I helgen går startskottet för årets julmarknader, när Frövifors pappersbruksmuseum bjuder in till en av de största sådana i regionen. I år har man ett 80-tal försäljare på plats, med ett stort och varierat utbud. Dessutom kommer självaste tomten på besök.
– Vi försöker få en bra variation på utbudet, både hantverk, mat och roliga julklappar som hör julen till, berättar museichef Mikael Tiderman.
Julmarknaden på papperbruksmuseet har med åren blivit en av de största i regionen och lockar årligen cirka 3000 personer under marknadshelgen. I år hålls julmarknaden den 23-24 november klockan 10-16, både inomhus och utomhus i den spännande industrimiljön i Frövifors där ett 80-tal utställare medverkar.
– Det är ett väl inarbetat evenemang med en ganska lång tradition, den första hölls 2001. Vi har väldigt mycket försäljare i år, det har varit jättestort intresse, så det är jätteroligt. Vi försöker få en bra variation på utbudet, både hantverk, mat och roliga julklappar som hör julen till, berättar museichef Mikael Tiderman.
Under marknadshelgen kommer man även bjuda på en del musikframträdanden, och på söndagen får marknaden finbesök av tomtemor och tomtefar som kommer för att hälsa på alla barn.
Vad hoppas du på inför helgen?
– Man håller ju lite koll på väderkartan, men det verkar som att vädergudarna är med oss. Jag hade hoppats på lite snö, men julkänslan börjar ändå infinna sig, temperaturerna börjar krypa neråt och belysningen har kommit upp, så det blir mysigt, avslutar Tiderman.
Fler julmarknader i helgen:
Stallet Liljendal 23-24 november
Perssons Magasin 23-24 november
Galleri OCH 23-24 november
Siggebohyttans Bergsmansgård 24 november
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.
Den obemannade lanthandeln i Ramsberg, som blivit byns hjärta, har nu utsetts till Årets kooperativ i Sverige 2025. Det avslöjades under prisceremonin som hölls på onsdagskvällen i Stockholm. Mirjam Björkman, Agneta Segerfeldt och Ulrika Beskow från Ramsbergs Handel fick motta såväl diplom och blommor som den stora äran.
– Det är superhäftigt att vi vann, vi blev jättechockade, säger Mirjam Björkman, ordförande i föreningen.
Efter en sommar kantad av blåst, trasiga tält och envis kamp får Elin Olofsson och Gåvoboden i Lindesberg nu en nystart. Genom att kroka arm med Lindes skrädderi får verksamheten inte bara en ordentlig lokal med tak över huvudet – utan också nya möjligheter att utveckla sitt arbete med återbruk och hållbarhet.
– När den här chansen dök upp kändes det som en skänk från ovan. Det är ett så fantastiskt bra samarbete, just det här med återbruk och skrädderi på ett och samma ställe, säger Elin Olofsson, initiativtagare till Gåvoboden i Lindesberg.
På fredag 31 oktober, klockan 10:00, släpps cirka 1000 ytterligare biljetter till Strålande Jul. Lindesbergs kommun meddelar även att Rosa Kvartetten tillkommit och utökar nu uppställningen av artister under konserten.
På måndagen hölls den allra sista gjutningen på Baettr – och därmed gick en 600 år lång epok i graven. I Guldsmedshyttan var stämningen påtaglig, och många uttryckte oro inför framtiden. Simon Enström, som är engagerad i bygden och arbetar på ICA Supermarket Trivselköp, har märkt av stämningen i butiken under dagen.
– Det märks på kunderna att de är påverkade av detta. Det är en sorglig dag för bygden, säger Simon.
INSÄNDARE/DEBATT: Som föräldrar till barn på både Lindbackaskolan & Brotorpsskolan vill vi rikta ett stort tack. Till Lärare på Brotorp som tog beslut när larmet gick på rasten att ta sig från skolan direkt och samla våra barn på Mejk.
Vid en pressträff på fredagsmorgonen presenterade Lindesbergs kommun artisterna till Strålande Jul, som spelas in i Lindesberg arena 25 november. Bland dessa finns både mellovinnare, barnfavoriter och Lindesbergs egen Martin Almgren.