Istället för att leda bort dagvattnet så har man gjort raka motsatsen vid bygget av den nya industrivägen. Detta innebär att stora mängder vatten rinner ner från Stadsskogsområdet och följer industrivägens norra hälft.-Resultatet är ganska tydligt, konstaterar Mikael Blomberg, SHRA.
Nu till helgen är det dags för årets första officiella dragracingtävling i Lindesberg. Det är den näst största för säsongen och arrangeras lördag och söndag. Men istället för att förbereda sig inför denna motorfest, tvingas arrangören SHRA istället att lösa nya problem som dykt upp vid dragracingvägen. Enligt klubbordföranden har vägen sådana brister att man hela tiden riskerar att bli av med de stora officiella tävlingarna.
-Det är bara så tråkigt att man hela tiden måste fokusera på saker man egentligen inte borde behöva tänka på, som nu det här med dagvattnet som leds ner och äter sig allt närmare vägbanan. Man borde ju faktiskt sett till att leda bort vattnet från första början, vilket vi påpekade men utan gehör, förklarar Mikael Blomberg.
Klubben såg tidigt att dagvattnet skulle bli ett problem. Vid nederbörd upptäckte man att stora mängder vatten kom ner från Stadsskogsområdet, som sedan sköljde med sig den extremt flyktiga sanden vid sidan av vägen.
-Här är ytterligare ett problem. Kolla här, säger Mikael och tar en näve sand och låter det sila mellan fingrarna.
-Den här sanden borde snarare ligga nere på Loppholmarna för den är otroligt finkornig och saknar bindningsmaterial som håller den kvar där den skall ligga. Perfekt på en strand, värdelös här, konstaterar han.
Enligt SHRA finns det nu en risk att tävlingarna ställs in pga detta.
-Ja, dessvärre är situationen sådan just nu, men vi kommer att försöka lösa det här. Jag kommer att ta kontakt med Lindesbergs kommun direkt på måndag morgon för att upplysa om att vägen är på väg att ätas sönder av vattenmassorna. Om inte de väljer att åtgärda, så kommer vi försöka att göra det med egna medel. Det torde kosta mellan 30 000-40 000 kr, avslutar Mikael Blomberg, ordförande för SHRA Lindesberg.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad framkomlighet, och vissa anslutande vägar kommer att stängas av helt, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.