Det står nu klart att hamburgerkedjan Enellys Burger Bar öppnar i Lindesberg – och det redan i höst. Det är Eriksson Fastigheter i Lindesberg AB som skall bygga och hyra ut restaurangen.- Restaurangen kommer att etableras på en väldigt trafikorienterad plats, vilket naturligtvis är bra för såväl restaurangen som för de övriga verksamheterna i området, eftersom jag är övertygad om att en sådan här etablering drar folk till området, säger Per Eriksson.
Strax efter årsskiftet kunde LindeNytt berätta att hamburgerkedjan Enellys, med huvudsäte i Örebro, hade långt gångna planer på en etablering i Lindesberg. Då hade man bland annat haft en första kontakt med Lindesbergs kommun – men nu blev det istället privata krafter som ser till att etableringen verkligen blir av.
Här skall Per Eriksson bygga hamburgerrestaurangen. I samma område byggs just nu också ny butik åt Lindesbergs VVS. Foto: Fredrik Norman / Ida Lindkvist
Hamburgerrestaurangen kommer att byggas och ägas av Eriksson Fastigheter i Linde AB och det på företagets nya handelsplats på industriområdet, som till vardags brukar gå under namnet Orielfältet och tidigare användes som fotbollsplan.
– Jag tycker den här etableringen är väldigt intressant, dels för att det handlar om en extern aktör som vill etablera sig i Linde och dels för att det handlar om en hamburgerkedja – som dessutom erbjuder ”drive thru” , säger Per Eriksson.
Per Eriksson arbetar skyndsamt och lovar att burgarna kommer att vara klara för servering redan till hösten 2015.
Läs också: Hamburgerrestaurangen ska drivas av ortsbo – ger många nya arbetstillfällen
Under tisdagsförmiddagens sammanträde i Tillväxtnämnden beslutades att man ska skriva ett långsiktigt hyreskontrakt med Falab avseende Stripa Gruvområde. Samtidigt vill Falab sälja området, då det helt enkelt inte går ihop sig ekonomiskt.
– Det handlar om att börja smått och bygga stabilitet, det finns en långsiktig plan, försäkrar nämndens ordförande Tom Persson (SD).
Lördagen den 25 januari arrangeras Hälsomässan för tredje året i ordningen, även denna gång på Lindesbergs Stadshotell. Med ett 20-tal utställare från stora delar av Mellansverige blir årets upplaga både större och bredare än tidigare.
– Man kan ju vara här en hel dag om man vill, det finns så mycket att upptäcka, det kommer bli jättemysigt, säger Rosa Åkerman.
Efter många år i Örebro valde Kristoffer Berg att flytta hem till Hafsta och släktgården, den här gången med sin egen familj. Tillsammans med sin fru Elin driver han nu Limnäs Gård som hobbylantbruk, en verksamhet som paret hoppas kunna utveckla vidare.
– Man har något kreativt kli som måste få leva ut. Det är tur att det finns knäppisar som håller på med sådant här, skrattar Elin.
Lördagen den 14 december dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Mellan klockan 10-14 kommer Wajih Daoud arbeta hårt för att göra folk julfina inför den stundande högtiden, samtidigt som alla intäkter under dagen oavkortat går till Barncancerfonden, som alltså får ett fint tillskott lagom till jul.
För att uppmärksamma Katten Dag under första advent så arrangerade Kotten & Co sin femte kattutställning i butikens träningslokal. Tio fina katter i olika åldrar, visade upp sig under söndagen till kundernas stora uppskattning.
– Det har mottagits väldigt positivt, berättar Lisa Alvbåge.
Decembers allra första dag firades in med en stämningsfull julmarknad på Brasserie All In i Lindesberg. Ett femtontal försäljare dukade fram allt från handarbeten till smycken och choklad. Det hela blev en stor succé, då Lindesbergarna verkade gå man ur huse för att besöka tillställningen. LindeNytt kan här bjuda på några ögonblick från söndagens marknad.
Efter två succéår återvänder Vårmönstringens egen utomhusfestival för ett tredje år. Den här gången byter man dock plats till Brasserie All In, och gästas av kultbandet Drängarna.
– Just vårfesten blir ännu bättre belägen inne i stan, då den blir en del av själva cruisingen, säger Johan Eriksson på JME Music.
Sveriges största bakproffs bor i Lindesberg och heter Gohar Petrosyan. Det står klart efter att Miljonlotteriet presenterade vinnaren i sin stora baktävling, där alltså Gohar kammade hem förstapriset.
– Det är helt ofattbart, som en dröm! Jag är så lycklig och tacksam för alla som röstade på mig, säger Gohar i ett pressmeddelande.