Närmare tre månader har passerat sedan Lindegårdens Värdshus försattes i konkurs, men tiden efter har knappast varit lugn för makarna Persson, snarare tvärtom. Genom sitt nya företag, Lilla Logen, har Malin fullt upp med att servera nylagade luncher till sina kunder utanför Nya Snickerifabriken i Lindesberg.
– Det är jätteroligt, verkligen över förväntan, säger Malin Persson glatt.
Den långdragna pandemin visade sig bli en tuff prövning för många av landets krögare, som på grund av hårda restriktioner fick se sina verksamheter kraftigt begränsas. För makarna Björn och Malin Persson blev det en hård ekonomisk strid, och i början av mars valde man tillslut att sätta Lindegårdens Värdshus i konkurs.
– Allt gott har tyvärr ett slut och det blev för kämpigt att driva lunchserveringen under Covid-19 då vi tog det väldigt hårt ekonomiskt, sade Björn till LindeNytt i mars.
Redan i samband med konkursen meddelade man att lunchserveringen skulle fortsätta, fast i en annan tappning och under ett annat namn, och kort därefter öppnade Malin Lilla Logen. Varje vardag står hon utanför Nya Snickerifabriken i Lindesberg och serverar nylagade luncher, något som visade sig vara ett mycket smart drag.
– Vi kör ju även hem luncher, eftersom det inte är alla som kan komma och hämta själva. Det är alltifrån enstaka portioner till kunder som beställer för hela veckan på en gång, berättar Malin.
Det är dock inte bara luncherna som Lilla Logen livnär sig på, nu har man även kunnat fokusera lite mer på catering, i både liten och stor skala.
– Det kan vara alltifrån att hyra en räkbåt av oss till betydligt större grejer. Första helgen i juli ska vi till Niels Lidholm Cup i Valdermarsvik och servera närmare 7000 portioner mat till hungriga ungdomar, så det blir spännande! avslutar Malin.
En undersökning gjord av Kantar Sifo visar att 9 av 10 vuxna tycker att barns sorg är ett viktigt ämne att prata om, men samtidigt vet närmare 50 procent inte hur man gör. Med anledning av detta har Fonus gjort en satsning, bland annat tillsammans med psykoterapeuten Louise Hallin som har lång erfarenhet av att arbeta med barn i sorg.
– Det här är ett jätteviktigt ämne att lyfta, men också något som vi vuxna gärna flyr ifrån, säger Monica Jomfjäll på Fonus i Lindesberg.
Det har gått närmare två år sedan Charlotte Lundell tog över husdjursbutiken Kotten & Co efter Sara Lindlöf, och mycket har hänt under den tiden. Bland annat har man renodlat butikens sortiment och vidareutvecklat trimmet, som fått en ökning med närmare 40 procent. Nu ser man fram emot en härlig sommar och passar på att komma med lite tips inför de riktigt varma dagarna.
– Det här är det roligaste jag har gjort, helt annorlunda mot det jag har gjort förut och ingen dag är den andra lik, säger Charlotte med ett stort leende.
Den numera klassiska dragracingtävlingen Linde Open förblir liggande i dvala även i år, men motorklubben SHRA har nya planer för sommaren, nämligen två stycken race man kort och gott kallar för ”Bergslagens Snabbaste”.
– Alla bilar kan vara med och vi riktar oss till alla bilentusiaster i Lindesbergs kommun och runtikring, säger tävlingsansvarige Mikael ”Blomman” Blomberg.
Under en pressträff på måndagen presenterade Barn- och utbildningsnämnden några utvalda delar av sin budget för 2023. Det man främst flaggade för var de satsningar som man kommer att genomföra på förebyggande åtgärder. Man talade även om den dialog som inletts kring att eventuellt införa slumpvisa drogtester och att använda sig av narkotikahund på Lindeskolan i Lindesberg.
– Vi har haft samtal med gymnasiechefen om möjligheten att kunna införa drogtest. Vi måste ha nolltolerans mot droger, förklarar Kristine Andersson som är ordförande i Barn- och utbildningsnämnden.
På grund av en vattenläcka i centrala Lindesberg, har många hushåll drabbats av missfärgat dricksvatten under tisdagseftermiddagen. Vid 18-tiden uppgav SOS Alarm, som svarar för Samhällsbyggnad Bergslagen, att det trots allt inte är någon fara att dricka vattnet.
– Det ser kanske inte så trevligt ut, men det handlar bara om avlagringar som har släppt och grumlat vattnet då trycket förändrats på grund av läckan. Det är ingen fara att förtära vattnet som det är, uppger operatör vid SOS Alarm.
För andra året i rad arrangerades bilträffen Classic Car Day vid Bergsgården i Guldsmedshyttan. De välpolerade bilarna, mopederna och motorcyklarna fyllde snabbt upp grönområdet i solskenet. Lillemor Ardesjö, som är ägare till Bergsgården, var mer än nöjd med dagens tillställning – och vädret.
– Otroligt att det är så fint väder, utbrister hon.
En cirka 30 personer stor ensemble med Martin Almgren i spetsen bjuder på fredag in till en stor gratiskonsert på Loppholmarna i Lindesberg. Under ungefär en timme kommer man bjuda Lindesbergarna på utvalda favoritlåtar signerade The Beatles, ett band som visade sig vara en helt ny bekantskap för några av de yngsta i kören Voices.
– Jag hade aldrig hört dem förut, men låtarna är faktiskt helt okej, berättar en av tjejerna.
I strålande solsken trängdes både föräldrar och barn på den lilla pittoreska skolgården i Pilkrog under söndagen. Efter ett ofrivilligt uppehåll på grund av pandemin kunde man återigen arrangera Pilkrogsdagen, och man tog i från tårna i år. Den grönskande skolgården fullkomligen myllrade av barn som glatt tog för sig av allt som dagen hade att erbjuda.