Både stora och små maskiner visades upp. Foto: Camilla Lagerman
Magnus Larsson visade upp sin dragracingbil. Foto: Camilla Lagerman
De radiostyrda bilarna var populära. Foto: Camilla Lagerman
En får tacka fanns på plats med sin prisbelönta fårglass. Foto: Camilla Lagerman
Ett glatt gäng. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Golfproffset Martin Eriksson visade sina färdigheter. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Bowie minglade bland besökarna. Foto: Camilla Lagerman
Även kontorshunden Bosse var med. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
138 kilometer i timmen var den högsta hastigheten när LindeNytt besökte mässan. Foto: Camilla Lagerman
Glada hockeyproffs. Foto: Camilla Lagerman
Hyrmaskinsdagen lockade både stora och små
Både stora och små maskiner visades upp. Foto: Camilla Lagerman
Magnus Larsson visade upp sin dragracingbil. Foto: Camilla Lagerman
De radiostyrda bilarna var populära. Foto: Camilla Lagerman
En får tacka fanns på plats med sin prisbelönta fårglass. Foto: Camilla Lagerman
Ett glatt gäng. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Golfproffset Martin Eriksson visade sina färdigheter. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Bowie minglade bland besökarna. Foto: Camilla Lagerman
Även kontorshunden Bosse var med. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
138 kilometer i timmen var den högsta hastigheten när LindeNytt besökte mässan. Foto: Camilla Lagerman
Glada hockeyproffs. Foto: Camilla Lagerman
Hyrmaskinsdagen lockade både stora och små
Trots en kylslagen och bitvis regnig väderlek lockade årets upplaga av Hyrmaskinsdagen många nyfikna besökare under onsdagen. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana proffsen från Örebro Hockey i speedshooting.
Det bjöds på en hel del skratt inne hos Hyrmaskiner under onsdagen, då man arrangerade sitt återkommande evenemang Hyrmaskinerdagen. Under lättsamma former visades produktnyheter upp och nya kontakter knöts medan besökarna minglade runt på området.
Håkan Svanström. Foto: Camilla Lagerman
En av Sveriges just nu mest kända hantverkare Håkan Svanström, som medverkar i TV4:s supersuccé Marko och Irma, fanns på plats för att svara på frågor. Med sig hade han sin trogna följeslagare Bowie, en fyraårig Rhodesian ridgeback, som avslappnat gjorde sin husse sällskap.
– Han är med mig i princip överallt, han är så lugn och cool, berättar Håkan glatt.
De radiostyrda bilarna, som man hyr ut till bland annat barnkalas, var ett mycket populärt inslag hos besökarna, som mer än gärna utmanade varandra genom den kniviga banan. Även ute på gården var det många som ville mäta sina krafter genom att testa Speed Shooting, det vill säga att skjuta en hockeypuck i mål så hårt man kan. Dessutom kunde man utmana proffsen från Örebro Hockey, något som flera barn tog chansen att göra. Även golfproffset Martin Eriksson fanns på plats för att visa hur en putt ska slås.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Björn Johansson gör segergest efter bronset. Foto: privat
På fredagseftermiddagen stod det klart att det lokala glassföretaget ”En får tacka” i Danshyttan, Storå, återigen tilldelats en ädel valör i Glass-SM, som gick av stapel vid Stockholmsmässan under dagen. Med sin unika fårglass kammade man hem ett brons i kategorin ”Pistage”.
– Det känns väldigt roligt, det är en ny smak som jag inte har gjort förut, men den gick hem, säger Björn Johansson till LindeNytt.
Det lokala företaget Lindesbergs VVS/EL AB uppger att de återigen har blivit utsatta för bedragare som via telefon utger sig för att representera dem och erbjuda spolning av avloppssystem. Företaget vill nu varna allmänheten att vara på sin vakt om de blir uppringda av någon som erbjuder VVS-tjänster i deras namn.
– Det är jättetråkigt, vi vill verkligen inte att någon ska gå på det här, säger Lina Aronsson, butiksansvarig på Lindesbergs VVS/EL.
Etableringarna kring Charlottenlunds Handelsområde duggar tätt – nu ansluter även ELON i Lindesberg med sin butik. Samtidigt gör man en storsatsning och utökar både butiksytan och personalstyrkan.
– Vi vill kunna ge kunderna ännu bättre service och ett ännu större sortiment, säger Daniel Larsson, som driver ELON i Lindesberg och Arboga tillsammans med sin fru Carina Larsson.
De senaste årens hårda besparingskrav på Lindeskolan har slagit hårt mot flera av skolans program. Med en i princip obefintlig investeringsbudget får program som Fordon och Transport svårt att möta de allt högre kraven från branschen. Men i tuffa tider kliver vardagshjältar fram, så när Jardlers Åkeri erbjöd en hjälpande hand möttes de av en enorm tacksamhet.
– Vi vill tacka branschen för att de ställer upp för vår skull och har förstått behovet av Lindeskolan, säger läraren Kent Svensson.
Lyckad premiäröppning för Mejks livs
Redan en stund innan Mejks livsmedelsavdelning öppnade dörrarna på torsdagsförmiddagen köade nyfikna besökare utanför, spända på att få se ...
Kika in i Mejks nya livsmedelsavdelning
På torsdag klockan 10:00 slår Mejk upp portarna till sin helt nya livsmedelsavdelning. En yta om 1500 kvadratmeter som kommer rymma allt ifrån ...
Efter 15 år med ledande befattningar inom ett brett spektrum av branscher, kliver Lindesbergaren Anna-Lena Rydelius in som ny marknadschef för det kommunala energibolaget Linde energi. Detta meddelar man på torsdagen via ett pressmeddelande.
Årets bokrea är i full gång, och redan en halvtimme innan Blombergska Bokhandeln i Lindesberg öppnade dörrarna ringlade sig kön lång längs trottoaren.
– Det var en tapper skara som stod och väntade när vi öppnade klockan 07.00, berättar Ann Björklund.
Två stycken fyravåningshus med sammanlagt 69 lägenheter. Med start i maj månad skall detta bostadsprojekt gå från plan till handling. Detta meddelar Lindesbergsbostäder på fredagen i ett pressmeddelande.
Lördagen den 25 januari arrangeras Hälsomässan för tredje året i ordningen, även denna gång på Lindesbergs Stadshotell. Med ett 20-tal utställare från stora delar av Mellansverige blir årets upplaga både större och bredare än tidigare.
– Man kan ju vara här en hel dag om man vill, det finns så mycket att upptäcka, det kommer bli jättemysigt, säger Rosa Åkerman.
2024 i bilder – en tillbakablick på året
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2024 som präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Hot om nedläggning av ...