T.v. Aksana Lodhi. T.h. Ekaterina Krysanova och Vladislav Lantratov som Romeo och Julia - historiens mest kända kärlekspar. Foto: Lotta Persdotter / Folkets Hus & parker
Kroppskultur på hög nivå
På lördag visas balett på bio – för första gången i Lindesberg. Det är något som gläder Aksana Lodhi. Hon och Fanny Nelson är några av dem i Lindesberg som sysslar med dans och rytmisk gymnastik.
Det blir mycket vackra kroppsrörelser på hög nivå under helgen som kommer. På Folkets hus visas klassiska Romeo och Julia som balett. På Lindesberg Arena arrangeras Riksserien i Rytmisk gymnastik. Men det finns också en ”vardag” för gymnaster i Lindesberg. Gymnastikföreningen Stråssa GF har träning flera dagar i veckan för små barn till tonåringar.
Vi träffas på Lindesberg Arena en eftermiddag efter skolan och träningshallen är full med 10-19-åringar – flickor som kommer hit efter skolan två till fem gånger i veckan.
– Det handlar om rytmisk gymnastik. Under några år vill de satsa och träna tre timmar fem gånger i veckan, sedan ungefär efter gymnasiet blir det svårt att kombinera elitsatsning med andra intressen, men vi försöker förlänga deras idrottsliga karriär, säger tränaren Aksana Lodhi, som är tränare i Stråssa GF och på Lindeskolans idrottscollege, där det går att välja rytmisk gymnastik eller dans och för Aksana Lodhi är det mycket som förenar.
Foto: Lotta Persdotter
– Många grunder är gemensamma som piruetter, hopp och balanser, säger hon och pratar sedan om balettens fina linjer, elegans, skönhet – och svårighet, förklarar hon och visar samtidigt några av balettens klassiska positioner.
– Jag älskade balett och drömde om att bli ballerina, säger Aksana Lodhi.
Men det blev gymnastik, som hon tävlade i på internationell nivå.
I helgen bjuder Folkets hus i Lindesberg på digital dans och scenen är Bolsjojteatern i Moskva. I en inspelad version bjuds publiken på häftig kärlek och tragisk död.
Shakespeares Romeo och Julia får musikalisk dräkt av Sergej Prokofjev – en kompositör, som är känd för sin skicklighet att skriva melodier.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Fredagens stora studentfirande på Lindeskolan bjöd givetvis på glädje, eufori och hög stämning. Men det fanns också ett sting av sorg i allt det glada och festliga. Fredagens student var inte bara sista dagen med gänget för studenterna, det var även gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista framträdande i sin högt uppskattade yrkesroll, då han nu går i pension.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit på jakt efter en specifik fågelart. Det är nämligen så att jag den senaste tiden har lagt märke till att fler och fler individer av just denna fågelart äntligen har anlänt till ett somrigt Sverige.
Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman, delade ut årets pedagogiska pris till en mycket överraskad teknik- och textilslöjdlärare vid namn Nicola Hedlund. Under rungande applåder och hejarop från elever, personal och föräldrar fick Nicola ta emot prischecken om 25 000 kronor.
Webb-TV: Karnevalen 2026
Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstä...
Bildspecial: Studentkarnevalen 2026
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen...
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
Nu ska gångtunnelhusen vid Lindesbergs Resecentrum få nytt liv. I mitten av veckan påbörjas en omfattande byggnadsvårdsrenovering som ska återställa de snart 100 år gamla byggnaderna till ett skick som ligger så nära originalutförandet från 1928 som möjligt.
– De här husen är kulturmärkta, så arbetet behöver utföras enligt särskilda riktlinjer, förklarar Håkan Erlandsson, broförvaltare på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
Kraftig garagebrand utanför Lindesberg
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på ...