Modellen Ulrica Scharnke på "catwalken". Foto: Antoinette

Fortsatt växande intresse för modevisningar i butik

I våras offentliggjorde Anette Jacobsson att hon var redo att dra ner på tempot och sälja sin butik Antoinette Collection. Trots det är tempot högre än någonsin. Denna vecka arrangerar hon två modevisningskvällar och har redan en tredje på gång – även den i oktober månad.- Man kan ju inte bara sakta av, skrattar Anette.

I tisdags kväll arrangerades den första av två kvällar den här veckan, då klädbutiken Antoinettes golv förvandlats till en catwalk och höstens och vinterns nyheter visas upp. På onsdagskvällen går nästa resa av stapeln i modets tecken.
– Det var 41 i publiken i tisdags och lika många har köpt biljetter till kvällens visning, berättar Anette Jacobsson som påpekar att intresset för modevisningarna har ökat så mycket att hon beslutat sig för att arrangera ytterligare en visning inom kort.
– Det var så pass många som inte fick plats på de här två kvällarna, att jag tänkte det kunde gå att köra en tredje kväll lite senare i månaden, den 23 oktober. Det är redan närmare 20 personer som bokat plats, säger hon.

Full fart framåt är signaturen Anette fortsätter att vissla på, även då hon tidigare berättat att hon är redo att dra ner på tempot – och att hon är redo att sälja sin butik.
 – Man kan ju inte bara sakta av, man måste ju hålla igång ända till den dagen då det blir aktuellt att lämna över till någon annan, säger Anette och skrattar gott.

När 41 damer reser sig
Konceptet att gå från det lite mer ”storslagna”, då Anette arrangerade modevisningar i Folkets Hus stora lokal, till det lite mer personliga och familjära, har visat sig mycket uppskattat.
– Ja, det verkar som att det uppskattas av flera skäl. Dels för att man kommer så mycket närmare modellerna, men också för att alla sitter bättre placerade och inte riskerar att skymma varandra.
Anette har märkt ett ökat intresse för modevisningarna – och det är inte bara av ren nyfikenhet som publikstolarna snabbt går åt.
– Nej, det är väldigt många som vill handla också. Tänk själv när 41 damer reser sig från stolarna efter visningarna och kommersen börjar. Då är det skönt att jag har ytterligare fem i personalen som står redo – och sedan hjälper även modellerna till att ta hand om alla som vill handla, avslutar Anette Jacobsson.

Publicerad 8 oktober 2014 klockan 15:01

Fredrik Norman , 0581-61 71 71

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Foto: Jennie Einarsson

Preliminär tidsplan satt – då kan Storå vårdcentral övertas

I november 2024 beslutades det att Mia Konradsson, genom företaget Konradsson och Bäck Primärvård AB, skulle ta över driften av vårdcentralerna i Storå och Frövi. I slutet av januari i år invigdes även den efterlängtade Freya vårdcentral i Frövi. Nu meddelar Mia Konradsson att det också finns en preliminär tidsplan för när hon kommer att ta över rodret för Storå vårdcentral – datumet är satt till 1 oktober 2025.
– Det är väldigt roligt, man får verkligen en fantastisk position att påverka primärvården väldigt konkret, säger Mia Konradsson till LindeNytt.

5 april 2025 klockan 10:44 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Nya planer på att återstarta industritekniska programmet på Lindeskolan

Den 17 april 2019 blev Industritekniska programmet på Lindeskolan certifierat som ett Teknikcollege, och framtiden såg ljus ut för utbildningen som efter fem års dvala kunde startas upp igen, tack vare ett samarbete mellan Lindeskolan, kommunledningen och industriföretagen i Lindesberg. Men redan två år senare lades programmet ner på nytt. Nu ser det dock ut som att det blåser positiva vindar för ytterligare en nystart – redan hösten 2026.
– Att behovet av utbildningen finns och att alla är positiva till den råder det inga tvivel om. Det känns hoppfullt, säger rektor Andreas Blom.

4 april 2025 klockan 15:48 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Nu växer samarbetet mellan biblioteken i länet

Bergslagsbibblan växer med fem nya kommuner. Under april och maj ansluter ytterligare fem bibliotek från nio ...

Björns pistageglass kammade hem SM-brons: ”Väldigt roligt”

På fredagseftermiddagen stod det klart att det lokala glassföretaget "En får tacka" i...

VVS-företag varnar för telefonbluff: ”Jättetråkigt”

Det lokala företaget Lindesbergs VVS/EL AB uppger att de återigen har blivit utsatta för ...

Årets glada vinnare och nominerade. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Årets unga företagare prisades på Lindeskolans pitchtävling

Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.

26 mars 2025 klockan 17:53 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Linda Sköldenström är initiativtagaren till den nya secondhandbutiken i Frövi. Foto: Jennie Einarsson

bildspel Linda öppnade butik där prislappen alltid är 10 kronor

En ny secondhandbutik har öppnat i Korskyrkan i Frövi. Här kan du fynda en skön vårjacka eller varför inte ett par snygga skor för blott en liten ”guldtia”. Fokus ligger på att samla ihop pengar för att kunna stötta ideella organisationer som satsar på barn och ungdomar.
– Jag hoppas att det ska fungera så vi kan börja ge ut gåvor till organisationer så småningom. Det är drömmen att få stötta de som behöver, säger initiativtagaren Linda Sköldenström när LindeNytt stannar till på besök.

20 mars 2025 klockan 11:20 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Café Oscar blir Linde Sjökrog: ”Våga knuffa ambitionsnivån”
Fredagen den 28 mars nyöppnar Café Oscar, nu med nytt namn, nya visioner och en ny kock. Dessutom har företaget fått en ny delägare i form av ...
19 mars 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

ELON växer – och flyttar hit
Etableringarna kring Charlottenlunds Handelsområde duggar tätt - nu ansluter även ELON i Lindesberg med sin butik. Samtidigt gör man en ...
18 mars 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Transportprogrammet tackar branschen: ”Vardagshjältar”
De senaste årens hårda besparingskrav på Lindeskolan har slagit hårt mot flera av skolans program. Med en i princip obefintlig investeringsbudget ...
13 mars 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Många ville kika in i Mejks nya livsmedelsavdelning. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Lyckad premiäröppning för Mejks livs

Redan en stund innan Mejks livsmedelsavdelning öppnade dörrarna på torsdagsförmiddagen köade nyfikna besökare utanför, spända på att få se Lindesbergs nyaste livsmedelsbutik. När klockan slog 10:00 fylldes butiken snabbt av köpsugna kunder som fyllde sina varukorgar.
– Många reagerade på att det var så stort, de hade förväntat sig att vår mjölkkyl skulle vara som en liten låda ungefär, så det är jättekul, säger vd Mikael Karlsson glatt.

13 mars 2025 klockan 12:05 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Mejks vd Mikael Karlsson och Therese Larsson som ansvarar för den nya livsmedelsavdelningen. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Kika in i Mejks nya livsmedelsavdelning

På torsdag klockan 10:00 slår Mejk upp portarna till sin helt nya livsmedelsavdelning. En yta om 1500 kvadratmeter som kommer rymma allt ifrån frukt och grönt, mejeri, djupfryst, bröd, till torrvaror med mera.
– Det känns väldigt roligt och spännande, säger vd Mikael Karlsson.

11 mars 2025 klockan 14:24 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Mångmiljonsatsning på fjärrvärme ska göra Cummins Meritor till en grönare fabrik

Med en mångmiljonsatsning på lokal fjärrvärme tar Cummins Meritor i ...

Hon är energibolagets nya marknadschef: ”Hittat hem”

Efter 15 år med ledande befattningar inom ett brett spektrum av branscher, kliver ...

Årets bokfest är igång: ”Tangerar förra året”

Årets bokrea är i full gång, och redan en halvtimme innan Blombergska Bokhandeln i Lindesberg...

De 412 besökarna fick vara med om en larmutrymning efter att inbrottslarmet pausat söndagens handbollsmatch. Foto: Timmy Lundegård

Arenan fick utrymmas efter inbrottslarm

Söndagskvällens handbollsmatch mellan LIF Lindesberg och Skogås hade bara tre minuter kvar när man fick pausa spelet. Inbrottslarmet drog igång i samband med ett häftigt anfallsspel vilket gjorde att drygt 500 personer fick utrymma lokalen.

23 februari 2025 klockan 19:38 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Kommunen bjuder in näringslivet att ta emot sommarjobbare

Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen ...

Indiska smaker intar Blå Hallen när Sukh slår upp portarna

Sedan mitten av 2023 har "Blå Hallen" i Folkets Hus stått tom, efter att den förra hyresgästen ...

Här bygger LIBO 69 lägenheter i centrala Lindesberg

Två stycken fyravåningshus med sammanlagt 69 lägenheter. Med start i maj månad skall detta ...

Nytänkande innovatörer prisades för sina energismarta idéer

Under tisdagen hölls finalen för ”Innovation day 2025” på Lindeskolan. Sensorstyrd ...

bildspel Från cancersjukdom till uppfyllda drömmar med egen butik

I den vita lilla stugan på gården i Torphyttan frodas kreativiteten hos makarna Anna och Johan ...

Nu står Storå på tur

INSÄNDARE/DEBATT: Den 3 februari 2025 markerar en betydelsefull dag för invånarna i Frövi och Fellingsbro. Det är dagen då Freya v...

Tillsammans med ett gäng nyanställda medarbetare invigde Mia Konradsson nya Freya vårdcentral i Frövi. Foto: Jennie Einarsson

bildspel Här klipps band(ag)en för nystarten av Freya vårdcentral

På fredagen ringlade en lång kö längs Järnvägsgatan i Frövi – det var dags för den efterlängtade invigningen av Freya vårdcentral. Nu i privat regi och med Mia Konradsson bakom rodret. Efter att de två band(ag)en klippts – ett vid trappan och ett vid handikapprampen – bjöd Mia in till öppet hus, där alla fick möjlighet att se sig omkring i de nyrenoverade lokalerna.

31 januari 2025 klockan 18:45 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

LIBO växer i Frövi – köpte 49 lägenheter
Det kommunägda fastighetsbolaget Lindesbergsbostäder AB, LIBO, växer i Frövi. Nyligen blev det klart att man nu övertar flera fastigheter från f...
31 januari 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Stripa Gruvområde ska utvecklas – samtidigt som det ska säljas: ”Långsiktig plan”
Under tisdagsförmiddagens sammanträde i Tillväxtnämnden beslutades att man ska skriva ett långsiktigt hyreskontrakt med Falab avseende Stripa ...
21 januari 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Hälsomässan arrangeras för tredje året – blir både större och bredare
Lördagen den 25 januari arrangeras Hälsomässan för tredje året i ordningen, även denna gång på Lindesbergs Stadshotell. Med ett 20-tal utstä...
14 januari 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2024-12-31

2024-12-23

2024-12-16

2024-12-12

2024-12-10

2024-12-09

2024-12-06

2024-12-03

2024-12-01

2024-12-01

2024-11-29

2024-11-29

2024-11-27

2024-11-21

2025-04-10 03:38