Ikväll samlades tjänstemän, kommunpolitiker och åhörare i Frövi Folkets hus för att delta i kommundelsträffen. Information om bostadsbyggnationerna i anslutning till Tallen, planerna för det nya industriområdet, och FALABS och LIBOS framtida projekt var några av de saker som togs upp under träffen.
Uppslutningen till kommundelsträffen som den här gången landade i Frövi var stor, och många av Folkets hus mjuka säten i biosalongen fylldes upp av åhörare.
Isabella Lohse, enhetschef och fysisk planerare vid Bergslagens Miljö- och Byggförvaltning, inledde med att berätta om fördjupningen av översiktsplanen av Frövis tätort; var nya bostäder kan tänkas placeras, cykel- och gångstråk, vad man vill göra med resecentrumdelen och lämpliga industriytor.
– Vi hoppas att det kommer upp i fullmäktige i december 2016, säger Lohse som svar på frågan när den kan tänkas bli klar.
Sedan fick Gunnar Jaxell, Näringslivsavdelningen, uppdatera åhörarna om Tallen-projektet.
– Nu tar vi fram förslag till en detaljplan, och vi tror att vi kommer vara mer lyckosamma med det här förslaget.
– Sen höst 2017 ska det vara klart om allt går på räls. Det blir 39 lägenheter.
Att Frövi är en av de två orter i kommunen som man just nu satsar på att utveckla, klargjorde kommunstyrelsens ordförande Irja Gustavsson (S), och samtidigt meddelade en man i publiken att det idag inte ska finnas just något hus till salu på orten. Men när Roger Sixtensson, VD för LIBO och FALAB, berättade om de många planerna för Frövi tänds ett ljus av hopp.
Järnvägsgatan 6 ska få en rotrenovering. Affärslokaler och lägenheter ska byggas om, och hela huset kommer att få ett nytt klimatskal för att sänka driftkostnaderna. Detta ska startas så snart man förhandlat klart med hyresgästföreningen.
För omkring ett halvår sedan tog man över ägandet av stationsbyggnaden, dit man nu försöker ragga hyresgäster, berättar Sixtensson.
– Tanken är att vi ska flytta egen verksamhet till annexet, där våra vaktmästare kan hålla till.
Roger Sixtensson berättade om planerna i Frövi. Foto: Ida Lindkvist
I samband med det här efterlyser man dessutom äldre foton av stationsbyggnaden.
En förskola ska också komma att byggas.
– Det kommer att bli en modulskola där vi börjar med att bygga två stycken avdelningar gånger 20 elever, så 40 sammanlagt. Sedan finns det möjlighet att bygga ut två avdelningar till. Det här kommer att bli placerat i parken nedanför högstadieskolan, och byggstart sker så fort vi fått bygglov, berättar Roger.
Tre parhus med sex stycken lägenheter vid Rostagatan, nya hyresrätter som, om allt går enligt planerna, beräknas stå klara i slutet av nästa år.
Vid Sjövallen vill man bygga flerfamiljshus, men Tallen har företräde i prioriteringskön. Då det råder stor översvämningsrisk vid platsen så finns det en del att titta på.
– Det här är något som vi måste förhålla oss till, säger Roger.
– Men vi tänker oss två stycken lite högre hus, istället för brett så vill vi bygga mer på höjden. Men om det blir tre, fyra, fem eller sex våningar återkommer vi till. Det beror på hur stort behov det är då.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Ann-Lis Karlsson och Tomas Viberg visar upp en klassisk tradarmacka. Foto: Jennie Einarsson
Ett truckerinspirerat café slår snart upp portarna i anslutning till Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg. Det är entreprenören Tomas Viberg – ägare till lastbilsverkstaden Vibergs Smörj & Tvätt – som efter många års funderande nu gör verklighet av sina planer och startar Vibergs Café. På menyn väntar klassiska tradarmackor med stekt ägg, falukorv och bräckt skinka på siktkaka – men också traditionellt svenskt fika med kanelbullar och småkakor.
– Vi riktar oss självklart inte bara till lastbilschaufförer. Det är öppet för alla som är sugna på en fika, säger Tomas Viberg.
I oktober 2020 tog Charlotte Lundell över husdjursbutiken Kotten & Co, och har sedan dess fortsatt att utveckla verksamheten som Sara Lindlöf en gång startade. Nu väntar nästa steg för butiken, som från slutet av november flyttar till Charlottenlunds Handelsområde.
– Planen är att öppna den 25 november. Det bästa vore om allt är på plats till julhandeln, säger Charlotte.
Blombergska Bokhandeln i Lindesberg har i närmare 170 år varit en inslag i det lokala näringslivet, men nu tar det stopp. Under onsdagen lämnade ägarna, Ann Vass-Björklund och Christina Orrbo, in en konkursansökan för bolaget.
– Vi har under en längre tid levt med näsan precis ovanför vattenytan, men nu gick det inte längre. Vi är otroligt ledsna, säger Ann.
När förskolan Grönsiskan stängde sina dörrar för sista gången i början av året, påbörjades en helt ny resa för dess gamla lokaler. Efter otaliga timmars hårt slit får Hagaberg snart sin första egna restaurang, när Uffes pizzeria öppnar på torsdag.
– Jag har ju hållit på med det här sedan jag var 16 år gammal, det är det här jag brinner för, berättar Uffe Kocamaz.
Inom kort kan lindesbergarna få tillgång till snabb och smidig hjälp med sina mobiltelefoner, när företaget Mobil Outlet öppnar på Kristinavägen i centrala Lindesberg.
– Bara för att man inte bor jättecentralt ska man inte berövas möjligheten till smidig hjälp. Hela landsbygden måste kunna leva i Sverige, det kan inte bara vara de tre storstäderna där allt ska fungera effektivt och smidigt, säger butikschef Markus Vikander.
Ingela Björkman, HR-chef på Sparbanken Bergslagen och Jonathan Rudman från StartCentrum tillsammans med årets Drömjobbare. Dlin Hasso saknades dessvärre vid fototillfället. Foto: Privat
För fjortonde sommaren i ordningen genomför Sparbanken Bergslagen sitt projekt Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17-22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år handlar det om bivaxdukar, nagelförlängningar samt renovering och försäljning av möbler.
På nationaldagen var det tänkt att årets upplaga av lådbilstävlingen Trollrallyt skulle gå av stapeln. En illavarslande väderprognos har dock fått arrangörerna, Bergslagens IF, att tänka om i planeringen.
– Eftersom det ska regna hela fredagen har vi bestämt att flytta Trollrallyt till lördagen den 7 juni istället, förklarar Ali Jamal Yassin, ordförande i arrangerande Bergslagens IF.
En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs Rotaryklubb att skjuta fram årets upplaga av LindeDagen. Det nya datumet blir istället onsdagen den 27 augusti.
– Det blir nytt datum, men annars i stort sett som det är tänkt, och alla bokade platser kvarstår, säger Sven Carlsson.
Bildspel: Vårfesten blev en stor succé
Som avslutning på lördagens Vårmönstring arrangerades Vårfesten på Brasseri All In. DJ Misceo, Drängarna och The Band Of Brothers stod för ...