Det var med stor lättnad som Per Eriksson åter kunde öppna Charlottenlunds Padelcenter. Foto: Jennie Einarsson
”ICA-Per” öppnar padelhallen – igen
Nära ett och ett halvt år har hunnit gå sedan Per Eriksson snöpligt fick stänga igen Charlottenlunds Padelcenter på grund av ett oväntat hinder – det krävdes nämligen en ändring av detaljplanen för området. Efter en långdragen process har nu både detaljplan och bygglov blivit godkända till stor lättnad för Per, som återigen kunde slå upp dörrarna till padelhallen under måndagen.
– Det känns jätteroligt att vi äntligen kan få öppna igen, förklarar han när LindeNytt kommer på besök.
Det var i juni 2021 som Per Eriksson för första gången slog upp dörrarna till sin sprillans nya padelhall vid Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg. Vad Per inte visste då var att han knappt två månader senare oväntat skulle behöva stänga igen padelhallen då detaljplanen kom att sätta käppar i hjulet för satsningen.
– Eftersom det har varit fritidsaktiviteter på den här fastighetsbeteckningen tidigare så trodde jag inte att det skulle behövas en ändring i detaljplanen för att uppföra en padelhall, förklarar Per Eriksson och syftar på Orielfältet som bestod av fotbollsplaner en gång i tiden.
För några månader sedan vann detaljplansändringen slutligen laga kraft och nu – ett och ett halvt år efter stängningen fick Per Eriksson även det glädjande beskedet att bygglovshandlingarna blivit godkända. I och med detta kunde han äntligen återigen öppna upp Charlottenlunds Padelcenter för spelsugna under måndagen.
– Det har tagit lång tid att få detaljplanen ändrad men nu är det klart och vi har även fått lokalen klassad som besöksanläggning. Hallen har stått outnyttjad under snart ett och ett halvt år så det känns jätteroligt att vi äntligen kan få öppna igen, förklarar Per med stor lättnad i rösten.
Sportlovslediga Alfred Eremo och Malte Hedström testar singelbanan. Foto: Jennie Einarsson
Under tiden som gått sedan Per tvingades att stänga Charlottenlunds Padelcenter har det rapporterats i media om att flera padelhallar runtom i Sverige stängt ner sina verksamheter. Enligt Per är detta ingenting som oroar honom i någon större utsträckning.
– Jag tror det beror på att det har varit lite för dyrt att spela padel, många har säkert padelintresset kvar men det är en nog en kostnadsfråga. Det baserar jag på samtal jag haft med folk som jag har träffat, då har jag bildat mig den uppfattningen. Vi kommer göra ett försök nu att satsa på padel till rätt kostnad så att alla ska ha möjlighet att spela, förklarar Per.
Under mars månad kommer Charlottenlunds Padelcenter att ha öppet hus och en återinvigning, men redan nu har man alltså återigen möjlighet att nyttja banorna.
Ända sedan året 1943 har familjeföretaget Magnussons & Petterssons Brunnsborrningsfirma i Lindesberg varit verksamma i Örebroregionen. Detta firades under fredagen med öppet hus och 80-årsfest vid företagets lokaler på industriområdet i Lindesberg. Där bjöds det bland annat på korv, kaffe, tipspromenad och visning av en äldre variant av brunnsborrningsmaskin. Man fick också ta del av kuriosa, som till exempel att företaget under sina 80 år har hela 1,8 miljoner meter borrade brunnshål på meritlistan.
– Ja, det har blivit några meter genom åren, skrattar Daniel Magnusson, tredje generationens brunnsborrare.
Likt fjolåret arrangerades Lindemarken åter på Charlottenlunds Handelsområde, där ett 50-tal knallar hade ställt fram sina marknadsbord med korv, strumpor, väskor och allt däremellan. Som sig bör denna dag rådde en trevlig marknadskänsla ackompanjerad av doften från munkar och brända mandlar. LindeNytt gjorde ett besök vid lunchtid för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
Efter att ha blivit beviljade stöd från Socialstyrelsen slår intresseföreningen Attention i Lindesberg ett slag mot ofrivillig ensamhet. Nu erbjuder man personer med neuropsykiatrisk funktionsnedsättning en unik möjlighet att testa en mängd olika aktiviteter så som LAN, bågskytte, bad och bowling gratis under hela hösten.
– Det är verkligen ett fint erbjudande, så vi hoppas att många sluter upp nu säger, Adina Langseth, ordförande i Attention Lindesberg.
Söndagen den 8 oktober spelas minnescupen Benjamins Minne för andra året, i Fritidsbyn Lindesberg. Cupen arrangeras av IFK Lindesbergs pojklag födda 2010, tillsammans med LindeNytt, för att hedra minnet av pojkarnas vän och lagkamrat som gick bort i cancer endast 10 år gammal.
– Det viktigt för oss alla att vi genomför den här cupen, för Benjamin, säger Aleksander Lazarevic.
Efter sparförslaget: ”Besviken och förbannad”
Efter fredagens besked att sjukvårdsdirektör Jonas Claesson lagt fram ett sparförslag som innebär att akutkirurgin samt specialistmottagningarna p...
September är den internationella barncancermånaden, då människor världen över kraftsamlar i kampen mot barncancer. Hos Grillköket i Lindesberg fattade man beslutet att skänka en del av sina intäkter till Barncancerfonden, för att stötta deras arbete.
– Vi har alla barn, och vi vill kunna hjälpa till på det sättet vi kan, förklarar Walat Dino.
Nu är Lindesbergsförfattaren Gunilla Didriksson aktuell med en uppföljare av sin första bok om gruvor och hyttor i Linde och Ramsbergs bergslag. Denna gång har Gunilla tagit fokus på järnets väg och släpper på lördag boken ”Hammare och Bruk i Fellingsbro och Näsby socknar”.
– Jag hade inte i min vildaste fantasi kunnat ana att organisationen i Fellingsbro var så omfattande. Jag upplever att historien som jag har kommit fram till är helt annorlunda än vad man har trott, berättar Gunilla Didriksson.
INSÄNDARE/DEBATT: UNF:s har under 25 år kontrollerat livsmedelsbutikernas förmåga att förhindra olaglig alkoholförsäljning. Resultaten visar på en tydlig nonchalans från såväl de stora livsmedelskedjorna som från många enskilda butiker. Därför är det hög tid att begränsa all försäljning av alkoholhaltiga produkter över 2,25% till Systembolaget.
Den senaste tidens stora regnmängder har orsakat höga vattenflöden på flera platser i Lindesbergs kommun och ännu är inte kulmen nådd.
– Det kommer troligtvis att fortsätta stiga de kommande dygnen, så jag skulle vilja uppmana allmänheten att vara försiktiga kring vattendrag för tillfället, säger Linus Söderman, chef Elproduktion på kommunägda energibolaget Linde energi.