Max Unosson, Max Wendelstam och Melwin Borgshed vann årets pitchtävling med sitt företag Socksy. Foto: Camilla Lagerman
Rektor Andreas Blom höll i taktpinnen för dagen. Foto: Camilla Lagerman
Lina Marklund från Helix Verktyg och Cecilia Jeffner, vd för Bergslagens Sparbank. Foto: Camilla Lagerman
Elever från Teknikprogrammet hyllades för sina framgångar i den regionala UF-tävlingen, där de segrade. Foto: Camilla Lagerman
Kramkalas! Foto: Camilla Lagerman
Dagens vinnare. Foto: Camilla Lagerman
Alexander, Isak och Pelle blev årets bubblare med sitt företag IMA Snickeri. Foto: Camilla Lagerman
Simon Troedsson och Ville Frank prisades för sitt arbete med K9 Decoy services, vilket gav dem priset för bästa tjänst. Foto: Camilla Lagerman
Hallin Asis och Liam Spyby vann bästa vara med sitt företag Rehave. Foto: Camilla Lagerman
Lindeskolans unga företagare prisades vid pitchtävling
Max Unosson, Max Wendelstam och Melwin Borgshed vann årets pitchtävling med sitt företag Socksy. Foto: Camilla Lagerman
Rektor Andreas Blom höll i taktpinnen för dagen. Foto: Camilla Lagerman
Lina Marklund från Helix Verktyg och Cecilia Jeffner, vd för Bergslagens Sparbank. Foto: Camilla Lagerman
Elever från Teknikprogrammet hyllades för sina framgångar i den regionala UF-tävlingen, där de segrade. Foto: Camilla Lagerman
Kramkalas! Foto: Camilla Lagerman
Dagens vinnare. Foto: Camilla Lagerman
Alexander, Isak och Pelle blev årets bubblare med sitt företag IMA Snickeri. Foto: Camilla Lagerman
Simon Troedsson och Ville Frank prisades för sitt arbete med K9 Decoy services, vilket gav dem priset för bästa tjänst. Foto: Camilla Lagerman
Hallin Asis och Liam Spyby vann bästa vara med sitt företag Rehave. Foto: Camilla Lagerman
Lindeskolans unga företagare prisades vid pitchtävling
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Bergslagens Sparbank, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 2500 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete. Vinnaren av årets Pitch fick dessutom gratis marknadsföring hos LindeNytt, för att kunna sprida sitt varumärke ytterligare.
I början av december förra året hölls en inspirationsdag för Lindeskolans elever som var på väg, eller redan hade, startat upp sina UF-företag som en del i sin utbildning. I samband med detta påannonserades även den årliga pitchtävling man håller tillsammans med en rad olika samarbetspartners, bland annat Bergslagens Sparbank, där de unga entreprenörerna helt enkelt får pitcha sin företagsidé genom en förinspelad film som sedan visas inför en jury.
Tjodolf Sommestad. Foto: Camilla Lagerman
Under pitchtävlingen som hölls under festliga former på Lindeskolan i Lindesberg medverkade även externa föreläsare, däribland Tjodolf Sommestad, som berättade om sin minst sagt framgångsrika resa som entreprenör.
– När jag var åtta år startade jag en glasskiosk i området där jag bodde, numera är jag president på ett av världens största spelföretag, King. Jag gick från 10 kunder i min kiosk till över 200 miljoner kunder varje månad hos King. I framtiden kommer 4 av 5 jobb skapas av småföretagare, och i det här rummet sitter en helt ny generation entreprenörer, så ni har möjligheten att skapa jobb. Våga ta steget att bli en entreprenör.
David Lidén. Foto: Camilla Lagerman
Juristen David Lidén berättade om sitt företagande, som delägare i advokatbyrån Sjutton34.
– Jag tror att en framgångsrik entreprenör inte alltid den som hittar lösningar på de stora problemen, det kan finnas mycket att göra för att underlätta människors vardag.
Anton Axelsson. Foto: Camilla Lagerman
Anton Axelsson, vd för Puts och Tegel, berättade om sin entreprenörsresa som började med ett stort mått självtvivel men som till slut blev en framgångssaga.
– Min farfar grundade företaget 1970, sedan tog min far över efter honom. När jag var väldigt ung fick jag höra ett citat som löd: ”Värvaren, ärvaren, fördärvaren”. Så jag blev väldigt rädd för att ta över familjeföretaget, då jag trodde att jag skulle misslyckas. Jag vill skicka med er att ha en tydlig målsättning, ta på er ansvaret, var inte rädda för att bli den där fördärvaren.
Tjodolf Sommestad, Cecilia Jeffner och Lina Marklund var även del av den jury som tillsammans tog fram tävlingens vinnare, efter att ha sett samtliga inspelade pitch-filmer.
I tävlingen delades priser ut i fyra olika kategorier: Årets vara, Årets tjänst, Årets pitch och Årets bubblare.
Vinnare 2023:
Årets vara: Rehave UF med sin smarta byxknapp
Årets tjänst: K9 Decoy services UF som tillhandhåller tjänster som figurant i hundträning.
Årets pitch: Socksy UF som säljer strumpor för både träning och vardag
Årets bubblare: IMA Snickeri UF som tillverkar bänkar i trä
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Rosmarie Haapala och Rosa Åkerman öppnar för fjärde året dörrarna till Hälsomässan. Foto: Camilla Lagerman
Lördagen den 31 januari arrangeras Hälsomässan för fjärde året i ordningen, även denna gång på Lindesbergs Stadshotell. Med ett stort utbud av utställare, diverse behandlingar och intressanta föreläsningar hoppas man kunna locka besökare för en heldag i hälsans tecken.
– Det kommer blir jättehärligt, säger Rosa Åkerman.
Under två dagar i början av januari träffades Lindesbergs kommun och representanter från näringslivet för att inleda det nya året med ett närmare samarbete. Genom grupparbeten, diskussioner, Mentimeterfrågor och SWOT-analys kunde man tillsammans bland annat kartlägga vilka frågor som anses vara viktigast för kommunens utveckling samt vilka styrkor och svagheter man ser kopplade till kommunens framtid i relation till näringslivet. Nu redovisar Lindesbergs kommun dokumentationen från dagarna.
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.
Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförändrad jämfört med 2025, och de allra flesta hushåll får även en oförändrad avfallstaxa.
– Gör man ingen ändring i sitt abonnemang blir det ingen förändring av avfallstaxan, förklarar avfallsstrateg Michael Lindström.
Fyra eldsjälar prisades med energiklappen
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt...
Nu finns Strålande Jul att streama på TV4
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med ...
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.
Linde energi kommer att höja elnätsavgifterna från och med den 1 januari 2026. Höjningen hänger samman med investeringar och ökade kostnader för att förnya och förstärka elnätet, uppger Peter Ström som är affärsområdeschef på det kommunägda elbolaget.
– Det handlar bland annat om att finansiera de investeringar vi behöver göra för att möta framtida krav inom energiomställningen, säger Peter Ström, Linde energi.
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).
28 november 2025 klockan 13:37 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Björn Persson. Totalt nominerades ett 15-tal personer, men Björn stod ut i mängden.
– Han var den enda som fick mer än en nominering, han fick faktiskt 6-7 stycken, med långa nomineringar, om det långa och betydelsefulla arbetet han har gjort, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.