Leif Carlsson och Jörgen Karlsson från Lions Club Storå uppmanar fler att söka bidrag. Foto: Jennie Einarsson
Lions loppis genererar stödpengar – nu efterlyses fler bidragssökande
Väl synlig från riksväg 50 i Vasselhyttan ligger den välbesökta loppisladan som drivs av Lions Club Storå. Här går att fynda möbler, husgeråd, inredning, böcker och mycket mer. Alla saker på loppisen har skänkts till Lions som sedan säljer dessa för att kunna dela ut pengar till behövande internationellt, nationellt och i bygden. Men nu har man stött på ett problem – det är för få som söker dessa bidrag.
– Vi ska inte ha en massa pengar på banken utan vi ska ju dela ut dem, så vi behöver fler sökande, säger Leif Carlsson.
Under 20 år har Lions Club Storå bedrivit loppis för att samla in pengar till sin välgörenhetsorganisation och under de senaste 6-7 åren har man haft loppisen i en stor lada i Vasselhyttan. Hit kommer omkring 50 besökare varje lördag för att söka efter loppisfynd. På plats och hjälper till på loppisen är Leif Carlsson och Jörgen Karlsson från Lions Club Storå.
Vivi Pettersson är stammis på loppisen och har redan hunnit med tre besök i år. Hon bor i närheten och passar ofta på att köpa hem saker samtidigt som hon också lämnar in det som hon har tröttnat på. Idag har hon handlat en ljusslinga och får hjälp av Leif Carlsson i kassan. – Det är kul att få lite omsättning på prylarna hemma så man inte har samma hela tiden. Sen går till ett bra ändamål och det tycker jag är viktigt, förklarar hon. Foto: Jennie Einarsson
– Alla pengar som loppisen genererar delas ut till behövande och ungefär hälften av dessa delas ut här i bygden, förklarar Leif Carlsson.
Den största delen av Lions inkomst kommer just via loppisen, det blir närmare 25-30 tusen kronor om året. Utöver loppisen så hyr man även ut tält och har en del andra kringaktiviteter. Totalt landar det på en summa av omkring 40 tusen kronor ett normalår som man kan dela ut, men för tillfället så har man stött på ett problem som gör att man har svårt att dela ut pengar.
– Det som vi behöver är fler som ansöker om bidrag. Vi tror att det har att göra med pandemin, att man inte har haft lika mycket aktiviteter som tidigare och då har man heller inte sökt stöd från oss.
Fullproppat med saker av alla slag på hyllorna i loppisladan. Foto: Jennie Einarsson
Från Lions kan man söka bidrag till många olika saker. Exempelvis om man behöver bidrag till någon aktivitet, har en idrottsklubb eller förening som är i behov av ett tillskott till kassan.
– Det kan vara alla möjliga aktiviteter. Vi skänker saker till äldreboende i Storå sedan ger vi också bidrag till simskolor i både Löa och Guldsmedshyttan, Löa har ju även en teater som vi skänker pengar till. Det handlar mycket om att aktivera ungdomar, dit går det mesta av stödet. Vi ska inte ha en massa pengar på banken utan vi ska ju dela ut dem, så vi behöver fler sökande, avslutar Leif.
Loppisladan har öppet varje lördag mellan kl. 10-14 fram till september.
Här hittar du mer information om Lions Club Storå.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Ann-Louise Hytter på Lindesbergs Fastigheter vill sprida julkänsla under advent. Foto: Camilla Lagerman
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.
Den obemannade lanthandeln i Ramsberg, som blivit byns hjärta, har nu utsetts till Årets kooperativ i Sverige 2025. Det avslöjades under prisceremonin som hölls på onsdagskvällen i Stockholm. Mirjam Björkman, Agneta Segerfeldt och Ulrika Beskow från Ramsbergs Handel fick motta såväl diplom och blommor som den stora äran.
– Det är superhäftigt att vi vann, vi blev jättechockade, säger Mirjam Björkman, ordförande i föreningen.
Efter en sommar kantad av blåst, trasiga tält och envis kamp får Elin Olofsson och Gåvoboden i Lindesberg nu en nystart. Genom att kroka arm med Lindes skrädderi får verksamheten inte bara en ordentlig lokal med tak över huvudet – utan också nya möjligheter att utveckla sitt arbete med återbruk och hållbarhet.
– När den här chansen dök upp kändes det som en skänk från ovan. Det är ett så fantastiskt bra samarbete, just det här med återbruk och skrädderi på ett och samma ställe, säger Elin Olofsson, initiativtagare till Gåvoboden i Lindesberg.
Fyrbent bildparad för Rosa Bandet
För andra året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. I år ställde LindeNytt upp med ...
På fredag 31 oktober, klockan 10:00, släpps cirka 1000 ytterligare biljetter till Strålande Jul. Lindesbergs kommun meddelar även att Rosa Kvartetten tillkommit och utökar nu uppställningen av artister under konserten.
På måndagen hölls den allra sista gjutningen på Baettr – och därmed gick en 600 år lång epok i graven. I Guldsmedshyttan var stämningen påtaglig, och många uttryckte oro inför framtiden. Simon Enström, som är engagerad i bygden och arbetar på ICA Supermarket Trivselköp, har märkt av stämningen i butiken under dagen.
– Det märks på kunderna att de är påverkade av detta. Det är en sorglig dag för bygden, säger Simon.
INSÄNDARE/DEBATT: Som föräldrar till barn på både Lindbackaskolan & Brotorpsskolan vill vi rikta ett stort tack. Till Lärare på Brotorp som tog beslut när larmet gick på rasten att ta sig från skolan direkt och samla våra barn på Mejk.
Vid en pressträff på fredagsmorgonen presenterade Lindesbergs kommun artisterna till Strålande Jul, som spelas in i Lindesberg arena 25 november. Bland dessa finns både mellovinnare, barnfavoriter och Lindesbergs egen Martin Almgren.