– Vi ville göra något för att hjälpa andra och tyckte det här var ett bra ändamål. Simbas Footprints har lokal koppling och vi tror att gåvogivare känner sig trygga med att pengarna går till något viktigt och bra, säger Sofie Lindahl.
Inom ramen för kursen entreprenörskap har tjejerna Julia Karlsson, Amanda Arvidsson och Sofie Lindahl valt att starta en insamling till förmån för barnhemsbarn i Tanzania.
Projektet kallar de för Cash to help.
– Vi valde att tänka långsiktigt när vi valde ett arbetsnamn. Det är inte omöjligt att vi kommer att fortsätta med insamlingar till olika ändamål framöver, berättar Amanda Arvidsson.
Tjejerna går i årskurs 2 på Lindeskolan och läser kursen entreprenörskap. Under höstterminen har de haft teoretisk undervisning om hur man driver projekt. Nu drar den praktiska delen igång på allvar.
– Vi tjuvstartade lite för någon dag sedan med att dela ut lite flygblad om insamlingen. Nästa vecka ska vi börja kontakta företag och presentera vårt projekt, säger Sofie Lindahl.
En bankgiroanslutning är på plats och från och med nu och fram till maj kommer tjejerna att satsa stenhårt på att dra in pengar.
Ska ni åka ner till Tanzania när insamlingen är färdig?
– Nej, vi har valt att ge vidare alla pengar vi får in. Vi satte 5000 som målsättning för att inte ta i för mycket men vi hoppas såklart på mer, säger Sofie Lindahl.
– Och även om vi riktar oss främst till företagare så är vem som helst välkommen att ge ett bidrag, stort som smått, säger Amanda Arvidsson.
Hur kom det sig att ni valde just Simbas Footprints?
– Vi visste direkt att vi ville göra något för att hjälpa andra. Sedan hade jag lite koll på organisationen eftersom jag är vän med Frida Karlssons syster. Det är Frida som startade Simbas Footprints. Vi tror också att många redan känner till organisationen och hoppas att det finns ett lokalt stöd för det, säger Amanda Arvidsson.
Simbas Footprints startades av lindesbergstjejen Frida Karlsson och schweiziska Sybille Fröhlicher år 2011. De driver i dag ett barnhem för barn med särskilda behov. Organisationen är ideell och genom de gåvor som kommer in får barnen sina behov tillgodosedda och ordnad skolgång.
– Vi vill gärna att folk som sätter in pengar skickar med namn och någon slags kontaktuppgift. Vi vill kunna ta en kontakt och tacka, säger Sofie Lindahl.
De företagare som skänker pengar kommer också att få ett fint värdebevis som tack och tjejerna klurar också på fler sätt att synliggöra de företagare som bidrar.
– 125-7955 är vårt bankgironummer och har man frågor så får man gärna kontakta oss på cashtohelp@hotmail.com, säger Sofie och Amanda.
Hemsida:
Simbas Footprints
För det 34:e året i ordningen välkomnade bröderna Nelzén sina kunder till bokrean, som faktiskt blir den sista i brödernas regi. Med på plats fanns även de nya ägarna Christina Orrbo och Ann Björklund, som nu passar på att suga åt sig så mycket kunskap de kan innan det är dags att stå på egna ben.
– Vi övningskör för fullt, skrattar Ann bakom kassan.
Om allt går enligt plan öppnar 37:an på fredag, i sin nya och betydligt större kostym. Dessutom håller man som bäst på att ta fram helt nya röror till sina omåttligt populära baguetter, och till sin hjälp har man en av de ursprungliga upphovsmakarna till just rörorna, tillika Årets Ekokock, Anders Johnsson.
– Nu ska vi ta 37:an in i framtiden med lite nya smaker, och jag tror att det kommer bli riktigt bra, säger Anders med ett brett leende.
Den senaste tidens kalla och vackra vinterväder har fått Lindesbergarna att gå man ur huse för att låna bland annat skridskor och skidor hos Fritidsbanken. Förra torsdagen slog man rekord i antal utlåningar, då hela 154 fritidsprodukter lämnades ut, något som nu gjort att man utökat öppettiderna med ytterligare en dag.
Byggvaruhusjätten Byggmax öppnar i Lindesberg till sommaren, med ett helt nytt varuhus som kommer att byggas på Stafettgatan. Enligt ett pressmeddelande kommer butiken att skapa fyra till sex nya arbetstillfällen.
– Vi ser fram emot att erbjuda ortens alla hemmafixare bra byggvaror till riktigt bra priser. Nu blir det ännu lättare att genomföra sina byggprojekt och förverkliga byggdrömmarna, säger Fredrik Salovaara, regionchef på Byggmax.
Efter en lång tids dvala är det nu dags för restaurangen i Folkets Hus att leva upp igen, när Tittis Bistro & Restaurang öppnar under måndagen. Till en början satsar man mest på lunchservering, men hoppas på att kunna utöka i takt med att pandemin förhoppningsvis ebbar ut.
– Vi kommer börja med att bara ha luncher och sedan längre framåt sommaren, beroende på hur det ser ut med coronan, kommer vi försöka ha öppet även på kvällar, säger Mathias Söderström.
När kompistrion Tobias Stridälv, Maria Söderlund och Kalle Söderlund tog över gymmet i Stråssa efter Mats Funck hade det 25 medlemmar som tränade regelbundet. Nu, knappt två år senare, är antalet uppe i över 100, och trots den envisa pandemin ser man positivt på framtiden.
Granngården i Lindesberg har under den senaste månaden fått en inneboende på sitt lager, där en lurvig och vilsen katt numera huserar. Den är dock väldigt skygg, och man har nu tagit hjälp av föreningen Hemlösa Tassar i hopp om att kunna återförena missen med sina ägare.
– Den är väldigt, väldigt rädd och har många ställen att gömma sig på, säger Maria Sundh.
Flytten till Elons nya lokal på Bandygatan (industriområdet) har gått i något av rekordfart. Under de få dagarna den gångna julhelgen har man lyckats flytta och ställa i ordning för att kunna ta emot kunder i den helt nyrenoverade lokalen på onsdagen.
– Det är lite jobb kvar med att få lagret i ordning, därefter kan vi börja med att bygga upp köksutställningen, men på det stora hela är det ganska klart, berättar butiksägaren Daniel Larsson.