Magnus Meriläinen, MM Hunt & Forestery AB. Foto: Ida Lindkvist

Grävaren som tagit sikte på jaktbranschen

Ena stunden hittar man Magnus Meriläinen i grävmaskinen. Andra stunden har han svidat om till skjorta och snyggbyxor och säljer jaktprodukter. Magnus är en företagare med många järn i elden, och som inte går sysslolös några längre stunder.

På en gård i Allmänningbo växte Magnus Meriläinen upp, och det var redan här som hans skogsintresse startade, med föräldrar som ägde skog runtom familjens boende.

Magnus har lång erfarenhet av både jakt och jaktprodukter. Foto: Ida Lindkvist
Magnus har lång erfarenhet av både jakt och jaktprodukter. Foto: Ida Lindkvist

Sin första älg sköt Magnus när han inte var mer än 15 år gammal, och sedan dess har han hunnit jaga ett antal älgar och andra djur.

Företagande är något som Magnus gillar och har en gedigen bakgrund inom området. Senast kommer han från fem år som platsansvarig på Followit, men när företaget beslutade att inte fortsätta med jakt valde Magnus en annan väg.
– Jag har jobbat i jaktbranschen i större delen av mitt liv, och det ville jag fortsätta med. Så jag tog över agenturerna själv och startade mitt ”MM Hunt & Forestry AB”, berättar Magnus.

I Magnus sortiment hittar man bland annat högklassiga, svensktillverkade hörselkåpor från MSA Sordin, jaktradio, knivslip, vakuumförpackare och köttkvarn. Produkterna säljs även utanför Sveriges gränser, och landar i Danmark, Tyskland, Polen, Rumänien, Frankrike, Italien, Finland och Ryssland.
– Det blir ungefär 35-40 hotellnätter per år. Under hösten är det väldigt mycket att göra. Jag är bland annat ute i jaktbutiker och visar upp mina produkter som butiken säljer, berättar Magnus.

Men varför nöja sig här? När Magnus avklarat dagens skörd av mejl och orders och paketering, så åker skogskläderna på och han far iväg ut och gräver.
– Jag säljer samtidigt som jag gräver också, sköter två saker samtidigt. Jag har svårt för att vara still, så den här kombinationen passar mig perfekt.

Vid vissa diken behövs det gallras innan man kommer åt att rensa. Privat foto
Vid vissa diken behövs det gallras innan man kommer åt att rensa. Privat foto
Såhär kan det se ut när Magnus jobbar ute i naturen. Privat foto
Nya Valtran N123 används både som dragmaskin och rullande kontor. Privat foto

– Jag älskar att vara ute och träffa folk, jag har lätt för att skapa kontakt och få förtroende hos kunderna. Men det blir för mycket att bara göra det. Så nästa dag kan jag sitta vid en bäck mitt i skogen, det är skönt att koppla bort allt en stund.

Grävandet, och skogsintresset, växte sig än större när Magnus tog över föräldrahemmet för tre år sedan.
– Jag började engagera mig i skogsbruk, och jag är ju uppväxt med det, jag körde traktor för första gången när jag var sju, åtta år, säger Magnus med ett leende.

Dikesrensning fixar Magnus, såväl som huggning, gallring och röjning. På listan finns också förberedande av skogsvägar och schaktning.
– Vissa diken har inte rensats på 20 år, men det är på sikt väldigt lönsamt att göra det. Näringen rör sig inte när det är orensat, så då man kan få en otrolig tillväxt när man rensar. Vissa diken behöver inte rensas, men där vattnet står still ska man göra det.

– Jag åker till kunden och går först igenom marken och pratar igenom vad som behövs göras. Jag informerar kunderna om vilka regler som gäller vid rensning av skogsdiken, samt att jag har en bra dialog med Skogsstyrelsen vid eventuella frågor. En del orkar eller kan inte göra det själva, men tycker att de har för litet för att ta ut ett stort skogsbolag. Och då kan jag göra det istället, för maskiner, det har jag!, meddelar Magnus glatt.

– Det är klart att det är mycket jobb ibland, men jag tycker att det är roligt!

Publicerad 16 maj 2016 klockan 13:29

Ida Lindkvist , 0581-61 71 71 , info@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Ann-Louise Hytter på Lindesbergs Fastigheter vill sprida julkänsla under advent. Foto: Camilla Lagerman

Här får Lindesberg en helt ny julmarknad i år

På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.

17 november 2025 klockan 14:27 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Interaktiv bowling är bara en av nyheterna. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Bildextra: Nu öppnar Main Event i arenan

För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.

14 november 2025 klockan 17:54 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Strålande Julfeber i Lindesberg – så kommer det märkas

Den 25 november spelas Strålande Jul in i Lindesberg arena, en stämningsfull julkonsert som ...

bildspel Här öppnar Nagomi Sushi i ny och större tappning

För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. ...

Stenmarck ersätter Lundvik under Strålande Jul

Med knappt två veckor kvar till inspelningen av Strålande Jul i Lindesberg arena, meddelar Lindesbergs kommun ...

Mirjam Björkman, Agneta Segerfelt och Ulrika Beskow från Ramsbergs Handel mottog priset för Årets kooperativ i Sverige 2025. Foto: Privat

Jubel i Ramsberg – utsågs till Årets kooperativ 2025

Den obemannade lanthandeln i Ramsberg, som blivit byns hjärta, har nu utsetts till Årets kooperativ i Sverige 2025. Det avslöjades under prisceremonin som hölls på onsdagskvällen i Stockholm. Mirjam Björkman, Agneta Segerfeldt och Ulrika Beskow från Ramsbergs Handel fick motta såväl diplom och blommor som den stora äran.
– Det är superhäftigt att vi vann, vi blev jättechockade, säger Mirjam Björkman, ordförande i föreningen.

5 november 2025 klockan 22:04 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Elin Olofsson visar upp Gåvobodens nya lokal. Foto: Jennie Einarsson

Medvind efter lång kamp i motvind – här öppnar Elin sin butik: ”Skänk från ovan”

Efter en sommar kantad av blåst, trasiga tält och envis kamp får Elin Olofsson och Gåvoboden i Lindesberg nu en nystart. Genom att kroka arm med Lindes skrädderi får verksamheten inte bara en ordentlig lokal med tak över huvudet – utan också nya möjligheter att utveckla sitt arbete med återbruk och hållbarhet.
– När den här chansen dök upp kändes det som en skänk från ovan. Det är ett så fantastiskt bra samarbete, just det här med återbruk och skrädderi på ett och samma ställe, säger Elin Olofsson, initiativtagare till Gåvoboden i Lindesberg.

4 november 2025 klockan 13:40 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Från litteratur till livsmedel – så ser Blombergska ut idag
Lokalen som tidigare huserade Blombergska Bokhandeln har under de senaste veckorna genomgått en förvandling – från bokhandel till livsmedelsbutik...
3 november 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Rockballaden Believing passerar en miljon lyssningar
Även om Guldsmedshyttans nyare artist, Rocker C, inte har släppt någon singel under året så har publiken växt sig större. I veckan kom det glä...
1 november 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

bildspel Fyrbent bildparad för Rosa Bandet
För andra året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. I år ställde LindeNytt upp med ...
31 oktober 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Fler biljetter släpps till Strålande Jul

På fredag 31 oktober, klockan 10:00, släpps cirka 1000 ytterligare biljetter till Strålande Jul. Lindesbergs kommun meddelar även att Rosa Kvartetten tillkommit och utökar nu uppställningen av artister under konserten.

28 oktober 2025 klockan 17:17 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Simon Enström, butiksmedarbetare på ICA Supermarket Trivselköp har märkt av kundernas oro. Foto: Jennie Einarsson

En sorgens dag i Guldsmedshyttan – påtaglig oro i samhället

På måndagen hölls den allra sista gjutningen på Baettr – och därmed gick en 600 år lång epok i graven. I Guldsmedshyttan var stämningen påtaglig, och många uttryckte oro inför framtiden. Simon Enström, som är engagerad i bygden och arbetar på ICA Supermarket Trivselköp, har märkt av stämningen i butiken under dagen.
– Det märks på kunderna att de är påverkade av detta. Det är en sorglig dag för bygden, säger Simon.

27 oktober 2025 klockan 17:53 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

bildspel Sista gjutningen gjord på Baettr: ”Det är jättetungt”

Över 100 av de anställda på Baettr i Guldsmedshyttan närvarade tillsammans med media ...

bildspel Gymnasiemässan lockade framtidens elever

Under torsdagen bjöd Lindeskolan in till sin årliga gymnasiemässa, där högstadieelever från hela kommunen kom p...

Foto: Camilla Lagerman

Tacksamhet mitt i all oro

INSÄNDARE/DEBATT: Som föräldrar till barn på både Lindbackaskolan & Brotorpsskolan vill vi rikta ett stort tack. Till Lärare på Brotorp som tog beslut när larmet gick på rasten att ta sig från skolan direkt och samla våra barn på Mejk.

16 oktober 2025 klockan 14:26 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Föräldrar hämtade hem elever efter hotfullt budskap

Polisen har på tisdagen larmats ut till Lindbackaskolan med anledning av en misstänkt hotbild. Vå...

Pappersbruket blir maträtt – orkestrerat av stjärnkocken Paul Svensson

Frövifors får en ny smakprofil när studenter vid Restaurang- och hotellhö...

Efter flytten – Lindesnickar’ns nya kurs kräver rejäla tag

I en ladugård från 1800-talet i Lysfalla har Lindesnickar’n Kenneth Andersson funnit...

Lindeföretaget ska bygga ett jättelager i Dalarna: ”Otroligt kul”

Det som började som en lokal byggfirma har vuxit till ett etablerat bolag med ...

Arbetslösheten i fokus när S-topp kom på besök

Örebro län har under hösten drabbats hårt av flera stora varsel, vilket nu hotar hundratals arbetstillfä...

Charlotte utbildar hundar till Hemvärnet

Svenska Brukshundklubben är en frivillig försvarsorganisation som har i uppdrag av Försvarsmakten att utbilda ...

Foto: Camilla Lagerman

Artistsläpp: Dessa gästar Lindesberg under Strålande Jul

Vid en pressträff på fredagsmorgonen presenterade Lindesbergs kommun artisterna till Strålande Jul, som spelas in i Lindesberg arena 25 november. Bland dessa finns både mellovinnare, barnfavoriter och Lindesbergs egen Martin Almgren.

3 oktober 2025 klockan 10:13 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Klart: Industritekniska programmet startas upp hösten 2026
Under cirka 1,5 år har industribranschen, tillsammans med Lindeskolan och Lindesbergs kommun, arbetat hårt för att kunna återstarta det ...
3 oktober 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

bildspel Sveriges starkaste man gästar nyinvigningen av LTC
Under kommande helgen nyinviger Lindesbergs Träningcenter sin numera betydligt större anläggning, där man får besök av bland annat Sveriges ...
2 oktober 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Kommunen svarar på kritiken: ”Sitter med det här varje dag”
Kommunledningen i Lindesberg har fått ta emot kritik från både medborgare och andra politiker, gällande sitt arbete med nedläggningsdrabbade ...
2 oktober 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-09-29

2025-09-26

2025-09-26

2025-09-24

2025-09-18

2025-09-18

2025-09-17

2025-09-16

2025-09-10

2025-09-10

2025-09-04

2025-09-03

2025-09-02

2025-09-01

2025-11-17 23:15