Simon Westerholm, Juvan Zaki och Mirlinda Isufi står redo att ta emot beställningar. Foto: Camilla Lagerman
Grillköket skänker 100 portioner julmat till behövande
Under onsdag och torsdag står personalen på Grillköket i Lindesberg redo att dela ut gratis julmat till ortsbor som av olika anledningar är i behov av god mat och lite extra uppmuntran under högtiden. Totalt 100 jultallrikar ska delas ut, och det enda man behöver göra är att beställa och hämta sin måltid.
– Vi har haft ett bra år, men vi vet att det har varit tufft för många, så det här är vårt sätt att ge tillbaka, berättar Alan Dino.
För två år sedan donerade Grillköket i Lindesberg 250 portioner mat under en vecka till Lindesbergare som befann sig i riskgrupp för att drabbas svårt att covid-19. Nu upprepar man generositeten och skänker 100 portioner julmat till personer som är i behov av lite extra uppmuntran under julen.
Foto: Camilla Lagerman
– Restaurangens ägare har träffat flera som haft det svårt under den här tiden och då har han bjudit dem på mat. Nu vill han försöka göra det i lite större skala, som ett sätt att ge tillbaka, berättar Alan Dino och fortsätter:
– Just under julen är det många som har det tufft, inte bara ekonomiskt utan av flera skäl, många sitter ensamma och har inte möjlighet att laga egen mat.
För att beställa sin jultallrik hör man av sig till Grillköket på telefonnummer: 076-025 56 40
Avhämtning sker enligt överenskommelse den 22 eller 23 december.
– Vi stänger klockan 18 den 23 december, men man kan hämta sin mat ända fram till dess, avslutar Alan.
Bubbeldisco, ansiktsmålning och en clown som delade ut glass var bara några av alla spännande saker som väntade barnen på Tallbackens förskola under torsdagen. Det man firade var den årliga förskolans dag, men också att förskolan faktiskt fyller 50 år, något som givetvis skulle celebreras med en hejdundrande fest.
– Det är klart det ska hyllas, allt vi gör – det gör vi för barnen, berättar Paula Jansson.
Nu är vinnaren utsedd i tävlingen i vilken ett signerat exemplar av Karin Björnsbackas kusliga debutroman ”Sällan viskar jag ditt namn” låg i potten.
Tävlingsdeltagandet var högt och bland alla er som deltagit så har vi nu dragit en vinnare.
Fredrik Klingvall från Linde Energi, Jeanette Andersson från Besök Linde samt Annelie Bergqvist och Malin Sjöholm från FALAB/LIBO planerar det sista inför morgondagens evenemang. Foto: Camilla Lagerman
När LindeDagen går av stapeln för sjätte året i ordningen under onsdagseftermiddagen visar de kommunägda bolagen upp sina styrkor gemensamt för första gången. Förutom streetbasket, lådbilar och livräddning kommer man även kunna njuta av en stunds biomys med popcorn för att vila upp sig inför vidare promenad.
– Vi vill visa att vi gör det här tillsammans för en rolig och hållbar framtid, säger Fredrik Klingvall kommunikationsansvarig på Linde Energi.
Cirka 100 kilo ädelfisk släpptes under torsdagen ut i Svarttjärn strax söder om Lindesberg, där flugfiskeföreningen Nattsländan har sitt fiskevatten. På lördag, den 21 maj, bjuder föreningen in allmänheten till Fiskets dag där man får möjlighet att prova sin fiskelycka.
– Det är egentligen den enda gången man får fiska med annat än flugfiskespön, så det är bara att plocka fram sin fiskeutrustning och komma, säger Jenny Sahlén, vice ordförande.
Tävling: Vinn Karin Björnsbackas debutroman
Nu på torsdag släpper Karin Björnsbacka sin efterlängtade debutroman Sällan viskar jag ditt namn, en kuslig historia som är skriven med ...
Brandövning överraskades av skarpt läge
Under fredagen höll Linde Energi sin årliga säkerhetsdag, då man noggrant går igenom all utrustning för att säkerställa att den är i bra ...
Kommunstyrelsen meddelade under en pressträff på torsdagen, att man lagt in extra pengar i sin budget till projektstöd för utbyggnad av fiber på landsbygden. Det handlar om totalt sex miljoner kronor fördelat på två miljoner kronor per år under en treårsperiod.
– Detta är ett sätt att stärka tryggheten och servicen på landsbygden, menar kommunstyrelsens ordförande Bengt Storbacka.
Stadshotellets Parkfester är för många starkt förknippade med sommar, semester och hemvändarfest. De senaste åtta åren har dock den mycket populära folkfesten arrangerats på andra ställen i Lindesberg, men i sommar tar den nyblivne hotellägaren Shavan Zakholi tillbaka konceptet, med råge.
– Hela hotellet ska leva som det var förr, med mycket folk, säger han till LindeNytt.
Sedan lindebandet Stew släppte sin EP, Hot, under 2018 har spelningarna avlöst varandra runt om i Europa. Den 25 maj ger sig killarna ut på en miniturné tillsammans med det stockholmsbaserade rockbandet Lugnet, där det första stoppet blir i Lindesberg på nystartade musikbaren Riff.
– Det ska bli skitkul att spela i Linde, det är faktiskt vår första hemmaspelning, säger Nicklas Jansson.
När Fornaboda Travbana slår upp portarna för säsongen den 8 maj, är det med välbekanta ansikten i anläggningens restaurang. Nya travkrögare är nämligen BergslagsBurger, med Alexander Scharnke, Martin Beme och nu även Sarbaz Qader vid rodret.
– Är vädret med oss, och coronan håller sig borta, så tror vi att det här kan bli toppen, säger Alex.