Axel Schylström och Charlie Eriksson gästar Lindesberg med showen Aldrig Ensam. Foto: Pressbild

Hyllad show om psykisk ohälsa till Lindesberg i vår

Melloaktuella Axel Schylström tar med sig vännen och grundaren av organisationen Aldrig Ensam, Charlie Eriksson, på en tabubrytande turné. Vårens första stopp blir i Lindesberg, där duon sätter upp showen Aldrig Ensam, som handlar om psykisk ohälsa.
– Det är tyvärr ganska sällsynt att killar pratar om det här, berättar Axel för LindeNytt.

2013 drabbades Charlie Eriksson av en djup depression och gjorde flera självmordsförsök som nästan kostade honom livet. I hans kamp mot den psykiska ohälsan vågade han inte berätta för någon att han var sjuk, istället höll han allting hemligt för att slippa skämmas.

I slutet av samma år öppnade han upp hemsidan Aldrig Ensam, som idag är en ideell organisation om psykisk ohälsa. Genom den ville han dela med sig av sina erfarenheter och på så sätt fylla igen det hål som fanns på internet där enkel information om psykisk ohälsa saknades.

2012 var Axel Schylström med om en allvarlig olycka som gjorde honom till en av Sveriges värst brännskadade överlevare genom tiderna. Då var han blott 19 år gammal. Bara några år senare slog han igenom stort i Idol, och har sedan dess tävlat upprepade gånger i Melodifestivalen.

Foto: Pressbild

Nu slår sig duon ihop och gör showen Aldrig Ensam, en föreställning som tar upp det länge tabubelagda ämnet psykisk ohälsa.

– Vi vill i ett underhållande format ta upp ett viktigt och allvarligt ämne. Det är mycket humor och musik, och temat är genomgående psykisk ohälsa och våra erfarenheter av det, berättar Axel.

De båda vännerna hade länge pratat om att göra något gemensamt, men på grund av pandemin blev det lagt på is. Nu är dock läget ett helt annat, och duon har redan hunnit med att turnera under hösten med sin show, och på grund av det fina mottagandet bestämde man sig för att fortsätta även under våren.

– Det började egentligen med att jag skrev en låt som handlar om att må dåligt, och då släppte vi den tillsammans, till förmån för Aldrig Ensam. Under arbetet märkte vi hur roligt vi hade och bestämde oss för att åka på turné för att prata om psykisk ohälsa, det är tyvärr ganska sällsynt att killar pratar om det här, berättar Axel.

Du ska ju vara med i Mello snart också, hur hinner du med allt?

– Jag gillar att ha många bollar i luften, sedan är det ganska bra timing att åka på turné efter Mello, då kan man spela sin Melodifestivalenlåt, så det är bara kul, skrattar Axel.

 

Showen Aldrig Ensam spelas i Lindeskolans aula 22 mars klockan 19:00.

Publicerad 25 januari 2023 klockan 12:06

Camilla Lagerman , 0581-155 50 , camilla@lindenytt.com

Kommentarer
Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Arkivfoto: Camilla Lagerman

Kommunen dementerar avtal gällande guidningar i Stripa

Tidigare i veckan rapporterade LindeNytt om att ett nytt samarbete mellan föreningen Industrilandskap Bergslagen och Lindesbergs kommun skulle möjliggöra nya guidade turer i Stripa gruva. Kultursekreterare Sara Sporre menar dock att något sådant avtal inte existerar, utan man har endast kommit överens om ett samarbete kring Geologins dag.
– Vi ska ha ett nytt möte i april för att samtala lite mer, men det kommer inte röra sig om ett skriftligt avtal utan ett samarbete.

24 mars 2023 klockan 14:15 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Foto: Jennie Einarsson

bildspel Axel Schylström och Charlie Eriksson bjöd på en livsviktig show: ”Måste våga prata”

Inför en näst intill fullsatt aula bjöd duon Axel Schylström och Charlie Eriksson publiken på en minst sagt livsviktig show. Den två timmar långa föreställningen kastade publikens känslor mellan högt och lågt, mellan tårar och skratt, när de pratade om sina livsresor som båda hade den gemensamma nämnaren psykisk ohälsa.
– Fyra människor i Sverige tar sitt liv varje dag, det är mänskliga tragedier som går att förhindra genom att vi pratar om det, säger Charlie.

23 mars 2023 klockan 11:38 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Nytt samarbete ger grönt ljus för guidningar i Stripa Gruva

Under 2015 tog det kommunala bolaget Besök Linde AB över ansvaret att driva byggnadsminnet Stripa...

Trädgårdsmästarens tips inför våren och odlingssäsongen

Våren närmar sig med stormsteg och det börjar så smått bli dags att ruska liv i växtligheten ...

Miljöpartiets Per Bolund besökte Linde energis anläggningar i Fellingsbro

I ett ymnigt snöfall besökte Miljöpartiets språkrör, Per Bolund, Linde energis ...

Pontus Andersson från Lindeskolan tog hem SM-guldet för unga plåtslagare. Foto: Jezzica Sunmo

Med plåtslageri i generna tog Pontus SM-guld

Under sex timmar kämpade sex finalister om att ro hem titeln ”Sveriges bästa unga plåtslagare 2023”. Efter att juryn bedömt de tävlandes bidrag stod det klart att det var tredje generationens plåtslagare från Lindesberg – Pontus Andersson som tagit hem guldmedaljen.
– Det känns skitroligt, jag trodde aldrig att jag skulle vinna, utbrister han när LindeNytt når honom för en kommentar.

13 mars 2023 klockan 18:51 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Ute Brauer med sin målning "Kungsgatans intryck" och Ulla Öhrn med sin målning "gamla Folkes foto". Foto: Jennie Einarsson

Vinterspår fick konkurrens av andra ”spår”

Det var rekordmånga utställare på plats längs Vinterspåret när Lindesbergs kommuns största kulturevenemang gick av stapeln under helgen – hela 154 stycken. Däremot upplevde utställare besöksantalet som något blygsammare.
– Det börjar komma lite mer folk nu när Vasaloppet har slutat, det skulle kunna vara en förklaring, menade Ute Brauer från Ladies of Art som trots detta haft en lyckad helg.

6 mars 2023 klockan 13:53 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Stor kulturhelg nu ännu större – Vinterspår fortsätter att växa
I helgen är det återigen dags för Lindesbergs kommuns största kulturevenemang Vinterspår att gå av stapeln. Under två dagar kommer rekordmånga...
2 mars 2023 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Nu kan kommunens ungdomar söka sommarjobb
Från och med idag, den 1 mars, öppnar Lindesbergs kommun ansökningarna för årets feriearbeten, där ungdomar födda 2006 i år är prioriterade...
1 mars 2023 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Ny gigantisk solcellspark planeras i Frövi
Energibolaget Neoen planerar för att uppföra en ny jättelik solcellsanläggning i Frövi. Solcellsparken, som förväntas att bli en av Sveriges st...
23 februari 2023 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Socialdemokraternas partisekreterare Tobias Baudin besökte tillsammans med partiets finanspolitiska talesperson Mikael Damberg Solvallen. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Damberg och Baudin besökte Solvallen i Vässlingby: ”Enorm potential”

I ett soldränkt men frostbitande Vässlingby, strax utanför Fellingsbro, fick Linde energis nya solpark celebert besök när Socialdemokraternas Mikael Damberg och Tobias Baudin hälsade på under onsdagen.
– Det är en enorm potential med solkraft i Sverige, det var många som inte förstod det förut och trodde att det bara fungerade i Sydeuropa där solen är mycket starkare, säger Mikael Damberg till LindeNytt.

22 februari 2023 klockan 15:17 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Det var med stor lättnad som Per Eriksson åter kunde öppna Charlottenlunds Padelcenter. Foto: Jennie Einarsson

”ICA-Per” öppnar padelhallen – igen

Nära ett och ett halvt år har hunnit gå sedan Per Eriksson snöpligt fick stänga igen Charlottenlunds Padelcenter på grund av ett oväntat hinder – det krävdes nämligen en ändring av detaljplanen för området. Efter en långdragen process har nu både detaljplan och bygglov blivit godkända till stor lättnad för Per, som återigen kunde slå upp dörrarna till padelhallen under måndagen.
– Det känns jätteroligt att vi äntligen kan få öppna igen, förklarar han när LindeNytt kommer på besök.

21 februari 2023 klockan 18:20 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Föreslås bli ny ordförande för FALAB och LIBO trots misstro från flera håll

I slutet av 2022 skickades ett flertal anonyma brev till bland annat dåvarande...

Rekrytering – en utmaning för nye kårchefen

Efter närmare 30 år på brandstationen i Lindesberg, varav 7 år som räddningsledare, tog Anders Carlsson ...

Annons


Pressbild. Foto: Håkan Risberg / Region Örebro län.

Satsa på hållbar arbetsmiljö – vi har inte råd att låta bli

INSÄNDARE/DEBATT: Personal som söker sig bort från Region Örebro län, det är resultatet av en långvarig hög arbetsbelastning, undermålig arbetsmiljö och en organisationsstruktur som försvårar medarbetares möjlighet till inflytande. För Vänsterpartiet är det en självklarhet att vi måste ta tag i orsaken och inte bara behandla symptomen.

12 februari 2023 klockan 12:59 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Beslut idag: Klartecken att riva Michelsonska huset

Trots avrådan om rivning från Samhällsbyggnad Bergslagen och ett engagemang från Lindesbergs hembygdsfö...

Stort intresse från allmänheten när ”bibblan” ska byta namn

Efter en omfattande renovering av biblioteket i Lindesberg som drog igång under ...

Tre föreningar går ihop och skapar aktiviteter på sportlovet

Idrottsföreningarna LIF Lindesberg, Frövi Judo och Stråssa GF går ihop och förvandlar ...

bildspel Mersmak för lokal matmarknad efter lyckad premiär

Under lördagen var det premiär för matmarknaden "Pop-up en trappa upp" i centrala Lindesberg. Så fort dö...

bildspel Bildspecial: Sabaton fick arenan att koka

Inför en fullsatt arena intog det svenska metalbandet Sabaton scenen, och bjöd in publiken till en färgsprakande ...

Gymnasieelever prisades för innovativa idéer

Innovation Day är ett helt nytt koncept framtaget av årskurs 2 på Natur- samt Teknikprogrammet på Lindeskolan ...

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

I Sverige ska du kunna försörja dig själv på en arbetarlön

INSÄNDARE/DEBATT: Snart drar avtalsrörelsen i gång på allvar. Denna gång sker det mot bakgrund av en exceptionell situation i svensk ekonomi, med en inflation som raderat ut de senaste årens löneutveckling.

2 februari 2023 klockan 08:51 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Hyrorna höjs med 4,4%: ”En kompromiss”
LIBO:s hyresgäster får en betydligt lägre hyreshöjning än vad det kommunala fastighetsbolaget hade som ingångsbud på förhandlingsbordet. Budet...
1 februari 2023 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Fritidsbanken i Lindesberg firade femårsjubileum
Det har hunnit gå fem år sedan Fritidsbanken i Lindesberg öppnade på Norrtullsgatan 9 för allra första gången. Under åren har mängder med ...
1 februari 2023 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Lyckad premiäröppning av 37:an Regnbågen
Klockan 08:00 på onsdagsmorgonen slog 37:an upp dörrarna till sitt nya café på Lindesbergs lasarett, som under de senaste dagarna genomgått en f...
1 februari 2023 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2023-01-30

2023-01-26

2023-01-24

2023-01-23

2023-01-23

2023-01-20

2023-01-19

2023-01-18

2023-01-18

2023-01-17

2023-01-13

2023-01-12

2023-01-11

Evenemangstips
Nyheter från Aftonbladet
Nyheter från Expressen
Polishändelser i Örebro län
2023-03-25 18:18