I år är det 375 år sedan både Nora och Lindesberg fick sina stadsprivilegier, något som ska firas med ett stort, gemensamt 750-årskalas. Som en del i firandet har kommunerna utlyst en tävling för alla lokala caféer och bagerier, med den tuffa utmaningen att skapa ”Bergslagsbakelsen”.
Med början i maj månad och ända fram till december i år planeras en rad olika arrangemang och aktiviteter som ska uppmärksamma de båda städerna, men också ta fasta på dess gemensamma historia. Ett av de festliga inslagen är den stora baktävling som kommunerna utlyst, där man bjudit in caféer och bagerier från trakten att deltaga. Utmaningen är att skapa en gemensam jubileumsbakelse för de båda orterna, en Bergslagsbakelse.
Tävlingen avgörs lördagen den 26 maj i Järle, där en jury bestående av bland annat Birgitta Rasmussen från ”Hela Sverige bakar” samt Carl-Jan Granqvist, tillsammans med kommunernas kostchefer utser den vinnande Jubileumsbakelsen.
– Anledningen till att det blev just Järle är för att det var där som Lindesberg och Nora skulle ha vuxit samman, berättar projektledare Håkan Ceder.
Anmälan är fortfarande öppen för caféer och bagerier verksamma inom Lindesberg och Nora kommun. Kontakta Håkan Ceder på 070-34 811 19 eller hakan.ceder@nora.se.
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.
Den obemannade lanthandeln i Ramsberg, som blivit byns hjärta, har nu utsetts till Årets kooperativ i Sverige 2025. Det avslöjades under prisceremonin som hölls på onsdagskvällen i Stockholm. Mirjam Björkman, Agneta Segerfeldt och Ulrika Beskow från Ramsbergs Handel fick motta såväl diplom och blommor som den stora äran.
– Det är superhäftigt att vi vann, vi blev jättechockade, säger Mirjam Björkman, ordförande i föreningen.
Efter en sommar kantad av blåst, trasiga tält och envis kamp får Elin Olofsson och Gåvoboden i Lindesberg nu en nystart. Genom att kroka arm med Lindes skrädderi får verksamheten inte bara en ordentlig lokal med tak över huvudet – utan också nya möjligheter att utveckla sitt arbete med återbruk och hållbarhet.
– När den här chansen dök upp kändes det som en skänk från ovan. Det är ett så fantastiskt bra samarbete, just det här med återbruk och skrädderi på ett och samma ställe, säger Elin Olofsson, initiativtagare till Gåvoboden i Lindesberg.
På fredag 31 oktober, klockan 10:00, släpps cirka 1000 ytterligare biljetter till Strålande Jul. Lindesbergs kommun meddelar även att Rosa Kvartetten tillkommit och utökar nu uppställningen av artister under konserten.
På måndagen hölls den allra sista gjutningen på Baettr – och därmed gick en 600 år lång epok i graven. I Guldsmedshyttan var stämningen påtaglig, och många uttryckte oro inför framtiden. Simon Enström, som är engagerad i bygden och arbetar på ICA Supermarket Trivselköp, har märkt av stämningen i butiken under dagen.
– Det märks på kunderna att de är påverkade av detta. Det är en sorglig dag för bygden, säger Simon.
INSÄNDARE/DEBATT: Som föräldrar till barn på både Lindbackaskolan & Brotorpsskolan vill vi rikta ett stort tack. Till Lärare på Brotorp som tog beslut när larmet gick på rasten att ta sig från skolan direkt och samla våra barn på Mejk.
Vid en pressträff på fredagsmorgonen presenterade Lindesbergs kommun artisterna till Strålande Jul, som spelas in i Lindesberg arena 25 november. Bland dessa finns både mellovinnare, barnfavoriter och Lindesbergs egen Martin Almgren.