Daniel Ekström och Oliver Lindberg ligger inte på latsidan. Foto: Camilla Lagerman
Den nya restaurangdelen har en egen bar. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
På innergården har ett nytt DJ-podium byggts upp för nattklubben. Foto: Camilla Lagerman
Krögarparet firar 1-årsjubileum med ny satsning
Daniel Ekström och Oliver Lindberg ligger inte på latsidan. Foto: Camilla Lagerman
Den nya restaurangdelen har en egen bar. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
På innergården har ett nytt DJ-podium byggts upp för nattklubben. Foto: Camilla Lagerman
Krögarparet firar 1-årsjubileum med ny satsning
Den 1 juni har det gått ett år sedan krögarparet Oliver Lindberg och Daniel Ekström slog upp portarna till Brasserie All In på Kungsgatan i Lindesberg. På sina 12 månader har duon hunnit med en hel del, allt från skumparty, Halloweenfest och quiz till studentfester och räkfrossor. Paret är dock inte nöjda där, med start fredagen den 7 juni öppnar man dörrarna till sin nya satsning som blir en förlängning av den befintliga verksamheten.
– Vi tänker att vi testar oss fram för att se vad folk gillar, säger Oliver.
Under våren har krögarparet Oliver Lindberg och Daniel Ekström tagit sig an den del av Göransonska gården som tidigare var sportbar under många år. Med ny väggfärg, mysig inredning och stilsäker styling känner de sig nu redo att öppna dörrarna till Brasserie All In Takeaway.
– Vi vill fokusera på att köra enkel och bra mat, med samma klass som innan men lite enklare. Maten kommer att serveras i takeawaylådor så att man ta med sig den till stranden om man vill, men man kan också sitta på uteserveringen och äta, förklarar Oliver.
Foto: Camilla Lagerman
Förutom cirka 80 extra sittplatser ger den nya restaurangdelen även möjligheter för olika företagsevent, vinprovningar och annat skoj. Det blir också en chans för besökare att kunna sitta i en lite lugnare del, för de som inte gillar stöket från nattklubben.
– Vi tänker att vi testar oss fram för att se vad folk gillar, säger Oliver.
En annan nyhet som lanseras är en stor glassbuffé, där man kan välja mellan 10 varierande smaker på glass, 6 olika såser och 12 olika sorters strössel eller topping.
– Man kan plocka och äta tills man storknar, sedan kan man även göra goda glassdrinkar och smoothies, så det blir roligt, säger Daniel.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Eddie Bergkvist hälsar alla träningssugna välkommen i helgen. Foto: Camilla Lagerman
Under kommande helgen nyinviger Lindesbergs Träningcenter sin numera betydligt större anläggning, där man får besök av bland annat Sveriges starkaste man. Dessutom håller man tävlingar med fina priser, gratis provträning samt en hel del annat.
– Vårt fokus är bra utrustning i en väldigt välanpassad miljö, säger Eddie Bergkvist.
Kommunledningen i Lindesberg har fått ta emot kritik från både medborgare och andra politiker, gällande sitt arbete med nedläggningsdrabbade Baettr och varslande Billerud. På onsdagen kallade man därför till en pressträff för att redovisa hur man jobbar med frågorna.
– Att Guldsmedshyttan överlever efter att Baettr lämnar är det viktigaste för oss just nu, och att vi kan behålla kompetensen i regionen, säger Martina Björck, näringslivsansvarig på kommunen.
Under onsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Medan grannkommuner som Nora och Ljusnarsberg klättrar uppåt, är Lindesberg kvar i botten på plats 288.
– Det lönar sig att arbeta nära företagen. För kommuner som vill växa och vara attraktiva är ett gott företagsklimat avgörande. Det hoppas jag att fler beslutsfattare tar till sig, säger Karl Hulterström regionchef för Svenskt Näringsliv.
Arla morgonstund har italienska smaker i mund. Under torsdagsmorgonen slog ett helt nytt frukostcafé upp luckorna för första gången i centrala Lindesberg. Från en rullande foodtruck serverades varma italienska frukostmackor – något som lockade många nyfikna kunder under morgontimmarna.
– Vi är väldigt nöjda, det har rullat på riktigt bra för att vara första dagen, konstaterar Sarbaz Qader när LindeNytt stannar till på besök.
Kön ringlade sig lång utanför Rusta, som under onsdagsmorgonen premiäröppnade sin nya butik i Lindesberg. Hundratals shoppingsugna kunder väntade ivrigt på att få komma in genom dörrarna för att fynda, men allra först på plats var Carl Gustafsson, som därför belönades med att bli dagens bandklippare.
– Det kändes jättebra, det var jätteroligt, säger han till LindeNytt.
På onsdagen klockan 10.00 öppnade Rusta sitt varuhus i Lindesberg. Redan långt före klockslaget hade många tagit sig till Charlottenlunds Handelsområde för att invänta att portarna premiäröppnades. LindeNytt följer invigningen på plats.
För två år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det igen, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det handlar inte om att vi ska tjäna pengar eller få mer kunder, utan vi vill hjälpa barnen, förklarar Walat Dino.
Monica Karlsson visar upp brickor med motiv skapade av barnbarnet Hugo. Detta och mycket mer säljer hon i sin lilla gårdsbutik Kvarna no113. Foto: Jennie Einarsson
Efter många års funderande startade Monica Karlsson upp sin efterlängtade gårdsbutik Kvarna no113 i Grimsö. Butiken, som öppnade i maj, har fått en fin start och lockat många besökare under sommarens helger. Nu väntar en höstmarknad som Monica ser fram emot.
– Det är så trevligt när det kommer besökare hit, sätter sig och fikar och surrar lite med varandra, säger Monica förväntansfullt.