Erikshjälpen har bestämt att hela morgondagens dagskassa oavkortat skall skänkas till de drabbade på Filippinerna efter att tyfonen Haiyans den 8 november slog till mot landet.- Katastrofen är enorm och för att hjälpa de drabbade gör Erikshjälpen lokalt här i Lindesberg en extrainsats och skänker dagskassan i morgon lördag, säger Rikard Kanlén.
En ofattbar katastrof drabbade människorna på Filippinerna efter att en av de kraftigaste tyfonerna som någonsin mött land med all kraft slog till mot öarna på morgonen fredagen den 8 november. Enligt AP beräknar FN att 4 460 människor har fått sätta livet till i katastrofen. Närmare en miljon människor är på flykt från de drabbade områdena och man tror att nästan 12 miljoner människor på något sätt är påverkade av katastrofen.
Erikshjälpen, som i Lindesbergs drivs av Kristinakyrkan och Pingstkyrkan, har därför bestämt att hjälpa till genom att skänka hela lördagens dagskassa till de drabbade. På så sätt kan också du hjälpa till.
– Alla som handlar något i morgon är med och bidrar till hjälpen, säger Rikard Kanlén vid Erikshjälpen.
Det kommer också finnas vanliga insamlingsbössor i butiken för den som önskar ge pengar utan att köpa något. Butiken är öppen 10 – 14.
De pengar som kommer in kommer i första hand gå till standardpaket med hjälputrustning för att ge tillfälligt tak över huvudet för de människor som är på flykt från katastrofområdena. Paketen innehåller det mest nödvändiga för att snabbt kunna bygga sig ett enkelt boende; presenningar, rep och verktyg.
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.
Den obemannade lanthandeln i Ramsberg, som blivit byns hjärta, har nu utsetts till Årets kooperativ i Sverige 2025. Det avslöjades under prisceremonin som hölls på onsdagskvällen i Stockholm. Mirjam Björkman, Agneta Segerfeldt och Ulrika Beskow från Ramsbergs Handel fick motta såväl diplom och blommor som den stora äran.
– Det är superhäftigt att vi vann, vi blev jättechockade, säger Mirjam Björkman, ordförande i föreningen.
Efter en sommar kantad av blåst, trasiga tält och envis kamp får Elin Olofsson och Gåvoboden i Lindesberg nu en nystart. Genom att kroka arm med Lindes skrädderi får verksamheten inte bara en ordentlig lokal med tak över huvudet – utan också nya möjligheter att utveckla sitt arbete med återbruk och hållbarhet.
– När den här chansen dök upp kändes det som en skänk från ovan. Det är ett så fantastiskt bra samarbete, just det här med återbruk och skrädderi på ett och samma ställe, säger Elin Olofsson, initiativtagare till Gåvoboden i Lindesberg.
På fredag 31 oktober, klockan 10:00, släpps cirka 1000 ytterligare biljetter till Strålande Jul. Lindesbergs kommun meddelar även att Rosa Kvartetten tillkommit och utökar nu uppställningen av artister under konserten.
På måndagen hölls den allra sista gjutningen på Baettr – och därmed gick en 600 år lång epok i graven. I Guldsmedshyttan var stämningen påtaglig, och många uttryckte oro inför framtiden. Simon Enström, som är engagerad i bygden och arbetar på ICA Supermarket Trivselköp, har märkt av stämningen i butiken under dagen.
– Det märks på kunderna att de är påverkade av detta. Det är en sorglig dag för bygden, säger Simon.
INSÄNDARE/DEBATT: Som föräldrar till barn på både Lindbackaskolan & Brotorpsskolan vill vi rikta ett stort tack. Till Lärare på Brotorp som tog beslut när larmet gick på rasten att ta sig från skolan direkt och samla våra barn på Mejk.
Vid en pressträff på fredagsmorgonen presenterade Lindesbergs kommun artisterna till Strålande Jul, som spelas in i Lindesberg arena 25 november. Bland dessa finns både mellovinnare, barnfavoriter och Lindesbergs egen Martin Almgren.