Max Unosson, Max Wendelstam och Melwin Borgshed vann årets pitchtävling med sitt företag Socksy. Foto: Camilla Lagerman
Rektor Andreas Blom höll i taktpinnen för dagen. Foto: Camilla Lagerman
Lina Marklund från Helix Verktyg och Cecilia Jeffner, vd för Bergslagens Sparbank. Foto: Camilla Lagerman
Elever från Teknikprogrammet hyllades för sina framgångar i den regionala UF-tävlingen, där de segrade. Foto: Camilla Lagerman
Kramkalas! Foto: Camilla Lagerman
Dagens vinnare. Foto: Camilla Lagerman
Alexander, Isak och Pelle blev årets bubblare med sitt företag IMA Snickeri. Foto: Camilla Lagerman
Simon Troedsson och Ville Frank prisades för sitt arbete med K9 Decoy services, vilket gav dem priset för bästa tjänst. Foto: Camilla Lagerman
Hallin Asis och Liam Spyby vann bästa vara med sitt företag Rehave. Foto: Camilla Lagerman
Lindeskolans unga företagare prisades vid pitchtävling
Max Unosson, Max Wendelstam och Melwin Borgshed vann årets pitchtävling med sitt företag Socksy. Foto: Camilla Lagerman
Rektor Andreas Blom höll i taktpinnen för dagen. Foto: Camilla Lagerman
Lina Marklund från Helix Verktyg och Cecilia Jeffner, vd för Bergslagens Sparbank. Foto: Camilla Lagerman
Elever från Teknikprogrammet hyllades för sina framgångar i den regionala UF-tävlingen, där de segrade. Foto: Camilla Lagerman
Kramkalas! Foto: Camilla Lagerman
Dagens vinnare. Foto: Camilla Lagerman
Alexander, Isak och Pelle blev årets bubblare med sitt företag IMA Snickeri. Foto: Camilla Lagerman
Simon Troedsson och Ville Frank prisades för sitt arbete med K9 Decoy services, vilket gav dem priset för bästa tjänst. Foto: Camilla Lagerman
Hallin Asis och Liam Spyby vann bästa vara med sitt företag Rehave. Foto: Camilla Lagerman
Lindeskolans unga företagare prisades vid pitchtävling
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Bergslagens Sparbank, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 2500 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete. Vinnaren av årets Pitch fick dessutom gratis marknadsföring hos LindeNytt, för att kunna sprida sitt varumärke ytterligare.
I början av december förra året hölls en inspirationsdag för Lindeskolans elever som var på väg, eller redan hade, startat upp sina UF-företag som en del i sin utbildning. I samband med detta påannonserades även den årliga pitchtävling man håller tillsammans med en rad olika samarbetspartners, bland annat Bergslagens Sparbank, där de unga entreprenörerna helt enkelt får pitcha sin företagsidé genom en förinspelad film som sedan visas inför en jury.
Tjodolf Sommestad. Foto: Camilla Lagerman
Under pitchtävlingen som hölls under festliga former på Lindeskolan i Lindesberg medverkade även externa föreläsare, däribland Tjodolf Sommestad, som berättade om sin minst sagt framgångsrika resa som entreprenör.
– När jag var åtta år startade jag en glasskiosk i området där jag bodde, numera är jag president på ett av världens största spelföretag, King. Jag gick från 10 kunder i min kiosk till över 200 miljoner kunder varje månad hos King. I framtiden kommer 4 av 5 jobb skapas av småföretagare, och i det här rummet sitter en helt ny generation entreprenörer, så ni har möjligheten att skapa jobb. Våga ta steget att bli en entreprenör.
David Lidén. Foto: Camilla Lagerman
Juristen David Lidén berättade om sitt företagande, som delägare i advokatbyrån Sjutton34.
– Jag tror att en framgångsrik entreprenör inte alltid den som hittar lösningar på de stora problemen, det kan finnas mycket att göra för att underlätta människors vardag.
Anton Axelsson. Foto: Camilla Lagerman
Anton Axelsson, vd för Puts och Tegel, berättade om sin entreprenörsresa som började med ett stort mått självtvivel men som till slut blev en framgångssaga.
– Min farfar grundade företaget 1970, sedan tog min far över efter honom. När jag var väldigt ung fick jag höra ett citat som löd: ”Värvaren, ärvaren, fördärvaren”. Så jag blev väldigt rädd för att ta över familjeföretaget, då jag trodde att jag skulle misslyckas. Jag vill skicka med er att ha en tydlig målsättning, ta på er ansvaret, var inte rädda för att bli den där fördärvaren.
Tjodolf Sommestad, Cecilia Jeffner och Lina Marklund var även del av den jury som tillsammans tog fram tävlingens vinnare, efter att ha sett samtliga inspelade pitch-filmer.
I tävlingen delades priser ut i fyra olika kategorier: Årets vara, Årets tjänst, Årets pitch och Årets bubblare.
Vinnare 2023:
Årets vara: Rehave UF med sin smarta byxknapp
Årets tjänst: K9 Decoy services UF som tillhandhåller tjänster som figurant i hundträning.
Årets pitch: Socksy UF som säljer strumpor för både träning och vardag
Årets bubblare: IMA Snickeri UF som tillverkar bänkar i trä
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Lindbackaskolan i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman
Polisen har på tisdagen larmats ut till Lindbackaskolan med anledning av en misstänkt hotbild. Vårdnadshavare har uppmanats att hämta hem sina barn från skolan – dock ej via skolledning utan på eget bevåg.
– Man har upptäckt ett hotfullt budskap som klottrats på en vägg. Vi är på plats och tar in uppgifter, kommenterar Sophia Jiglind, presstalesperson på polisen i region Bergslagen.
Frövifors får en ny smakprofil när studenter vid Restaurang- och hotellhögskolan i Grythyttan – under ledning av stjärnkocken Paul Svensson – skapar en måltidsupplevelse som speglar platsens själ och historia.
– Du kan servera en mycket mer engagerande och spännande historia på tallriken om maten har förankring i den plats du verkar på, säger Annika Göran Rodell, lärare vid Restaurang- och hotellhögskolan i Grythyttan.
Svenska Brukshundklubben är en frivillig försvarsorganisation som har i uppdrag av Försvarsmakten att utbilda patrullhundar till Hemvärnet. Varje år hålls ett antal kurser i landet, bland annat i Lindesberg, där Charlotte Lundell är kurschef tillsammans med sin Pandora som får agera instruktörshund.
– Hon tycker det är jättekul att åka iväg, men får inte göra så mycket, så när hon får vara med och visa blir hon väldigt stolt, skrattar Charlotte.
Vid en pressträff på fredagsmorgonen presenterade Lindesbergs kommun artisterna till Strålande Jul, som spelas in i Lindesberg arena 25 november. Bland dessa finns både mellovinnare, barnfavoriter och Lindesbergs egen Martin Almgren.
Hundratals invånare anslöt till måndagens stora invigning av Idun vårdcentral i Storå, nu i privat regi med Mia Konradsson vid rodret. Tillsammans med hela personalstyrkan hälsade hon samtliga välkomna innan hon klippte det vita bandaget som idag fick agera band vid invigningen.
– Jag vill tacka för all hjälp vi har fått, och för förtroendet att vi får öppna en vårdcentral här, sade hon innan bandaget gick itu.
Onsdagen den 1 oktober premiäröppnar Lindehörnan i Kebabhusets gamla lokaler på Kristinavägen i Lindesberg. Ägarna Serven Cicek och Jenny Stenberg lovar dock att detta inte är ”ännu en pizzeria” utan något mer nytänkande.
– För oss handlar det om kärleken till maten, att skapa en samlingspunkt i vårt område, en plats där alla kan känna sig välkomna, säger Serven.
Billerud behöver minska sina kostnader med 800 miljoner kronor, vilket innebär att man nu varslar totalt 650 tjänster inom hela koncernen. För anläggningarna i Frövi och Rockhammar betyder beskedet att 90 tjänster försvinner lokalt.
– Det är ett jättetufft beslut att ta, och det är ett väldigt tufft besked att få, men det är nödvändigt för att Billerud ska vara konkurrenskraftigt på lång sikt, säger Pia Rosin, Kommunikationsdirektör.
I oktober avbryter Baettr produktionen vid Guldsmedshytte Bruk, och därmed varslas samtliga anställda. Över 120 personer står nu till arbetsmarknadens förfogande, och flera företag har redan hört av sig för att rekrytera.
– Det känns väldigt positivt att företag ser kompetensen de anställda har, säger VD Torbjörn Lantz.