Den här kvällen gläntade hamburgerbaren Enellys på dörrarna för att låta särskilt inbjudna testa på det smaskiga burgarutbudet. Officiellt öppnar Enellys nu på torsdag klockan 10.30, men fram till dess kan LindeNytt bjuda på ett visuellt smakprov inifrån restaurangen.
Ikväll var omkring 200 gäster inbjudna att komma till Enellys för att provsmaka den nya restaurangens burgarmeny. Strax före 18-slaget är personalen fullt upptagna med att förbereda, grilla och fritera samtidigt som kvällens första gäster gör entré.
– Det här är verkligen spännande, jätteroligt, och att vi dessutom har kunnat erbjuda 20 stycken jobb, säger Christer Sahlsten glatt.
Någon som tycker att det är lite pirrigt inför kvällen är restaurangchefen Veronica Andersson.
– Det är jättespännande! Och lite pirrigt såklart. Det är fantastiskt roligt att få vara med från början. Vi har bra personal och härlig stämning, de är skitgulliga. Man ska kunna ha roligt tillsammans samtidigt som man arbetar, säger Veronica med ett strålande leende.
Veronicas allra första arbete, 1978, var på Lindegrillen och också där flippades hamburgare.
– Det känns som att cirkeln är sluten nu, skrattar Veronica.
– Min chef då hette Christer, och min chef nu heter Christer. Det jobbet jag hade då gav mig känslan av en bra arbetsplats, och det har levt med mig under åren. Vi har ung personal här, de är från 16 år gamla, och jag vill att den dagen de slutar, att de också ska kunna bära med sig en bra känsla. Att de känner att de blir sedda och blir bra omhändertagna.
Veronica konstaterar vidare att det är ett tufft jobb med högt tempo, och oavsett tandvärk eller för få timmars sömn så måste man bemöta kunden med ett leende. För att träna upp sig så har några i personalen gått bredvid hos Enellys i Örebro, och även Veronica har varit där för att få in snitsen.
– Jag har varit där länge för att lära mig konceptet, och så ska jag kunna sådant som schemaläggning och löner, säger Veronica.
De allra första kunderna som stegar fram till disken för att beställa är Liselott Lodén tillsammans med Mats Jander från Bergslagens Sparbank. De får snabbt sina burgare serverade av Rasmus Bolande och Hanna Berglin.
– Riktigt gott, mycket kött i hamburgare, riktigt köttigt, tycker Liselott om sin mat.
Mats håller med:
– Jättegott! Utan tvekan bästa hamburgaren i stan. Jag tycker att det är kul att man vågar satsa på något i den här stan!
Doften av hamburgare och pommes frites sprider sig i den tjusiga, fräscha lokalen och gästerna rullar in allteftersom. Rasmus och Hanna tar emot beställningarna, och tjejerna i köket fixar i ordning med en väldig fart.
– Det är väldigt olika vad de väljer, säger Hanna.
– Den helt vanliga hamburgaren har vi inte ens gjort, folk vill nog lyxa till det lite mer när de kommer hit, tror Rasmus.
– Ja, vanlig hamburgare har man ju ätit förut, konstaterar Hanna.
Enellys öppnar för allmänheten på torsdag klockan 10.30, och då är alla välkomna att prova den spännande menyn.
För knappt 2,5 år sedan tog Sandy Aogiz och hans fru Maryam över det anrika Wienerkonditoriet i Lindesberg. Men efter ett tufft 2020 bestämde makarna sig för att sälja, och redan på måndag tar de nya ägarna över rodret.
– Det blev för tufft för oss, när coronan kom blev vi tvungna att dra ner på personal, vilket gjorde att vi fick jobba mycket mer än tidigare, berättar Sandy.
Coronapandemin fick människor att stanna hemma i större utsträckning än förr och många tog tillfället i akt att rensa i sina hem, något man verkligen har märkt av hos Erikshjälpen i Lindesberg, som slog rekord på gåvomottagningen under 2020.
Sedan slutet av december har Lindesbergs lasarett stått utan ett café, sedan den tidigare entreprenören bestämde sig för att sluta vid årsskiftet. Under måndagsmorgonen slogs dock dörrarna upp igen, med några välkända ansikten bakom disken, då Frosths Konditori nu tagit över verksamheten.
– Det är jätteroligt, alla har varit väldigt positiva, berättar Lisa Östlund.
Igår, den 10 januari, trädde den nya pandemilagen i kraft, och med den en rad nya förhållningsregler. De nya föreskrifterna gäller bland annat inomhuslokaler för gym, idrottsanläggningar, badhus samt handelsplatser, där man nu inför ett maxantal för besökare.
PRESSMEDDELANDE: Linde energi bad tidigare i vinter allmänheten att nominera sina lokala hjältar till Energiklappen. Hela 61 nomineringar kom in till det kommunägda energibolaget – och nu har pristagarna utsetts. Totalt får fem lokala eldsjälar, initiativ och projekt dela på 25 000 kronor.
– När vi instiftade Energiklappen kunde vi inte drömma om ett sådant gensvar. Det har varit ett angenämt huvudbry att utse pristagare, säger Jens Isemo, vd på Linde energi.
– Det känns otroligt fint att det finns så mycket värme ute i stugorna, att så många vill lyfta fram och uppskatta sina medmänniskor, framhåller Isemo.
När de hårdare restriktionerna trädde i kraft under senhösten gick regeringen ut och avrådde från att vistas i butiker, och uppmanade istället till näthandel, något som blev ytterligare ett hårt slag mot en bransch som redan innan hade det tufft.
Lindesbergs handlare har dock tänkt ett steg längre, och har kommit på ett flertal kreativa idéer som faktiskt gör det möjligt att handla lokalt, utan att behöva trängas eller stå i kö.
– Det föds nya idéer under sådana här tider, och mycket av det kommer vi nog att fortsätta med även efter pandemin, säger butiksägaren Eva Andersson, Titt-in i Lindesberg.
I våras, under början av pandemin, delade Wajih Daoud på Salong Diem ut skyddsutrustning till en del av Lindesbergs äldre befolkning när både munskydd och handsprit hade tagit slut i butikerna. Nu vill han satsa på att låta pensionärer klippa sig, under smittsäkra former, och viger större delen av den kommande tisdagen åt det ändamålet.
Meritor i Lindesberg erbjuder nu tidigare varslade om uppsägning fortsatt anställning. Detta informerade fabriksledningen på fredagen.
– Det stora flertalet behåller sin anställning och ca 40 medarbetare får en förlängd uppsägningstid, säger Meritors platschef och VD, Kent Blom, i ett pressmeddelande.