Mats Eriksson, Johan Eriksson och Sören Karlsson tror på en lyckad festival. Foto: Camilla Lagerman
Festivalbygget är i full gång: ”Alla är taggade”
På lördag är det dags för den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals bilentusiaster till Lindesberg. I år lovar väderprognosen strålande solsken och varma temperaturer, något som arrangörerna av Vårmönstringens egen utomhusfestival gläds åt.
– Det känns skitkul, alla är taggade, säger Johan Eriksson på JME Music.
Området bakom Kajsa och Pinnens bowling, i Lindesberg arena, håller som bäst på att förvandlas till ett festivalområde, som man hoppas locka en stor publik. Johan Eriksson, som är en av arrangörerna, visar runt på området och förklarar hur det kommer se ut när allt står klart på lördag.
– Det blir en stor scen som blir riktad mot vattnet, så det blir i princip det första man ser när man kommer in på området. Sedan blir det staket nere vid vattenkanten för säkerhetens skull, skrattar Johan.
Förutom en stor utomhusscen kommer man även hitta klassiska festivalinslag som öltält och ett stort utbud av god mat.
– Det kommer finnas thaimat och sedan kommer även BergslagsBurger finnas på plats med sina schyssta burgare. Självklart kommer även Kajsa och Pinnens kök vara öppet med deras utbud av mat och dryck, berättar Johan.
Det fina vädret bådar gott inför lördagens festival. Foto: Camilla Lagerman
Bland kvällens musikaliska dragplåster finns bland annat Eva Eastwood och Lindesbergs egen Martin Almgren. Det dyker dock upp lokala förmågor på scenen redan tidigare under dagen, då man även har fri entré.
– Vi öppnar redan klockan 12, och fram till klockan 18 är det fri entré. Då kommer tjejbandet Ivaviaavi och killarna i Guppkeps att spela för publiken. Efter klockan 18 blir det festival på riktigt, så från 20.00 ungefär är det full spätta, skrattar Johan.
– Vi har ju hört att det snackas om festivalen på andra ställen i Sverige, så det är ju skitroligt! Tanken är ju att det här ska bli första året, inte det sista, säger Johan.
– I år är vi superglada över samarbetet med SHRA och Kajsa och Pinnen. Det är roligare att göra saker ihop än att stå själv, det finns så mycket positivt med det. Till nästa år hoppas vi kunna få med ännu fler aktörer och göra det ännu större, avslutar Johan.
Hålltider:
11:30 Området öppnar
14:00 Guppkeps
16:00 Ivaviaavi
18:00 Entré
20:00 Moonshiners
22:00 Eva Eastwood
23:00 DJ Misceo
23:30 Martin Almgren
00:00 The Band of Brothers
01:00 DJ Misceo
02:00 Festivalen stänger
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
INSÄNDARE/DEBATT: Som föräldrar till barn på både Lindbackaskolan & Brotorpsskolan vill vi rikta ett stort tack. Till Lärare på Brotorp som tog beslut när larmet gick på rasten att ta sig från skolan direkt och samla våra barn på Mejk.
Polisen har på tisdagen larmats ut till Lindbackaskolan med anledning av en misstänkt hotbild. Vårdnadshavare har uppmanats att hämta hem sina barn från skolan – dock ej via skolledning utan på eget bevåg.
– Man har upptäckt ett hotfullt budskap som klottrats på en vägg. Vi är på plats och tar in uppgifter, kommenterar Sophia Jiglind, presstalesperson på polisen i region Bergslagen.
Örebro län har under hösten drabbats hårt av flera stora varsel, vilket nu hotar hundratals arbetstillfällen i länet. Situationen är särskilt oroande på mindre orter som exempelvis Guldsmedshyttan, där en nedläggning påverkar hela lokalsamhället. Tisdagen den 7 oktober besökte Ardalan Shekarabi, Socialdemokraternas arbetsmarknadspolitiska talesperson, företagsledningen på Baettr, för att lyssna till de lokala rösterna som nu står mitt i krisen.
– Det är människor med vanliga inkomster som får betala priset när regeringen saknar en plan för fler jobb och starkare tillväxt, säger han i ett pressmeddelande.
Svenska Brukshundklubben är en frivillig försvarsorganisation som har i uppdrag av Försvarsmakten att utbilda patrullhundar till Hemvärnet. Varje år hålls ett antal kurser i landet, bland annat i Lindesberg, där Charlotte Lundell är kurschef tillsammans med sin Pandora som får agera instruktörshund.
– Hon tycker det är jättekul att åka iväg, men får inte göra så mycket, så när hon får vara med och visa blir hon väldigt stolt, skrattar Charlotte.
Kommunledningen i Lindesberg har fått ta emot kritik från både medborgare och andra politiker, gällande sitt arbete med nedläggningsdrabbade Baettr och varslande Billerud. På onsdagen kallade man därför till en pressträff för att redovisa hur man jobbar med frågorna.
– Att Guldsmedshyttan överlever efter att Baettr lämnar är det viktigaste för oss just nu, och att vi kan behålla kompetensen i regionen, säger Martina Björck, näringslivsansvarig på kommunen.
Hundratals invånare anslöt till måndagens stora invigning av Idun vårdcentral i Storå, nu i privat regi med Mia Konradsson vid rodret. Tillsammans med hela personalstyrkan hälsade hon samtliga välkomna innan hon klippte det vita bandaget som idag fick agera band vid invigningen.
– Jag vill tacka för all hjälp vi har fått, och för förtroendet att vi får öppna en vårdcentral här, sade hon innan bandaget gick itu.
Arla morgonstund har italienska smaker i mund. Under torsdagsmorgonen slog ett helt nytt frukostcafé upp luckorna för första gången i centrala Lindesberg. Från en rullande foodtruck serverades varma italienska frukostmackor – något som lockade många nyfikna kunder under morgontimmarna.
– Vi är väldigt nöjda, det har rullat på riktigt bra för att vara första dagen, konstaterar Sarbaz Qader när LindeNytt stannar till på besök.
Det väntar en gastronomisk upplevelse kommande helg när 2025 års upplaga av Matresan arrangeras. För sjunde året i rad får besökare möjlighet att åka ut och hälsa på matproducenter, krögare och entreprenörer för att ta del av lokalt mathantverk. I den södra delen av Lindesbergs kommun – utanför Frövi – är man redo att ta emot besökare på Bromanders får- och rekreationsgård. Här finns möjlighet att gå en tipspromenad i fårhagen och, om vädret tillåter, kommer Anna-Pia Bromander att dra fram grillen.
– Om det inte blir regn kommer jag servera grillad lammkorv gjord på våra egna djur, berättar Anna-Pia.