Erikshjälpen har bestämt att hela morgondagens dagskassa oavkortat skall skänkas till de drabbade på Filippinerna efter att tyfonen Haiyans den 8 november slog till mot landet.- Katastrofen är enorm och för att hjälpa de drabbade gör Erikshjälpen lokalt här i Lindesberg en extrainsats och skänker dagskassan i morgon lördag, säger Rikard Kanlén.
En ofattbar katastrof drabbade människorna på Filippinerna efter att en av de kraftigaste tyfonerna som någonsin mött land med all kraft slog till mot öarna på morgonen fredagen den 8 november. Enligt AP beräknar FN att 4 460 människor har fått sätta livet till i katastrofen. Närmare en miljon människor är på flykt från de drabbade områdena och man tror att nästan 12 miljoner människor på något sätt är påverkade av katastrofen.
Erikshjälpen, som i Lindesbergs drivs av Kristinakyrkan och Pingstkyrkan, har därför bestämt att hjälpa till genom att skänka hela lördagens dagskassa till de drabbade. På så sätt kan också du hjälpa till.
– Alla som handlar något i morgon är med och bidrar till hjälpen, säger Rikard Kanlén vid Erikshjälpen.
Det kommer också finnas vanliga insamlingsbössor i butiken för den som önskar ge pengar utan att köpa något. Butiken är öppen 10 – 14.
De pengar som kommer in kommer i första hand gå till standardpaket med hjälputrustning för att ge tillfälligt tak över huvudet för de människor som är på flykt från katastrofområdena. Paketen innehåller det mest nödvändiga för att snabbt kunna bygga sig ett enkelt boende; presenningar, rep och verktyg.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.