Lättnad och framtidstro hos estetiska efter glädjebeskedet
Efter månader av oro och ovisshet kan nu både lärare och elever på Lindeskolans estetiska program andas ut. Trots en tumultartad tid fullkomligt osar det av framtidshopp bland eleverna, men också en nyfunnen tilltro på demokratin.
– Folk tror mindre och mindre på demokrati, och det kan ju vara att man känner att man inte kan påverka, men nu känns det ändå om att man kan det till viss del, säger eleven Ida Andersson.
Det har varit en minst sagt oviss tid för det estetiska programmet på Lindeskolan, som redan från det första uttalandet om besparingar legat i farozonen. Något som enligt lärarna orsakade skada för framtida elevrekryteringar.
Estetiska programmets lokaler på Lindeskolan. Foto: Camilla Lagerman
– Starten var när barn- och utbildningsnämndens ordförande talade om att Lindeskolan behövde spara pengar, och att man eventuellt var tvungna att lägga ned program som exempelvis estetiska. Där började det. Då var vi mitt i rekryteringen av blivande elever och vi kunde inte ge svar på deras oro. Vi fick jobba jättehårt för att informera elever om att man fortfarande kunde söka till oss, berättar Ingeborg Hjelmberg.
– Just den här limbon har varit jättejobbig, säger Andrea Behmrell.
Ida Andersson går andra året på estetiska programmets inriktning musik. Foto: Camilla Lagerman
Under måndagen kom det efterlängtade beskedet att estetiska programmet får vara kvar i Lindeskolans programutbud, ett besked som möttes med stor glädje.
– Det kändes otroligt bra, det något man gått och burit på i flera månader och försökt göra allt man kan för att det ska få vara kvar. Jag är glad för alla lärare, men också för alla elever som inte vetat vilket gymnasie de ska gå på, berättar Ida Andersson som går andra året på estetiska programmet.
– Det känns som att det är fler politiker som har öppnat öronen för våra frågeställningar. Det är aldrig en besparing att lägga ned ett program, säger Andrea.
Det går inte att ta miste på den framtidstro som fullkomligen sjuder bland både elever och lärare på programmet, men beskedet fick även en annan något oväntat effekt – nämligen att eleverna fått en nyvunnen tilltro till demokratin.
– Jag skulle vilja säga tack till politikerna, för att de har lyssnat och förstått våra synpunkter, och på ett sätt bryr sig om oss elever, avslutar Ida.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Den gamla förskolan är nu endast ett minne blott, när Uffes pizzeria öppnar. Foto: Camilla Lagerman
När förskolan Grönsiskan stängde sina dörrar för sista gången i början av året, påbörjades en helt ny resa för dess gamla lokaler. Efter otaliga timmars hårt slit får Hagaberg snart sin första egna restaurang, när Uffes pizzeria öppnar på torsdag.
– Jag har ju hållit på med det här sedan jag var 16 år gammal, det är det här jag brinner för, berättar Uffe Kocamaz.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett fjärde år. Datumet är satt till lördagen den 16 augusti, då Martin Almgren återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Ingela Björkman, HR-chef på Sparbanken Bergslagen och Jonathan Rudman från StartCentrum tillsammans med årets Drömjobbare. Dlin Hasso saknades dessvärre vid fototillfället. Foto: Privat
För fjortonde sommaren i ordningen genomför Sparbanken Bergslagen sitt projekt Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17-22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år handlar det om bivaxdukar, nagelförlängningar samt renovering och försäljning av möbler.
Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av stapeln på Linde Raceway.
– Vi hoppas att det blir riktigt roligt och att lindesbergarna tycker det är skoj att det kommer igång igen. Vi har ju märkt att det är väldigt efterlängtat, säger Peter Hayden på SHRA.
Inför årets studentfirande vill Wajih Daoud på Salong Diem i Lindesberg fira sina trogna kunder, som springer ut från gymnasiet en sista gång, med en gratis klippning inför den stora dagen.
Under en klarblå himmel och strålande sol flockades nyfikna besökare till årets upplaga av Hyrmaskinsdagen under onsdagen. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
I 25 år har Svenskt Näringsliv tagit pulsen på företagsklimatet i Sveriges kommuner. Efter att 100 företagare i Lindesberg gett sin syn på läget står det nu klart att det sammanfattande omdömet för företagsklimatet i kommunen är det lägsta sedan 2002.
– Det ser inte bra ut när företagen, på en sexgradig skala, sätter 2,58 i betyg på vilket sammanfattande omdöme man vill ge företagsklimatet i kommunen, säger Karl Hulterström från Svenskt Näringsliv.
Klockan 12.00 på torsdagen stängde LindeNytts tävling där två fribiljetter till den stora Vårfesten stod på spel. Deltagandet var otroligt högt och de flesta svarade också rätt på tävlingsfrågan.