Plötsligt händer det – en fras starkt associerat med skrapspelet Triss. Nu har en Lindesbergare fått uppleva när det plötsligt händer på riktigt, när en miljonvinst skrapades fram i helgen. Lotten såldes av ICA Östermalms i Lindesberg – som för andra gången på några år har förmedlat en miljonvinst på just Triss.
– Det känns ju jättekul, säger ICA-handlare Kalle Eriksson i en kommentar till Svenska Spel.
Det var i lördags som butiksägare och personal informerades av Svenska Spel, att man hade sålt en Trisslott som nu har gjort en Lindesbergare till miljonär. Glädjen var naturligtvis stor i ICA Östermalms Livs denna dag.
– Vi fick lite grejer från Svenska Spel i lördags, så vi har precis fixat till allt och lagt upp en liten grej på Facebook. Personalen tycker att det är jättekul och alla fick varsin Triss av mig som lite uppskattning för ett bra jobb, berättar handlaren Kalle Eriksson.
För ICA-handlare Kalle Eriksson var det är andra gången under sina 20 år som butiksägare, som en miljonvinst säljs i hans butik.
– Den första kom i januari 2013, säger han till Svenska Spel.
Till Svenska Spel säger Kalle också att man nu hoppas på lite extra spring i butiken efter det som nu har hänt.
– Ja, vi får hoppas att det blir en positiv utveckling på försäljningen. Just nu är det rykande åtgång på godiset, skrattar Kalle Eriksson.
Vem vinnaren är, är fortfarande okänt. Svenska Spel kommer dock att gå ut med mer information efter att man har fått kontakt med vinnaren.
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.
Den obemannade lanthandeln i Ramsberg, som blivit byns hjärta, har nu utsetts till Årets kooperativ i Sverige 2025. Det avslöjades under prisceremonin som hölls på onsdagskvällen i Stockholm. Mirjam Björkman, Agneta Segerfeldt och Ulrika Beskow från Ramsbergs Handel fick motta såväl diplom och blommor som den stora äran.
– Det är superhäftigt att vi vann, vi blev jättechockade, säger Mirjam Björkman, ordförande i föreningen.
Efter en sommar kantad av blåst, trasiga tält och envis kamp får Elin Olofsson och Gåvoboden i Lindesberg nu en nystart. Genom att kroka arm med Lindes skrädderi får verksamheten inte bara en ordentlig lokal med tak över huvudet – utan också nya möjligheter att utveckla sitt arbete med återbruk och hållbarhet.
– När den här chansen dök upp kändes det som en skänk från ovan. Det är ett så fantastiskt bra samarbete, just det här med återbruk och skrädderi på ett och samma ställe, säger Elin Olofsson, initiativtagare till Gåvoboden i Lindesberg.
På fredag 31 oktober, klockan 10:00, släpps cirka 1000 ytterligare biljetter till Strålande Jul. Lindesbergs kommun meddelar även att Rosa Kvartetten tillkommit och utökar nu uppställningen av artister under konserten.
På måndagen hölls den allra sista gjutningen på Baettr – och därmed gick en 600 år lång epok i graven. I Guldsmedshyttan var stämningen påtaglig, och många uttryckte oro inför framtiden. Simon Enström, som är engagerad i bygden och arbetar på ICA Supermarket Trivselköp, har märkt av stämningen i butiken under dagen.
– Det märks på kunderna att de är påverkade av detta. Det är en sorglig dag för bygden, säger Simon.
INSÄNDARE/DEBATT: Som föräldrar till barn på både Lindbackaskolan & Brotorpsskolan vill vi rikta ett stort tack. Till Lärare på Brotorp som tog beslut när larmet gick på rasten att ta sig från skolan direkt och samla våra barn på Mejk.
Vid en pressträff på fredagsmorgonen presenterade Lindesbergs kommun artisterna till Strålande Jul, som spelas in i Lindesberg arena 25 november. Bland dessa finns både mellovinnare, barnfavoriter och Lindesbergs egen Martin Almgren.