Linde Energi har ambitioner att växa, men utan att ta stora risker. Här satsar man på kompetens, småskalighet och personlig närhet istället. Linde Energi är inte intresserade av att göra jätteinvesteringar i riskfyllda energiprojekt, lika lite som att man är intresserade av att spekulera på den nordiska elbörsen, Nord Pool. ”Vi har inga tankar på att riskera kommuninvånarnas pengar”, säger Linde Energis VD Anders Anté.
Linde Energi är ett välskött bolag med låg riskprofil. Det är också viktigt med kompetens och en nära relation till kunderna betonar bolagets VD Anders Anté.
– Vi får mycket uppskattning från industrin för vår kompetens, säger Anders Anté.
Som exempel berättar han om det industriella samarbete man inlett med Por-Pac om att leverera processånga. Samarbetet innebär att Por-Pac ersätter sin egen oljeproducerade processånga med miljövänlig leverans av processånga från Linde Energi. Leverans av processånga är nytt för Linde Energi men kunskapen finns i bolaget, menar Anders Anté.
– Sedan många år har vi en omfattande fjärrvärmeverksamhet och vi jobbar tätt inpå större industriföretag. Det här bevisar att vi är rätt leverantör till konsumenter och till industrin, säger han.
I sina interna prognoser beräknar man med att fjärrvärmen kommer fortsätta att öka och att den under nästa år kommer bidra med drygt en tredjedel av bolagets resultat.
– Vi prognostiserar med att sälja mer fjärrvärme nästkommande år säger Anté.
Av den el Linde Energi levererar till sina kunder producerar man själv lite drygt trettio procent vid sina fem vattenkraftverk i Dalkarlshyttan, Östra Bohr, Vedevåg, Ringaby och i Oppboga. Resterande el köper man på den nordiska elbörsen Nord Pool.
Elhandelsmarknaden är idag starkt konkurrensutsatt och för att kunna växa på kort sikt måste man välja en strategi som innebär lägre marginaler eller en ökad risk. Att öka risken är inte aktuellt även om spekulationer på elbörsen skulle kunna ge ett lägre elpris. På den punkten är Anders Anté tydlig.
– Det är inte aktuellt. Vi har inga tankar på att riskera kommuninvånarnas pengar. Riskerna är för stora, säger han.
Eftersom elhandeln inte är den primära verksamheten för Linde Energi kan man heller inte acceptera för låga marginaler. Det krävs hela tiden en vettig avkastning för att kunna upprätthålla nödvändiga investeringar på elnätet och inom fjärrvärmen.
– Vi vill växa genom att öka vår kompetens inom andra områden som kan generera el, till exempel solenergi, säger Anders Anté.
LindeNytt har tidigare rapporterat kring Linde Energis satsning på solenergi, läs mer här.
Anders Anté berättar vidare om fjärrkyla som är ett annat område som kan komma växa i framtiden. Det första projektet hoppas Anders Ante ska starta under våren 2014. Läs mer nedan.
Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, har nu fått en plats i det offentliga rummet. Under tisdagen invigdes ”Pristrädet” utanför den gamla Kristinaskolan, där de första hjärtformade löven, som representerar pristagarna, nu ska fästas.
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.