När LindeDagen går av stapeln för sjätte året i ordningen under onsdagseftermiddagen visar de kommunägda bolagen upp sina styrkor gemensamt för första gången. Förutom streetbasket, lådbilar och livräddning kommer man även kunna njuta av en stunds biomys med popcorn för att vila upp sig inför vidare promenad.
– Vi vill visa att vi gör det här tillsammans för en rolig och hållbar framtid, säger Fredrik Klingvall kommunikationsansvarig på Linde Energi.
De kommunägda bolagen Linde Energi, LIBO/FALAB samt Besök Linde slår sina kloka huvuden ihop under LindeDagen och gör en gemensam sak av evenemanget. Den röda tråden i det hela är hållbarhet, något man kan uppnå på flera olika sätt enligt bolagens representanter.
– Linde Energi står för en hållbar elförsörjning, LIBO/FALAB för hållbar byggnation och vi för ett hållbart leverne. Vi brukar säga att om ni tillhandahåller de grundläggande behoven som boende och elförsörjning så ser vi till att man ska vilja bo här, det är ju också en hållbarhetsfråga för kommunen, säger Jeanette Andersson strateg på Besök Linde.
När LindeNytt träffar representanterna för bolagen under måndagen håller man som bäst på att fördela upp den stora ytan bakom badhuset mellan sig, för att kunna få med alla delar man önskar visa upp, och kreativitet är ingen bristvara.
– Vi kommer ha en memorylane, där Linde Energi har ena sidan och LIBO/FALAB den andra. Där vill vi visa lite historia bakåt i tiden hur vi har byggt och hur Linde Energi startade med vattenkraft redan 1914, berättar Annelie Bergqvist på LIBO/FALAB.
– Och här kommer vi ha en stor ballongbåge, där man ska känna att man går från historien in i framtiden, och här ska det bli ett jäkla drag, skrattar Fredrik Klingvall.
Som ett startskott för framtidens stadsdel, Hagaberg, ställer man ut en jättestor modell över området där man kan flytta runt hus och även bygga nytt. Dessutom lär Energikällan ut vikten av livräddning, simkunskap och sjövett, något som är otroligt viktigt inför sommaren.
– Det bjuds såklart på en massa annat också, bland annat bjuder En får tacka på sina goda fårglass och Warm från Frövi kommer och berättar lite mer om vilken kompetens man söker inför starten. Man ska känna att framtidens Lindesberg lever upp, säger Klingvall.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Bergslagens Sparbank, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 2500 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete. Vinnaren av årets Pitch fick dessutom gratis marknadsföring hos LindeNytt, för att kunna sprida sitt varumärke ytterligare.
Söndagen den 7 maj arrangeras Barnkalasfestivalen i Lindesberg arena. En festival för de allra minsta, där de kan få uppleva idoler som Mamma Mu och Kråkan, Pettsson och Findus samt trollkarlen Daniel Kane. Efter föreställningarna ges även möjlighet att fotograferas med karaktärerna. Nu kan LindeNytt, i samarbete med Besök Linde, ge två av er chansen att vinna varsin biljett till den efterlängtade festivalen.
– Det här blir superkul för barnen! säger eventstrateg Jeanette Andersson.
Våren närmar sig med stormsteg och det börjar så smått bli dags att ruska liv i växtligheten igen. Trädgårdsmästare Marco Åkesson bjuder på värdefulla tips inför den stundande trädgårdssäsong – redan nu finns det mycket att förbereda.
– Framför allt är det läge att få ner tomat, gurka och chili i jorden nu så det hinner att driva på tills man kan plantera ut dem, förklarar Marco.
I ett ymnigt snöfall besökte Miljöpartiets språkrör, Per Bolund, Linde energis nya solpark, Solvallen, i Vässlingby. Besöket var en del i den förre detta energi- och klimatministerns energiturné, där han ska träffa aktörer som alla utgör viktiga pusselbitar i framtidens hållbara energisystem.
– Det är jättekul att politiker från olika partier besöker oss och uppmärksammar de saker vi gör, säger Linde energis vd, Jens Isemo.
Från och med idag, den 1 mars, öppnar Lindesbergs kommun ansökningarna för årets feriearbeten, där ungdomar födda 2006 i år är prioriterade.
– Vi hoppas på att ungdomarna genom sitt feriejobb får nya goda erfarenheter som kanske kan hjälpa dem med sitt framtida yrkesval, säger Zila Conejeros, enhetschef på Arbetsmarknadsenheten i ett pressmeddelande.
Energibolaget Neoen planerar för att uppföra en ny jättelik solcellsanläggning i Frövi. Solcellsparken, som förväntas att bli en av Sveriges största, beräknas kunna ge en elproduktion på 60 GWh, vilket motsvarar den årliga elförbrukningen för 3000 villor.
– Skulle den här parken byggas idag så skulle den ha blivit den största i Sverige, den är mer än tre gånger så stor som den idag största parken, förklarar projektledare Kristian Lilliesköld.
Efter närmare 30 år på brandstationen i Lindesberg, varav 7 år som räddningsledare, tog Anders Carlsson klivet upp som ny kårchef efter Mikael Juneholm i fjol. En position som innebär en stor utmaning när det kommer till rekrytering av ny personal, delvis på grund av att lönebilden är relativt låg.
– Det är inget man gör för lönens skull, det handlar om att göra någonting för samhället. Det är förbannat roligt att jobba som brandman och en fantastisk känsla att känna att man gör skillnad, menar Anders Carlsson, kårchef i Lindesberg.
Inför en fullsatt arena intog det svenska metalbandet Sabaton scenen, och bjöd in publiken till en färgsprakande show. De hängivna fansen jublade och sjöng med i låtarna, något som skapade en närmast euforisk stämning i Lindesberg arena.