg, Nora, Ljusnarsberg och Storfors. I år blev det endast ungdomar från Lindesberg och Nora. Intressenter skickar in sin ansökan om att få delta i projektet för att sedan bli utvalda. Under sommaren får ungdomarna lön och vägledning, och man startar alltid med att åka på Emax, vilket är ett nationellt evenemang där man samlar Sveriges mest driftiga ungdomar i åldern 18-20 år.
– Vi vill samla de på ett och samma ställe. De tävlar och blir insatta i lag med personer de aldrig tidigare träffat. Det är fyra stycken i varje lag, och i år blev det 25 lag, säger Janis Lancereau, VD vid STARTcentrum Örebro region AB.

Agnes vill hålla på med naglar. Foto: Ida Lindkvist
Agnes vill arbeta på med naglar. Foto: Ida Lindkvist

Agnes Gintvainyte, Lindesberg, vill jobba med nagelmanikyr, men utan gel och förlängningar, och istället helt naturligt.
– Jag älskar att måla nagla och jag erbjuder kunder att måla olika mönster och hjälp att vårda sina naglar. Jag vill att de ska hålla långsiktigt, berättar Agnes och säger att hon under sommaren ska försöka närvara och synas på olika platser där det samlas människor.

Filip Bilek och Michaela Persson, Nora, satsar på idrott, vilket faller sig naturligt då de båda är mycket intresserade av att röra på sig.

Filip och Michaela brinner för sport. Foto: Ida Lindkvist
Filip och Michaela brinner för sport. Foto: Ida Lindkvist

– Vi vill att barn ska få känna samma glädje i sport som vi känner. Därför ska vi ha ett prova-på-idrottsläger, säger Michaela och fortsätter:

– Vi vill att barn ska röra på sig, och känna den gemenskap och glädje som finns i sport.

Idrottslägret kommer att hållas vecka 28 i Nora och vara för tjejer och killar som är födda mellan 2003-2005. Filip som är tjeckisk juniorlandslagsspelare i innebandy pratar engelska, vilket ungdomarna ser som en fördel.
– Barnen får lära sig både sport och engelska, det blir lite som en språkkurs, konstaterar Michaela.

 

Magnus Danielsson utvecklar en app. Foto: Ida Lindkvist
Magnus Danielsson utvecklar en app. Foto: Ida Lindkvist

Magnus Danielsson, Nora, är tekniker uti fingerspetsarna, och dessutom Emax affärssimulerings vinnare. Han håller på att utveckla en app för avancerad bildvisare för poweranvändare i Androidtelefoner. Det ska i slutändan bli en lättanvänd app.
– Less is more, tycker Magnus och säger sedan:

– Även om man inte blir företagare direkt så har man ändå fått verktygen för att starta senare eller driva företag vid sidan av studierna. Det är en fantastisk möjlighet!

Frida Franchi-Rapp, är den femte Drömjobbaren, men hade inte möjlighet att närvara vid pressträffen tidigare idag. Men Fridas företag är riktat mot småföretagare sin behöver hjälp med reklam och marknadsföring, såsom broschyrer och affischer.

Under Emax tävling gick det strålande för Magnus som var i det lag som knep förstaplatsen. Michaelas lag tog en andraplats, Filips lag placerade sig som nummer tre, och Agnes på fjärdeplats.
– Det var en otrolig utdelning härifrån, säger Janis.

Och Agnes tillägger om Emax:
– Först ville jag bara testa, men efter Emax fick jag massor med nya idéer och inspiration, jag tänker längre fram nu.

Ola Drehmer, vice VD vid Bergslagens Sparbank kommenterar om deras satsning på Drömjobbet:
– Jag tror att det är ett stort vakuum mellan skolan till att starta ett företag. Jag tycker att vi fyller en viktig funktion där!

– Det finns inte några frågetecken alls om vi ska driva det vidare eller inte, hatten av för de där här fantastiska ungdomarna, avslutar Ylva Edbohm, Marknadskoordinator vid Bergslagens Sparbank.

Fr. v. Ylva Edbohm, Ola Drehmer, Michaela Persson, Filip Bilek, Agnes Gintvainyte, Magnus Danielsson och Janis Lancereau. Foto: Ida Lindkvist
Fr. v. Ylva Edbohm, Ola Drehmer, Michaela Persson, Filip Bilek, Agnes Gintvainyte, Magnus Danielsson och Janis Lancereau. Foto: Ida Lindkvist
Publicerad 24 juni 2015 klockan 16:05

Ida Lindkvist , 0581-61 71 71 , info@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Ann-Lis Karlsson och Tomas Viberg visar upp en klassisk tradarmacka. Foto: Jennie Einarsson

Truckercafé öppnar på industriområdet i Lindesberg

Ett truckerinspirerat café slår snart upp portarna i anslutning till Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg. Det är entreprenören Tomas Viberg – ägare till lastbilsverkstaden Vibergs Smörj & Tvätt – som efter många års funderande nu gör verklighet av sina planer och startar Vibergs Café. På menyn väntar klassiska tradarmackor med stekt ägg, falukorv och bräckt skinka på siktkaka – men också traditionellt svenskt fika med kanelbullar och småkakor.
– Vi riktar oss självklart inte bara till lastbilschaufförer. Det är öppet för alla som är sugna på en fika, säger Tomas Viberg.

15 augusti 2025 klockan 15:39 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons



Charlotte Lundell och Lisa Alvbåge framför det som blir Kotten & Co nya lokal. Foto: Camilla Lagerman

De flyttar till handelsområdet – öppnar lagom till julhandeln

I oktober 2020 tog Charlotte Lundell över husdjursbutiken Kotten & Co, och har sedan dess fortsatt att utveckla verksamheten som Sara Lindlöf en gång startade. Nu väntar nästa steg för butiken, som från slutet av november flyttar till Charlottenlunds Handelsområde.
– Planen är att öppna den 25 november. Det bästa vore om allt är på plats till julhandeln, säger Charlotte.

13 augusti 2025 klockan 12:26 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Jättekö när Bokhandelns konkursutförsäljning startade

På tisdagsmorgonen gick startskottet för konkursutförsäljningen vid Blombergska Bokhandeln i ...

bildspel Gruvstrejken i Stripa väcks till liv 100 år senare – med hjälp av Spektakelteatern

100 år efter att gruvstrejken i Stripa bröt ut, sätter Bergslagens...

Blombergska Bokhandeln i Lindesberg går nu i graven. Arkivfoto: Camilla Lagerman

Bokhandeln begärs i konkurs: ”Vi är otroligt ledsna”

Blombergska Bokhandeln i Lindesberg har i närmare 170 år varit en inslag i det lokala näringslivet, men nu tar det stopp. Under onsdagen lämnade ägarna, Ann Vass-Björklund och Christina Orrbo, in en konkursansökan för bolaget.
– Vi har under en längre tid levt med näsan precis ovanför vattenytan, men nu gick det inte längre. Vi är otroligt ledsna, säger Ann.

31 juli 2025 klockan 16:41 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Den gamla förskolan är nu endast ett minne blott, när Uffes pizzeria öppnar. Foto: Camilla Lagerman

Här får Hagaberg sin första pizzeria – premiär på torsdag

När förskolan Grönsiskan stängde sina dörrar för sista gången i början av året, påbörjades en helt ny resa för dess gamla lokaler. Efter otaliga timmars hårt slit får Hagaberg snart sin första egna restaurang, när Uffes pizzeria öppnar på torsdag.
– Jag har ju hållit på med det här sedan jag var 16 år gammal, det är det här jag brinner för, berättar Uffe Kocamaz.

15 juli 2025 klockan 14:46 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Sommarsuccén Martin på sjön tillbaka i augusti
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett fjärde år. Datumet är satt till lördagen den 16 augusti, då ...
14 juli 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Efter ett guldkantat yrkesliv har Jerrys passion för hantverk fortsatt hemma i villan
Själv beskriver han sig skämtsamt som en 82-årig, enögd Parkinsongubbe, men sanningen är att Jerry Ragnarsson är en otroligt begåvad guldsmed ...
30 juni 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Internationella träkonstnärer ställer ut hos Tormek
Trädet står i fokus – som form, idé och kreativ drivkraft – när Tormek bjuder in till sommarutställningen In Between Trees – Through Grind ...
30 juni 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

På Kristinavägen i Lindesberg öppnar inom kort Mobil Outlet. Foto: Camilla Lagerman

Mobilbutik i Marieberg Galleria öppnar filial i Lindesberg

Inom kort kan lindesbergarna få tillgång till snabb och smidig hjälp med sina mobiltelefoner, när företaget Mobil Outlet öppnar på Kristinavägen i centrala Lindesberg.
– Bara för att man inte bor jättecentralt ska man inte berövas möjligheten till smidig hjälp. Hela landsbygden måste kunna leva i Sverige, det kan inte bara vara de tre storstäderna där allt ska fungera effektivt och smidigt, säger butikschef Markus Vikander.

28 juni 2025 klockan 11:32 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Ingela Björkman, HR-chef på Sparbanken Bergslagen och Jonathan Rudman från StartCentrum tillsammans med årets Drömjobbare. Dlin Hasso saknades dessvärre vid fototillfället. Foto: Privat

Årets Drömjobbare redo att testa sina vingar

För fjortonde sommaren i ordningen genomför Sparbanken Bergslagen sitt projekt Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17-22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år handlar det om bivaxdukar, nagelförlängningar samt renovering och försäljning av möbler.

27 juni 2025 klockan 14:42 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Bergslagens Snabbaste vrålar in sommaren: ”Väldigt efterlängtat”

Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens ...

Arenarestaurangen begärs i konkurs: ”Med stor sorg”

Knappt ett år efter att Rickard Bädicker tog över Kajsa & Pinnens Bowling efter Lars-Åke ...

Gåvoboden utan lokal – öppnar tillfälligt i en trädgård

Efter att gratisbutiken Gåvoboden i Lindesberg stått utan lokal i en månad, har man nu ...

Trollrallyt flyttas till lördagen den 7 juni. Arkivfoto: Camilla Lagerman

Dåligt väder sätter käppar i hjulen för Trollrallyt

På nationaldagen var det tänkt att årets upplaga av lådbilstävlingen Trollrallyt skulle gå av stapeln. En illavarslande väderprognos har dock fått arrangörerna, Bergslagens IF, att tänka om i planeringen.
– Eftersom det ska regna hela fredagen har vi bestämt att flytta Trollrallyt till lördagen den 7 juni istället, förklarar Ali Jamal Yassin, ordförande i arrangerande Bergslagens IF.

3 juni 2025 klockan 13:53 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Wajihs gåva till studenterna – ett riktigt klipp: ”Blir så himla glada”

Inför årets studentfirande vill Wajih Daoud på Salong Diem i ...

bildspel Hyrmaskinsdagen lockade till nyfikenhet och skratt

Under en klarblå himmel och strålande sol flockades nyfikna besökare till årets upplaga av Hyrmaskinsdagen...

Pizzeria Milano firar storslaget jubileum med party

I juni 2005 tog han över Pizzeria Milano i Lindesberg, efter förra ägaren Michel Shahrestan. Nu, två ...

Nu flyttar Gåvoboden – men saknar lokal att flytta till

I morgon, lördag den 24 maj, håller Gåvoboden i Lindesberg öppet för sista gången i sin ...

Kommunen presenterade sin nya framtidsvision: ”Med ett jäklar anamma”

Under tisdagen bjöd Lindesbergs kommun in till pressträff, för att ...

Lindesberg i den absoluta botten när företagare sagt sitt

I 25 år har Svenskt Näringsliv tagit pulsen på företagsklimatet i Sveriges kommuner. Efter att ...

Arkivfoto: Camilla Lagerman

LindeDagen skjuts fram på grund av dåligt väder

En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs Rotaryklubb att skjuta fram årets upplaga av LindeDagen. Det nya datumet blir istället onsdagen den 27 augusti.
– Det blir nytt datum, men annars i stort sett som det är tänkt, och alla bokade platser kvarstår, säger Sven Carlsson.

19 maj 2025 klockan 13:57 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Han blir ny VD för FALAB/LIBO: ”Nu börjar ett nytt kapitel”
I januari meddelade Roger Sixtensson sin avgång som VD för FALAB/LIBO, efter en rad uppmärksammade mediala granskningar. Sedan dess har bolagets ...
13 maj 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

bildspel Bildspel: Vårfesten blev en stor succé
Som avslutning på lördagens Vårmönstring arrangerades Vårfesten på Brasseri All In. DJ Misceo, Drängarna och The Band Of Brothers stod för ...
11 maj 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

bildspel Folkfest när Vårmönstringens cruising mullrade fram
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under några timmar fylldes Kristinav...
11 maj 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-05-09

2025-04-22

2025-04-17

2025-04-15

2025-04-10

2025-04-05

2025-04-04

2025-04-03

2025-03-28

2025-03-27

2025-03-26

2025-03-20

2025-03-19

2025-03-18

Evenemangstips
RSS
Polishändelser i Örebro län
2025-08-18 19:45