Den obemannade lanthandeln i Ramsberg, som blivit byns hjärta, har nu utsetts till Årets kooperativ i Sverige 2025. Det avslöjades under prisceremonin som hölls på onsdagskvällen i Stockholm. Mirjam Björkman, Agneta Segerfeldt och Ulrika Beskow från Ramsbergs Handel fick motta såväl diplom och blommor som den stora äran.
– Det är superhäftigt att vi vann, vi blev jättechockade, säger Mirjam Björkman, ordförande i föreningen.
Under onsdagskvällen fick de tre representanterna från Ramsbergs Handel kliva upp på scenen på Scandic Alvik i Stockholm och ta emot priset som Årets kooperativ 2025 – något som trion inte riktigt hade räknat med.
– Det hade vi inte trott. Vi var bara så himla glada över att vara nominerade, vi blev verkligen förvånade, säger Mirjam Björkman glatt efter prisutdelningen.
Tävlingen anordnas av Coompanion Sverige, Fremia och We Effect, med syftet att uppmärksamma kooperativt företagande och visa på bredden av de verksamheter som bedrivs i den här företagsformen. FN har dessutom utsett 2025 till Kooperationens år, vilket gör årets utmärkelse extra hedrande.
– Det känns så stort att lilla Ramsberg skulle ta hem det. Det var bidrag med från Malmö och Göteborg, så vi förväntade oss verkligen inte att vinna, säger Mirjam.
Ramsbergs Handel fick, förutom diplom, blommor och den stora äran, även 10 000 kronor i prissumma från Coompanion Sverige samt en utbildning arrangerad av Fremia.
– Juryn nominerade oss till ett av tre finalbidrag, men sedan är det folket som har röstat. Så jag vill rikta ett stort tack till alla som har röstat, avslutar Mirjam.
Så här lyder motiveringen:
Ramsbergs Handel tilldelas priset Årets kooperativ Sverige 2025 för sitt starka engagemang och sin förmåga att tillsammans förvandla utmaning till gemensam framgång.
När den sista butiken i Ramsberg slog igen vägrade byborna att se sin service och samlingspunkt försvinna. Istället gick de samman och skapade något nytt, hållbart och hoppfullt. Resultatet blev Ramsbergs Handel; en obemannad lanthandel som ägs gemensamt av över 300 medlemmar – byggd på tillit, samarbete och ett visst mått av envishet.
Genom att ge plats åt lokala producenter skapas både arbetstillfällen, stolthet och framtidstro i bygden. Butiken är mycket mer än en plats för handel – den är ett levande exempel på vad människor kan åstadkomma tillsammans.
Ramsbergs Handel visar hur kooperation kan hålla landsbygder vid liv, stärka den lokala ekonomin och bygga en hållbar framtid.
Övriga finalister till Årets kooperativ 2025:
Kollektivkrogen – En restaurang i Malmö som ägs och drivs av 82 delägare.
Hogslätts vänboende – En kooperativ hyresrättsförening där medlemmarna äger och förvaltar sitt eget boende.
En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisörsalong i Lindesberg tillsammans med parhästen Amanda Jansson. Med bara några dagar kvar till premiäröppningen av ”Majanda” är det mesta på plats i deras helrenoverade lokal på Bytesgatan 12.
– Vi har verkligen saknat våra fina kunder och undrar vad som hänt i deras liv på sistone. Man bildar väldigt speciella band som frisör och kund, och vi är så glada över att vara tillbaka, säger Maja och Amanda.
Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.
I helgen publicerades ett Facebookinlägg av en privatperson som fick ett stort gehör på sociala medier. Där skrevs det bland annat om hur en kroggäst drabbats av akut sjukdom och blivit medvetslös utan att varken polis eller personal tagit något ansvar i händelsen. Ett inlägg som inte bara är fyllt med desinformation om vad som hände, utan som också har orsakat stort obehag i personalstyrkan, menar krogens ägare.
– Det är otroligt onödigt att vi alla ska lägga en sådan energi för att någon vill ha status, säger Oliver Lindberg.
Rapporteringen i medierna om att GB upphör med försäljningen av en av Sveriges mest sålda glassar har väckt mycket starka reaktioner i sociala medier. Nu går Tempo i Storå ut med ett lugnande besked: Daimstruten kommer att fortsätta finnas kvar i butikssortimentet, men under en annan tillverkare.
– Nu när det är ute i nyheterna kan jag meddela att Daimstruten inte kommer att försvinna, informerar butiksägaren Dennis Norström.
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
För sjätte året i rad delar Grillköket i Lindesberg ut gratis julmat till ortsbor som av olika anledningar är i behov av ett mål mat och lite extra uppmuntran under den kommande högtiden.
– Intresset verkar vara stort, så vi satsar på att lämna ut omkring 150 portioner, säger Walat Dino.
Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ställa i ordning butiksytan, hade butiksägaren Charlotte Lundell, tillsammans med sina kollegor, lyckats färdigställa allt lagom som julhandeln nu drar igång. När LindeNytt kommer på besök drar Charlotte en lättnadens suck – samtidigt som glädjetårarna inte längre går att hålla tillbaka.
– Det blev bättre än vad jag någonsin hade kunnat hoppas på, säger en märkbart känslosam Charlotte Lundell.