I tisdags meddelades att förberedelserna pågår inför genomförandet av de jourförändringar på Lindesbergs lasarett, som innebär att antalet jour- och beredskapslinjer inom ortopedi och kirurgi skall minskas. Beslutet, som fattades för cirka ett år sedan, har skapat stor oro och har idogt kritiserats av lokalpolitiker, företagsledare och befolkningen i norra länsdelen sedan dess. Efter gårdagens besked från Region Örebro län har moderaternas ordförande i Lindesberg, Pär-Ove Lindqvist, i en interpellation riktat fem frågor till regionrådet Karin Sundin.
Interpellationen i sin helhet:
Till ordförande i Hälso- och sjukvårdsnämnden Karin Sundin angående neddragningar av primärjouren på Lindesbergs lasarett
Man borde kunna få sina sår sydda, blåsor tömda och benbrott åtgärdade när det finns en dygnet runt öppen akutmottagning på Lindesbergs lasarett. Sen är det klart att det som inte primärjouren med bakjour klarar går vidare till ett annat sjukhus. Så är det idag.
Som jag förstår kommer primärjouren som i Lindesberg handlägger kirurgiska, ortopediska och urologiska åkommor att helt försvinna mellan 21.00 och 07.30. Det innebär att man måste stänga ner redan innan 21.00 för patienter, så man hinner avsluta. Det innebär också att dessa måste hänvisas till annan akut för bedömning och åtgärd.
Det kommer att kräva fler ambulanstimmar, när fler patienter måste transporteras till andra sjukhus.
Det gör mig som boende i Lindesberg rejält upprörd och besviken. Jag ser effekterna för patienterna och jag ser den minskade tryggheten.
Om statistiken som vi har är riktig och kvällstid räknas från 21.00 så var antalet läkarkontakter till kirurg, urolog och ortoped på akutmottagningen i Lindesberg under 2019 mer än 2 850. Av dessa patienter lades ca. 250 in och det gjordes nästan 100 kirurgiska ingrepp på jourtid. Det berör alltså många patienter.
Med anledning av detta vill jag ha svar på följande frågor:
1. Hur säkerställer du att de patienter som kommer till akutmottagningen i Lindesberg nattetid med behov av kirurgisk, ortopedisk eller urologisk bedömning får en sådan, om det inte finns någon primärjour att tillgå?
2. Kommer den norra länsdelen att få mer ambulansresurser för att klara det ökade transportbehovet av sjuka?
3. Hur många patienter kommer att behöva slussas vidare från Lindesbergs lasarett?
4. Om konsekvensen blir allvarligare än det som presenterats för beslutet, kommer ni då att återgå till tidigare jourlinjer?
5. Alla partier verkar vara överens om att Region Örebro län skall bestå av 3 akutsjukhus. Hur definierar du ett fullvärdigt akutsjukhus?
Pär-Ove Lindqvist
Under cirka 1,5 år har industribranschen, tillsammans med Lindeskolan och Lindesbergs kommun, arbetat hårt för att kunna återstarta det Industritekniska programmet. Nu står det klart att programmet blir sökbart för årets niondeklassare, och första årskursen startar redan hösten 2026.
– Nu kör vi så det ryker! säger gymnasiechef Staffan Hörnberg glatt.
Vid en pressträff på fredagsmorgonen presenterade Lindesbergs kommun artisterna till Strålande Jul, som spelas in i Lindesberg arena 25 november. Bland dessa finns både mellovinnare, barnfavoriter och Lindesbergs egen Martin Almgren.
Onsdagen den 1 oktober premiäröppnar Lindehörnan i Kebabhusets gamla lokaler på Kristinavägen i Lindesberg. Ägarna Serven Cicek och Jenny Stenberg lovar dock att detta inte är ”ännu en pizzeria” utan något mer nytänkande.
– För oss handlar det om kärleken till maten, att skapa en samlingspunkt i vårt område, en plats där alla kan känna sig välkomna, säger Serven.
Lindemarken är tillbaka i centrum för andra året i rad, och denna gången välkomnades både knallar och besökare av ett strålande vackert höstväder med varma vindar. I myllret längs Kungsgatan var det bitvis mycket trångt mellan knallarna, vilket gav en känsla av marknaden som den var förr. LindeNytt gjorde ett besök vid lunchtid för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
På bästa sändningstid med närmare en miljon tittare, klockan 20:00, på självaste julafton sänder TV4 sin mycket uppskattade julkonsert Strålande Jul. Tidigare år har den spelats in i kyrkor i bland annat Umeå och Vingåker, men i år spelas den in i Lindesberg arena.
– Vi får inte hit Melodifestivalen, men vi får hit Strålande Jul, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Den 1 november är det tänkt att Main Event ska öppna sin verksamhet med restaurang och bowling i Lindesberg arena. Med interaktiva darttavlor, effektfulla bowlingbanor och en helt nyrenoverad restaurang hoppas man kunna locka lindesbergarna från sina soffor.
– Vi vill ju behålla folket i Lindesberg, så man inte åker till Örebro, det är därför vi gör den här satsningen, säger Eddy Fransson.
Det väntar en gastronomisk upplevelse kommande helg när 2025 års upplaga av Matresan arrangeras. För sjunde året i rad får besökare möjlighet att åka ut och hälsa på matproducenter, krögare och entreprenörer för att ta del av lokalt mathantverk. I den södra delen av Lindesbergs kommun – utanför Frövi – är man redo att ta emot besökare på Bromanders får- och rekreationsgård. Här finns möjlighet att gå en tipspromenad i fårhagen och, om vädret tillåter, kommer Anna-Pia Bromander att dra fram grillen.
– Om det inte blir regn kommer jag servera grillad lammkorv gjord på våra egna djur, berättar Anna-Pia.
Baettr i Guldsmedshyttan skall avveckla sin verksamhet på orten. Detta meddelades på torsdagen.
– Det här är ett mycket svårt beslut, särskilt med tanke på det starka engagemang och den unika kompetens som finns i Guldsmedshyttan, säger fabrikschef Torbjörn Lantz i ett pressmeddelade.