Glada miner när butik öppnade i dubbelt så stor kostym

Företaget Hyrmaskiner, som sedan starten 2007 har huserat i relativt trångbodd miljö på olika adresser, öppnade på torsdagsmorgonen i helt ny och rymlig kostym. Under hösten 2018 har företaget flyttat verksamheten inom samma fastighet (LindePac) och byggt upp en regelrätt butik i större format.
– Det är så stor skillnad, det här innebär bland annat att vi kan exponera alla produkter ute i butiken istället för att lagerhålla bakom disk så att säga, berättar Janne Andersson, Hyrmaskiner Lindesberg.

Janne Andersson och Johanna Eriksson. Foto: Camilla Lagerman

Klockan 07.00 premiäröppnade nya Hyrmaskiner Lindesberg med en mer än dubbelt så stor butik jämfört med tidigare. Dessutom med en tydlig entré och stor parkering direkt utanför butiken.
Som LindeNytt rapporterat tidigare är företagets ambition med satsningen, att nu kunna ge ännu bättre service till kunderna – och framförallt nå ut till privatpersoner bättre än tidigare.

– Vi hoppas att den nya butiken skall få fler privatpersoner att hitta hit, för tidigare har merparten av kunderna varit företagare. Det blir ju faktiskt något helt annat nu med en riktig butik, oavsett om man vill köpa eller hyra av oss, förklarar Janne Andersson.

Företagets paroll var från starten uthyrning av byggmaskiner och verktyg för stora och små byggprojekt. Under åren har försäljning blivit en del av konceptet, men det är först nu som en ordentlig satsning sker på just försäljning av såväl maskiner som tillbehör och mycket annat som hör branschen till.

– Det är så stor skillnad, det här innebär bland annat att vi kan exponera alla produkter ute i butiken istället för att lagerhålla bakom disk så att säga. Det tror jag kommer att passa privatpersoner mycket bättre, att man kan gå runt och titta i lugn och ro, säger Janne Andersson.

En av nyheterna är ett så kallat ”showroom”, en avdelning där man visar golv och kakel.

Företagets VD, Bengt-Erik Persson, har tidigare påpekat att man inte vill utveckla verksamheten till en bygghandel.

– Hos oss skall man kunna köpa och hyra alla maskiner man behöver samt skruvar och fästmaterial, men byggmaterialet får andra stå för, kommenterade Bengt-Erik Persson planerna i höstas.

Publicerad 24 januari 2019 klockan 11:37

Fredrik Norman , fredrik@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Arkivfoto: Ida Lindkvist

Stripa Gruvområde ska utvecklas – samtidigt som det ska säljas: ”Långsiktig plan”

Under tisdagsförmiddagens sammanträde i Tillväxtnämnden beslutades att man ska skriva ett långsiktigt hyreskontrakt med Falab avseende Stripa Gruvområde. Samtidigt vill Falab sälja området, då det helt enkelt inte går ihop sig ekonomiskt.
– Det handlar om att börja smått och bygga stabilitet, det finns en långsiktig plan, försäkrar nämndens ordförande Tom Persson (SD).

21 januari 2025 klockan 15:37 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

Rosa Åkerman. Rosmarie Haapala och Ann-Christin Gryth, hotellchef på Lindesbergs Stadshotell. Foto: Camilla Lagerman

Hälsomässan arrangeras för tredje året – blir både större och bredare

Lördagen den 25 januari arrangeras Hälsomässan för tredje året i ordningen, även denna gång på Lindesbergs Stadshotell. Med ett 20-tal utställare från stora delar av Mellansverige blir årets upplaga både större och bredare än tidigare.
– Man kan ju vara här en hel dag om man vill, det finns så mycket att upptäcka, det kommer bli jättemysigt, säger Rosa Åkerman.

14 januari 2025 klockan 14:59 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

bildspel 2024 i bilder – en tillbakablick på året

Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2024 som präglades av besparingar och sviktande ekonomi...

Fem eldsjälar får pris för deras brinnande engagemang

Linde energi avslöjade på måndagen årets vinnare av deras pris "Energiklappen". Totalt 30 000 kronor...

Granngården firar med kalas – ett år efter återöppnandet

Det har gått ett år sedan Granngården kunde återöppna sin butik, efter månader av ...

Elin och Kristoffer Berg driver Limnäs Gård i Hafsta. Foto: Camilla Lagerman

bildspel De lämnade storstadspulsen för ett liv på landet

Efter många år i Örebro valde Kristoffer Berg att flytta hem till Hafsta och släktgården, den här gången med sin egen familj. Tillsammans med sin fru Elin driver han nu Limnäs Gård som hobbylantbruk, en verksamhet som paret hoppas kunna utveckla vidare.
– Man har något kreativt kli som måste få leva ut. Det är tur att det finns knäppisar som håller på med sådant här, skrattar Elin.

12 december 2024 klockan 14:51 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Wajihs julklapp till Barncancerfonden – viger en hel dag åt att samla in pengar

Lördagen den 14 december dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Mellan klockan 10-14 kommer Wajih Daoud arbeta hårt för att göra folk julfina inför den stundande högtiden, samtidigt som alla intäkter under dagen oavkortat går till Barncancerfonden, som alltså får ett fint tillskott lagom till jul.

10 december 2024 klockan 18:21 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Extern utredning av FALAB/LIBO färdig: ”Inga oegentligheter hittades”
Efter flera uppmärksammade granskningar av media beslutade kommunstyrelsen i Lindesberg att tillsätta en extern utredning av bolagets markaffärer. ...
9 december 2024 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Femte året för Grillkökets generösa tradition – skänker 100 jultallrikar till behövande
För femte året i rad delar Grillköket i Lindesberg ut gratis julmat till ortsbor som av olika anledningar är i behov av ett mål mat och lite ...
6 december 2024 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Så mycket samlade laget in till Barncancerfonden Mellansverige: ”Oerhört tacksamma”
Söndagen den 6 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för tredje året, i ett samarbete mellan IFK Lindesbergs pojklag födda 2010 och ...
3 december 2024 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tio fina katter ställdes ut hos Kotten & Co under söndagen. Många av katterna ställdes ut för första gången, en av dessa var denna treåriga ragdoll. Foto: Timmy Lundegård

bildspel Kattens Dag firades under första advent

För att uppmärksamma Katten Dag under första advent så arrangerade Kotten & Co sin femte kattutställning i butikens träningslokal. Tio fina katter i olika åldrar, visade upp sig under söndagen till kundernas stora uppskattning.
– Det har mottagits väldigt positivt, berättar Lisa Alvbåge.

1 december 2024 klockan 17:43 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Tomtemor och tomtefar besökte marknaden, vilket blev mycket populärt bland barnen. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Första advent firades med välbesökt julmarknad

Decembers allra första dag firades in med en stämningsfull julmarknad på Brasserie All In i Lindesberg. Ett femtontal försäljare dukade fram allt från handarbeten till smycken och choklad. Det hela blev en stor succé, då Lindesbergarna verkade gå man ur huse för att besöka tillställningen. LindeNytt kan här bjuda på några ögonblick från söndagens marknad.

1 december 2024 klockan 18:06 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Första advent firas med skyltsöndag och julmarknad

På söndag den 1 december är det dags att låta julstämningen flöda, när Linde City anordnar skyltsö...

bildspel Hos Sara i Lövåsen skiner alltid solen: ”Välkommen till Bahamas”

Det är en märkbar kontrast att kliva in hemma hos Sara Lönnström i Lövåsen...

bildspel Lindeskolans unga företagare i fokus under inspirationsdag

Under onsdagen hölls en inspirationsdag för Lindeskolans elever som har, eller ska, starta upp sina...

Drängarna gästar Lindesberg under Vårfesten. Foto: Pressbild

Vårmönstringens vårfest byter plats och gästas av Drängarna

Efter två succéår återvänder Vårmönstringens egen utomhusfestival för ett tredje år. Den här gången byter man dock plats till Brasserie All In, och gästas av kultbandet Drängarna.
– Just vårfesten blir ännu bättre belägen inne i stan, då den blir en del av själva cruisingen, säger Johan Eriksson på JME Music.

21 november 2024 klockan 19:02 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel Gymnasiemässan gav högstadiets elever en inblick i framtiden

Under torsdagen bjöd Lindeskolan in till sin årliga gymnasiemässa, där högstadieelever från ...

I helgen går startskottet – dags för årets första julmarknader

I helgen går startskottet för årets julmarknader, när Frövifors pappersbruksmuseum ...

Positiva vindar för Lindeskolan: ”Vi kan vara stolta”

Efter ett år med besparingskrav och ett överhängande hot om nedläggning av program blickar...

Linde energi lanserar energiapp

Sedan gaskrisen 2022 har intresset för att ha koll på sin energiförbrukning och energipriserna ökat. Linde energi lanserar d...

Vedevågsborna höll protestmöte mot skolutredningen

Om det var positiva tongångar på stormötet i Storå under onsdagen, var det desto dystrare i Vedevåg ...

bildspel Överraskningen: Politisk majoritet för ett bevarande av Storåskolans högstadium

Efter onsdagens medborgardialog i Storå ser det hoppfullt ut för Storå...

Foto: Miljonlotteriet

Gohar från Lindesberg är Sveriges största bakproffs

Sveriges största bakproffs bor i Lindesberg och heter Gohar Petrosyan. Det står klart efter att Miljonlotteriet presenterade vinnaren i sin stora baktävling, där alltså Gohar kammade hem förstapriset.
– Det är helt ofattbart, som en dröm! Jag är så lycklig och tacksam för alla som röstade på mig, säger Gohar i ett pressmeddelande.

13 november 2024 klockan 09:52 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Nominera: Vem tycker du ska få en energiklapp i år?
För fem år sedan instiftade Linde energi "Energiklappen" vars syfte är att prisa och lyfta fram lokala eldsjälar. Nu flaggar man för att det är...
12 november 2024 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Finns det hopp för hälso- och sjukvården i Örebro län?
INSÄNDARE/DEBATT: Regionerna går igenom ett stålbad efter den höga inflationen som kom efter pandemin (och krig). Under pandemiåren ökade de ...
4 november 2024 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Wajih firar 10 år med stort kalas: ”Jag tackar alla som har stöttat mig”
Det har gått 10 år sedan Wajih Daoud öppnade sin Salong Dièm i Lindesberg. För att fira det slår han till med ett stort kalas som äger rum på ...
24 oktober 2024 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2024-10-10

2024-10-07

2024-10-04

2024-10-01

2024-09-27

2024-09-25

2024-09-17

2024-09-10

2024-09-06

2024-09-03

2024-08-22

2024-08-09

2024-08-05

2024-08-04

Evenemangstips
RSS
Polishändelser i Örebro län
2025-01-22 12:28