På onsdagen hade LRF Konsult på Prästgatan all anledning att korka upp bubblet. Med pompa och ståt firade man fyrtio år i Lindesberg, och till kalaset hade de bjudit in sina samarbetspartner för att tillsammans mingla, äta buffé och ta sig runt en tipspromenad. – Vi tror naturligtvis på fyrtio år till, säger Helena Löthgren.
Fyrtio år som företag i Lindesberg är verkligen något att fira. Hos LRF Konsult på Prästgatan var det pyntat till tusen, med både ballonger och serpentiner. Tre sjöar Kök & Mejeri AB dukade upp en fantastisk iögonfallande buffé som de ankommande gästerna snart skulle få njuta av.
– Nu har vi funnits här i fyrtio år, vi har bara bytt lite namn under tiden. Idag har vi bjudit in våra samarbetspartners, bland annat banker, skogsbolag och LRF-avdelningar. Det kommer att bli buffé, mingel, tipspromenad och trevligt umgänge, säger Helena Löthgren, tf kontorschef och auktoriserad redovisningskonsult.
Någon som nästan varit med sedan starten är Kent Pernros, också han auktoriserad redovisningskonsult. Han har jobbat här för LRF Konsulter sedan 1976, och kontoret slog upp dörrarna två år tidigare, 1974.
– Det känns kul! När jag började här hade vi inte ens datorer, vi gjorde allt för hand. Men utvecklingen har gått framåt, in på åttiotalet kom datorerna, så vissa program hade vi i datorn. -76 var vi sju stycken, och idag är vi åtta, så det har inte förändrats så mycket. Och 1976 var det mest jord- och skogsbrukare, men idag är det mer än hälften övriga företag; så det är stor skillnad. Det är nog mest auktoriseringarna som har förändrats, nu är de flesta här auktoriserade. Rådgivningen däremot är ungefär detsamma, det är klart att den har förändrats lite grann, men inte mycket, berättar Kent.
Ja, så förutom lantbrukare så är det många småföretag, såsom butiker och entreprenörer, de har många varierande kunder Men under årens gångna lopp har man kunnat notera en minskning på jord- och skogsbrukssidan.
– Vi märker att lantbrukarna har det kärvt ekonomiskt, det tar hårt på dem, konstaterar Helena.
Och trots att det nu gått hela fyrtio år så är flera av kunderna trogna. Kent fortsätter:
– De flesta kunder har vi kvar, då är det barn som har tillträtt. Jag har en kund som är den tredje i ledet, så tre generationer.
LRF Konsult som enhet har snart hundraårsjubileum, och då blir det förstås fest igen, men kanske inte i just Lindesberg. Lindesberg LRF Konsult bistår hjälp inom ekonomi, skatter, juridik och ekonomisk rådgivning, även en fastighetsmäklare finns på plats. Och nu när vi går mot varmare tider blir det extra högt tryck på företaget.
– Det är fullt upp, våren är vår högsäsong, då har vi mycket att göra, säger Helena.
Efter trettioåtta år på plats så trivs Kent fortfarande likt fisken i vattnet. Han berättar att det är ett väldigt fritt jobb och trots att man har sina egna, olika kunder så hjälps man ändå åt. Och Helena ser fortsättningsvis ljust på framtiden och säger avslutande:
– Vi tror naturligtvis på fyrtio år till!
Själv beskriver han sig skämtsamt som en 82-årig, enögd Parkinsongubbe, men sanningen är att Jerry Ragnarsson är en otroligt begåvad guldsmed som varit verksam sedan 1957. I sin hemmaverkstad i villan i Lindesberg har han långt efter sin pension fortsatt sin passion för hantverket, men på hobbynivå.
– Jag kan ju inte riktigt låta bli, det är ju så roligt, säger han med ett leende.
Trädet står i fokus – som form, idé och kreativ drivkraft – när Tormek bjuder in till sommarutställningen In Between Trees – Through Grind and Motion. Denna gång har man valt en ny riktning med fokus på det konstnärliga uttrycket och ambitionen att ge besökarna en helhetsupplevelse.
– Det är ett steg framåt i vår utveckling. Vi är väldigt glada över att få möjligheten att visa upp dessa fantastiska verk från utställare på den här nivån, säger Malin Karlsson, Social Media Specialist på slipmaskinstillverkaren Tormek.
Knappt ett år efter att Rickard Bädicker tog över Kajsa & Pinnens Bowling efter Lars-Åke Johansson, begärs företaget i konkurs vid Örebro Tingsrätt. De ständigt stigande matpriserna och inflationen uppges vara orsaken till beslutet.
Efter att gratisbutiken Gåvoboden i Lindesberg stått utan lokal i en månad, har man nu hittat en tillfällig lösning över sommaren för att kunna fortsätta verksamheten. Ett lokalt företag har erbjudit sig att sponsra med ett större inhägnat tält, och därmed flyttar nu Sommarboden in i Elin Olofssons villaträdgård på Östermalmsvägen 1 i Lindesberg.
– Det här är ett socialt hus, och jag tänker att nu ska det verkligen användas, säger Elin entusiastiskt.
I juni 2005 tog han över Pizzeria Milano i Lindesberg, efter förra ägaren Michel Shahrestan. Nu, två decennier senare, är det dags för Mahmut Cakir att fira 20-årsjubilem, något han framförallt vill göra för att ge tillbaka till sina trogna kunder.
– Jag vill att folk ska veta att jag har varit här i 20 år, och jag är tacksam för mina kunder, jag är så glad att jag är här i Lindesberg, säger han till LindeNytt.
I morgon, lördag den 24 maj, håller Gåvoboden i Lindesberg öppet för sista gången i sin lokal på Kristinavägen 24. Anledningen är att en ny hyresgäst ska flytta in, och därför söker verksamheten nu med ljus och lykta efter en ny plats att fortsätta sin verksamhet på.
-Jag väljer att se detta som en möjlighet, det här kan bli en nystart. Vi har stora planer på hur vi kan utveckla verksamheten på olika sätt, säger Elin Olofsson, initiativtagare till Gåvoboden i Lindesberg.
I januari meddelade Roger Sixtensson sin avgång som VD för FALAB/LIBO, efter en rad uppmärksammade mediala granskningar. Sedan dess har bolagets ekonomichef varit tillförordnad på posten, medan man sökt en ny VD. Under måndagen kunde man så presentera mannen som ska axla rodret, Mikael Kihlberg, som tillträder 1 september.
– Nu vänder vi blad, nu börjar ett nytt kapitel i FALAB/LIBOS historia, säger Mikael.
Tåg i Bergslagen meddelar att man ser en tydlig förbättring av trafiken jämfört mot i fjol, då inställda avgångar och minskad trafik påverkade resandet negativt. Under mars uppnådde man en avgångspunktlighet på 93,9 %, jämfört med 80,3 % i mars 2024.
– Trots att vi under februari och mars drabbades av flera utmaningar, som
exempelvis infrastrukturproblem, nedfallna träd och hårda vindar, ser vi en tydligt positiv trend. Utvecklingen över tid är glädjande, säger Yujin Zhang, trafikchef Tåg i Bergslagen i ett pressmeddelande.