Istället för att leda bort dagvattnet så har man gjort raka motsatsen vid bygget av den nya industrivägen. Detta innebär att stora mängder vatten rinner ner från Stadsskogsområdet och följer industrivägens norra hälft.-Resultatet är ganska tydligt, konstaterar Mikael Blomberg, SHRA.
Nu till helgen är det dags för årets första officiella dragracingtävling i Lindesberg. Det är den näst största för säsongen och arrangeras lördag och söndag. Men istället för att förbereda sig inför denna motorfest, tvingas arrangören SHRA istället att lösa nya problem som dykt upp vid dragracingvägen. Enligt klubbordföranden har vägen sådana brister att man hela tiden riskerar att bli av med de stora officiella tävlingarna.
-Det är bara så tråkigt att man hela tiden måste fokusera på saker man egentligen inte borde behöva tänka på, som nu det här med dagvattnet som leds ner och äter sig allt närmare vägbanan. Man borde ju faktiskt sett till att leda bort vattnet från första början, vilket vi påpekade men utan gehör, förklarar Mikael Blomberg.
Klubben såg tidigt att dagvattnet skulle bli ett problem. Vid nederbörd upptäckte man att stora mängder vatten kom ner från Stadsskogsområdet, som sedan sköljde med sig den extremt flyktiga sanden vid sidan av vägen.
-Här är ytterligare ett problem. Kolla här, säger Mikael och tar en näve sand och låter det sila mellan fingrarna.
-Den här sanden borde snarare ligga nere på Loppholmarna för den är otroligt finkornig och saknar bindningsmaterial som håller den kvar där den skall ligga. Perfekt på en strand, värdelös här, konstaterar han.
Enligt SHRA finns det nu en risk att tävlingarna ställs in pga detta.
-Ja, dessvärre är situationen sådan just nu, men vi kommer att försöka lösa det här. Jag kommer att ta kontakt med Lindesbergs kommun direkt på måndag morgon för att upplysa om att vägen är på väg att ätas sönder av vattenmassorna. Om inte de väljer att åtgärda, så kommer vi försöka att göra det med egna medel. Det torde kosta mellan 30 000-40 000 kr, avslutar Mikael Blomberg, ordförande för SHRA Lindesberg.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
Fröviborna gick man ur huse under fredagseftermiddagen för att få en skymt av årets uppseendeväckande Luciatåg, arrangerat av Ullergården. Vackert utsmyckade traktorer åkte i kortege genom centrala Frövi, där man spred julkänsla och en stunds ljus i mörkret. LindeNytt kan här bjuda på en glimt från årets Luciatåg.
INSÄNDARE/DEBATT: Lindesbergs kommun står inför en demografisk förändring som inte längre kan ignoreras. Andelen äldre invånare ökar snabbt, och med det växer också behovet av trygga, tillgängliga och socialt inriktade boendeformer. Trygghetsboende – en boendeform som i dag finns i nästan hälften av Sveriges kommuner – borde vara en självklarhet även här. Att Lindesberg år 2025 fortfarande saknar ett enda trygghetsboende är inte bara olyckligt. Det är ett politiskt misslyckande.
Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala och regionala, i varierande genrer – allt från punk till tung metal och indiepop. I line-upen finns bland annat en melloartist och ett Grammisnominerat metalband samt det välkända punkbandet Mimikry med ”Hjalle” och ”Heavy” som frontfigurer.
– Det är jättekul att vi har lyckats få med Mimikry, och vi tror att de kan dra en hel del besökare, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
INSÄNDARE/DEBATT: Vedevågsskolans framtid hänger i luften – trots att den kompletterande utredning som Barn- och utbildningsförvaltningen presenterat visar att det finns fullt genomförbara vägar för att både stärka och utveckla skolan så valde Moderaterna, Centern och Socialdemokraterna att rösta för nedläggning under måndagen.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
En kvinna i 50-årsåldern misstänks för grovt rattfylleri. Det var efter att allmänheten på måndagseftermiddagen larmat polisen om en bil som framfördes vingligt strax utanför Lindesberg, som en patrull fick stopp på färden i höjd med Rya.
Under en längre period har det varit grått och tråkigt utomhus. Antingen regnar det eller så är det väldigt dimmigt. Jag har under denna period varit väldigt aktiv med att åka runt och titta efter djur och fåglar – och lyckats göra ett par riktigt trevliga observationer.