T.v. Aksana Lodhi. T.h. Ekaterina Krysanova och Vladislav Lantratov som Romeo och Julia - historiens mest kända kärlekspar. Foto: Lotta Persdotter / Folkets Hus & parker
Kroppskultur på hög nivå
På lördag visas balett på bio – för första gången i Lindesberg. Det är något som gläder Aksana Lodhi. Hon och Fanny Nelson är några av dem i Lindesberg som sysslar med dans och rytmisk gymnastik.
Det blir mycket vackra kroppsrörelser på hög nivå under helgen som kommer. På Folkets hus visas klassiska Romeo och Julia som balett. På Lindesberg Arena arrangeras Riksserien i Rytmisk gymnastik. Men det finns också en ”vardag” för gymnaster i Lindesberg. Gymnastikföreningen Stråssa GF har träning flera dagar i veckan för små barn till tonåringar.
Vi träffas på Lindesberg Arena en eftermiddag efter skolan och träningshallen är full med 10-19-åringar – flickor som kommer hit efter skolan två till fem gånger i veckan.
– Det handlar om rytmisk gymnastik. Under några år vill de satsa och träna tre timmar fem gånger i veckan, sedan ungefär efter gymnasiet blir det svårt att kombinera elitsatsning med andra intressen, men vi försöker förlänga deras idrottsliga karriär, säger tränaren Aksana Lodhi, som är tränare i Stråssa GF och på Lindeskolans idrottscollege, där det går att välja rytmisk gymnastik eller dans och för Aksana Lodhi är det mycket som förenar.
Foto: Lotta Persdotter
– Många grunder är gemensamma som piruetter, hopp och balanser, säger hon och pratar sedan om balettens fina linjer, elegans, skönhet – och svårighet, förklarar hon och visar samtidigt några av balettens klassiska positioner.
– Jag älskade balett och drömde om att bli ballerina, säger Aksana Lodhi.
Men det blev gymnastik, som hon tävlade i på internationell nivå.
I helgen bjuder Folkets hus i Lindesberg på digital dans och scenen är Bolsjojteatern i Moskva. I en inspelad version bjuds publiken på häftig kärlek och tragisk död.
Shakespeares Romeo och Julia får musikalisk dräkt av Sergej Prokofjev – en kompositör, som är känd för sin skicklighet att skriva melodier.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
SMHI utlovar ett varmt och strålande försommarväder, och det är som upplagt för en hejdundrande folkfest under lördagens stora Vårmönstring. Nytt för årets cruising genom centrala Lindesberg, är att man skärper reglerna för deltagande fordon, samt inför ett så kallat cruisingpass.
– Lindesberg har blivit för litet för antalet bilar som kommer, därför sållar vi lite hårdare i år för att skapa en jämnare och bättre upplevelse för alla deltagare, berättar Vårmönstringens ”drottning” Leila Toivonen.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.
Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef på Livgardet och Erik Brander, teknisk chef på regementet, var på besök i Yxe under tisdagen. Foto: Jennie Einarsson
Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i spåren av Sveriges Natomedlemsskap – att fungera som logistisk knutpunkt för allierade styrkor.
– Vi har haft tur med få incidenter och olyckor, vilket kan förekomma när man är så många tillsammans. Förhoppningsvis fortsätter det så hela vägen, säger Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef och övningsledare för Livgardets deltagande i Aurora 26.
Det norska kallblodet, Brenne Viktor, gästade Fornabodas säsongspremiär och imponerade rejält med ett nytt banrekord för 3-åriga kallblod. Foto: Anneli Lundegård
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt växer det så det knakar i den grönskande naturen just nu.
Övre raden från vänster: Zonordförande William Flormo, Lions Club Storå, Bengt-Göran Karlsson, Lions Club Lindesberg, Anna Ohlsson, Lions Club Storå, Raija Glatz och Inga-lill Senneryd, Lions Kristina.
Sittande från vänster: Toste Nilssson, Lions Club Hällefors och Leif Olofsson Lions Club Storå
Foto: Lions Club Storå
För ett barn med typ 1-diabetes präglas vardagen av återkommande blodsockerkontroller, insulindoser och noggrann planering. Sjukdomen är ständigt närvarande och ställer stora krav på både barnet och familjen. Nu går fyra Lionsklubbar i norra länsdelen ihop i ett unikt samarbete för att arrangera ett läger där barn med diabetes får möjlighet att uppleva gemenskap, aktiviteter och natur – utan att sjukdomen behöver stå i fokus.
– Det här är något vi verkligen tror på: en helg där barnen helt enkelt bara får vara barn, säger William Flormo, zonordförande för Lions distrikt 101M.
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
Lista: Här firas Valborg
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser d...
Polisen larmar om ungdomsfylleri i centrum
Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i centrala Lindesberg. I samband med ...