Kicki Seton från Kixon AB är en av nio finalister som i morgon gör upp om att bli Svealandsregionens främsta entreprenör. Vinnaren utses på Örebro Slott. – Det är fantastiskt kul att ha gått vidare till final. Jag är väldigt nöjd med det och nu är det upp till juryn att avgöra vem de tycker ska gå vidare, säger Kicki Seton.
Det är Ernst & Young som för sjuttonde året i rad arrangerar tävlingen Entrepreneur Of The Year med syfte att öka intresset för entreprenörskap och att uppmärksamma framgångsrika företagare som kan inspirera andra att starta företag.
Bland de nio finalisterna i Region Svealand är Kicki Seton från Kixon AB en. Regionen omfattar Värmland, Örebro, Västmanland, Dalarna och Gävleborgs län.
Den regionala vinnaren utses i morgon av en extern oberoende jury som bedömer företagen och företagarna utifrån kriterierna entreprenörsanda, ekonomisk utveckling, strategisk inriktning, inverkan på omvärlden, innovation samt personlig integritet och inflytande.
De entreprenörer som tar sig vidare från de sju olika regiontävlingarna möts sedan för final i Stockholms Stadshus den 7 februari 2013 då Sveriges främsta entreprenör ska utses.
– Jag har inga direkta förväntningar på att gå vidare. Det är klart att uppmärksamhet så här blir en slags bekräftelse på att det som görs är bra, och det är ju väldigt roligt. Det innefattar hela gänget som jobbar. Det hade inte gått så bra för företaget om det inte vore för att alla gör det som de ska i alla led, säger Kicki Seton.
Kicki Seton utsågs år 2010 till Årets företagare av företagsorganisationen Företagarna, Lindesbergs Kommun och Bergslagens Sparbank. Kixon AB är ett städ och serviceföretag som bildades år 2000. I dag har företaget 36 anställda och omsätter cirka 10 miljoner.
– Hur det än går så ser jag det som att detta blir ett sätt att sätta Lindesberg på kartan. Att visa att det går att göra saker här också, säger Kicki Seton.
KiXons hemsida
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.
Den obemannade lanthandeln i Ramsberg, som blivit byns hjärta, har nu utsetts till Årets kooperativ i Sverige 2025. Det avslöjades under prisceremonin som hölls på onsdagskvällen i Stockholm. Mirjam Björkman, Agneta Segerfeldt och Ulrika Beskow från Ramsbergs Handel fick motta såväl diplom och blommor som den stora äran.
– Det är superhäftigt att vi vann, vi blev jättechockade, säger Mirjam Björkman, ordförande i föreningen.
Efter en sommar kantad av blåst, trasiga tält och envis kamp får Elin Olofsson och Gåvoboden i Lindesberg nu en nystart. Genom att kroka arm med Lindes skrädderi får verksamheten inte bara en ordentlig lokal med tak över huvudet – utan också nya möjligheter att utveckla sitt arbete med återbruk och hållbarhet.
– När den här chansen dök upp kändes det som en skänk från ovan. Det är ett så fantastiskt bra samarbete, just det här med återbruk och skrädderi på ett och samma ställe, säger Elin Olofsson, initiativtagare till Gåvoboden i Lindesberg.
På fredag 31 oktober, klockan 10:00, släpps cirka 1000 ytterligare biljetter till Strålande Jul. Lindesbergs kommun meddelar även att Rosa Kvartetten tillkommit och utökar nu uppställningen av artister under konserten.
På måndagen hölls den allra sista gjutningen på Baettr – och därmed gick en 600 år lång epok i graven. I Guldsmedshyttan var stämningen påtaglig, och många uttryckte oro inför framtiden. Simon Enström, som är engagerad i bygden och arbetar på ICA Supermarket Trivselköp, har märkt av stämningen i butiken under dagen.
– Det märks på kunderna att de är påverkade av detta. Det är en sorglig dag för bygden, säger Simon.
INSÄNDARE/DEBATT: Som föräldrar till barn på både Lindbackaskolan & Brotorpsskolan vill vi rikta ett stort tack. Till Lärare på Brotorp som tog beslut när larmet gick på rasten att ta sig från skolan direkt och samla våra barn på Mejk.
Vid en pressträff på fredagsmorgonen presenterade Lindesbergs kommun artisterna till Strålande Jul, som spelas in i Lindesberg arena 25 november. Bland dessa finns både mellovinnare, barnfavoriter och Lindesbergs egen Martin Almgren.