Här klipps band(ag)en för nystarten av Freya vårdcentral

På fredagen ringlade en lång kö längs Järnvägsgatan i Frövi – det var dags för den efterlängtade invigningen av Freya vårdcentral. Nu i privat regi och med Mia Konradsson bakom rodret. Efter att de två band(ag)en klippts – ett vid trappan och ett vid handikapprampen – bjöd Mia in till öppet hus, där alla fick möjlighet att se sig omkring i de nyrenoverade lokalerna.

Mycket har hänt i vårdcentralens lokaler sedan den tillfälligt stängde den 15 januari. Man har målat om och rensat ut. Ett av väntrummen har genomgått en helrenovering, och bara ett par timmar innan invigningen blev labbet färdigt.

– Vi har gjort massor. Vi har haft mycket folk som har arbetat här under tiden vi haft stängt, men vi är inte helt färdiga. Det blir man nog aldrig, skrattar Mia Konradsson.

I dagsläget har man 17 anställda, vilket täcker allt som behövs för en komplett vårdcentral, som distriktssköterskor, distriktsläkare, fysioterapeut och kurator. Från start kommer man att ha ett fungerande BVC, och från och med den 22 april öppnas även en barnmorskemottagning.

Linda Sandström kommer ansvara för BVC. Foto: Jennie Einarsson

Redan från start kommer man att ha en fungerande barnavårdscentralen BVC, då med vikarier. Från och med mars kommer Linda Sandström från Arboga att ansvara för avdelningen.

– Här är det nyrenoverat, vi har hjälpts åt för att hitta en bra design för barnen här. Möblerna är på plats men vi ska sätta upp lite mer saker på väggarna och piffa till det lite.
Det är jättespännande och kul att få vara med och starta upp här, säger Linda glatt.

I ett nyrenoverat väntrum bjuds på fika. Foto: Jennie Einarsson

Omkring 5870 patienter är inskrivna på Freya vårdcentral idag, vilket är något lägre än tidigare. Detta skulle kunna skapa bekymmer, menar Mia, men hon hoppas att fler kommer att skriva sig på Freya vårdcentral med tiden.

– Det kan vara så att en del har listat sig på en annan vårdcentral eftersom informationen var lite oklar. Många trodde att man var tvungen att göra det när vi stängde här, men jag tror att folk kommer tillbaka hit i längden, säger Mia.

Mia Konradsson blev överöst av blommor och lyckönskningar under fredagens invigning. Foto: Jennie Einarsson

Nu hoppas Mia att man ska kunna möta folkets förväntningar och ge patienterna det de behöver.

– Jag hoppas att vi kan ge folk det de behöver, det är det vi vill. Vi hoppas att folk har överseende i början, eftersom vi ännu inte vet hur stor belastning det kommer att bli på telefon. Om man inte kommer fram direkt är man välkommen att ringa igen eller besöka oss här på plats så löser vi det. Alla ska känna att de kan nå sin vårdcentral och få den hjälp de behöver, avslutar Mia.

Från och med måndag 3 februari kan patienter åter vända sig till vårdcentralen i Frövi. För de som redan är patienter på vårdcentralen innebär inga förändringar, man behöver inte göra något nytt vårdval. Är man däremot inte tidigare inskriven på nya Freya vårdcentral och vill byta hit så finns information om hur man går till väga på 1177.

 

Turerna kring Storå och Freya vårdcentral i Frövi har varit många sedan regionen aviserade sina sparåtgärder. Länge såg det ut som att de båda vårdcentralerna skulle bli så kallade mindre utbudspunkter med begränsade öppettider. Senare avbröts dock arbetet med den aktuella färdplanen, och istället började man utreda möjligheterna att låta privata aktörer ta över ansvaret för de båda vårdcentralerna. I september 2024 fattade regionstyrelsen beslutet att privatisera vårdcentralerna. Under november 2024 beslutades att Mia Konradsson, genom företaget Konradsson och Bäck Primärvård AB, skulle ta över driften av vårdcentralerna i Storå och Frövi.

Publicerad 31 januari 2025 klockan 18:45

Jennie Einarsson , jennie@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf är duon bakom Göransonska. Foto: Camilla Lagerman

Klart: Här öppnar Göransonska

I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.

8 oktober 2026 klockan 14:14 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons



Foto: Pressbild Jem & Fix

Då öppnar Jem & Fix: ”Faller sig naturligt”

Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.

2 oktober 2026 klockan 14:01 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Löven laddar för Lindemarken

Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över ...

Nya Willys fördröjs – detaljplanen överklagad

I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en...

Nytt samarbete ger Lindesberg en egen Oktoberfest

LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg ...

Foto: Camilla Lagerman

Grillköket tar upp kampen mot barncancer för fjärde året i rad

För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.

16 september 2026 klockan 15:42 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Årets vinnare av Lindehjärtat och Ja-priset: Lindemaskiner och Solhems handelsträdgård. Foto: Lindesbergs kommun

Pristräd invigt – har nu fått sina två första löv

Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, har nu fått en plats i det offentliga rummet. Under tisdagen invigdes ”Pristrädet” utanför den gamla Kristinaskolan, där de första hjärtformade löven, som representerar pristagarna, nu ska fästas.

1 september 2026 klockan 15:03 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Miljoncheck överlämnades till kommunen – som påminnelse
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till ...
27 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Nu är industritekniska programmet igång: ”Bara att släppa handbromsen och köra”
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag...
24 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Viktig och meningsfull uppgift väntar eleverna på fordonsprogrammet
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt ...
21 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Thássia Barbosa släpper ut humlor på viktigt uppdrag i det nya växthuset. Foto: Jennie Einarsson

Miljardsatsningen i Frövi – nu invigs ännu en gigantisk tomatodling

Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.

20 augusti 2026 klockan 16:16 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Charlotte Lundell på Kotten & Co. Foto: Camilla Lagerman

Nu blir det ännu mer hund hos Kotten – öppnar dagis i höst

Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.

28 juli 2026 klockan 10:56 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Paul och Lara ger publiv till ”Hytta” igen

Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i ...

Sundman och Andersson: ”Nu räddar vi lasarettet”

INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets...

Artikel innehåller bildspel Trippla rekord när StreetWeek intog Lindesberg

Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare ...

Foto: Fredrik Norman

Nu öppnar man för att sälja Gamla kirurgen

Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen. 
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.

10 juli 2026 klockan 09:37 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Jonas från Guldsmedshyttan klar för final i Bussförar-SM

Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra ...

Möt årets drivna drömjobbare: ”Drömmen är att kunna leva på det här”

För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Dr...

Upplagt för folkfest och nya banrekord när StreetWeek intar Lindesberg

Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och...

Lokal aktör tar över bruket i Guldsmedshyttan: ”Ge liv till området”

I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten ...

Willys etablerar ny butik i Lindesberg: ”Mycket glädjande”

Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg...

Efter konkursen – nu vill ”ICA-Per” sälja Göransonska Gården

Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala ...

Det är upplagt för ännu en magisk sommarkväll när Martin på sjön går av stapeln. Arkivfoto: Camilla Lagerman

Det blir en sommar med Martin på sjön igen

Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.

29 juni 2026 klockan 14:44 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Förlorade serveringstillståndet – nu försatt i konkurs
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. ...
26 juni 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Nu ska Mosebacke utredas på nytt för verksamhet
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda mö...
23 juni 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Krog utan serveringstillstånd i väntan på slutgiltig dom
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera ...
9 juni 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-05-28

2026-05-26

2026-05-22

2026-05-22

2026-05-19

2026-05-14

2026-05-14

2026-05-13

2026-05-11

2026-05-07

2026-05-07

2026-04-23

2026-04-22

2026-04-22

2026-10-09 01:56