Fram till klockan 20 ikväll pågår Jaktos mässa. Foto: Ida Lindkvist
Mässa siktar in sig på jaktsäsong
Två mässor om året anordnar Jakto i Lindesberg, en på våren och en på hösten. Idag var det åter dags att låta de olika utställarna placera ut sig på området och delge sin experthjälp till de besökande. Till den sextonde augusti är det dessutom stor tid att ha bössan putsad och redo, för då drar råbocksjakten igång, och vad passar då inte bättre än att köpa en uppsättning kamouflerade funktionskläder, eller en sprillans ny lockpipa.
Nio timmars mässa är det idag hos Jakto när höstens nyheter ska få rum att presenteras. Den här gången är det mer inriktat på jakt, men även en hel del fiske. Och hos utställarna utanför butiken kan man hitta alltifrån en lång rad med fiskerullar och liknande tillbehör, samt kläder för en heldag på en stubbe i skogen.
– Eftersom det är en vardag vi har mässan så har vi öppet mellan 11-20. Det är en jämn ström över dagen. Man märker att det är mycket äldre som är här på förmiddagen, och sedan kommer de yngre som har varit och jobbat på eftermiddagen och kvällen. Vi vill ge alla möjlighet att kunna komma hit!, säger Jaktos delägare Thomas Broman.
Omkring 15 stycken utställare är på plats i solskenet och visar upp vad de har med sig. Thomas fortsätter:
– Det är lite leverantörer som är här, det har kommit mycket nyheter, det är mycket prylar nu till innan jakten, så det ligger i tiden. Och så får de som kommer hit lite experthjälp dessutom.
Foto: Ida Lindkvist
Och redan i mitten av augusti börjar höstens jaktsäsong.
– Jakten drar igång den sextonde, då är det bockjakten. Rådjur första september och sedan älg i oktober. Det går fort! Så säsongen för oss att sälja jaktprylar är redan igång.
– Till jakten kan man vilja köpa en ny kikare, eller en lockpipa. Myggskydd vill man också ha, en mygghatt till exempel. Är det fint väder på dagen blir det mycket mygg och knott sedan på kvällen, och ska man då kunna sitta ute så behöver man riktiga kläder som skyddar.
Foto: Ida Lindkvist
Någon annan som har stenkoll på det här med kläder inför jakten är Erik Lindström från Jägarliv. Han har med sig företagets jaktställ med märket ”Nordjakt”. Förutom att plaggen inte ska vara skrikrosa eller neongröna finns det en del att tänka på.
– Man behöver ett lätt och tunt ställ, det ska vara helt vind- och vattentätt, för då kan man använda det hela säsongen! Är det kallt ute så har man underställ eller tjock fleecetröja. Det viktigaste är att det är vind- och vattentätt, och att det är smidigt och mjukt, inget prassel! Vårt plagg är laminerat mot yttertyget, det innebär att vattnet stannar direkt, berättar Erik och tillägger:
– Det absolut viktigaste när man är ute och jagar är att man är torr och varm, blött och kallt är inte skönt. Blir man blöt så blir man också kall.
Erik berättar om jaktmärket ”Nordjakt”. Foto: Ida Lindkvist
Det var för ett och ett halvt år sedan som man började ta fram egna ställ, och idag har gruppen ”Jägarliv” 18500 medlemmar på Facebook. Och under mässdagen har Erik fått demonstrera Nordjakt-ställen för många besökare.
– Det är mycket folk som jag har fått visa, de är nyfikna, tittar och frågar, säger Erik nöjt.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Jerry Ragnarsson är 82 år, och har varit verksam som guldsmed sedan han var 14 år gammal. Foto: Camilla Lagerman
Själv beskriver han sig skämtsamt som en 82-årig, enögd Parkinsongubbe, men sanningen är att Jerry Ragnarsson är en otroligt begåvad guldsmed som varit verksam sedan 1957. I sin hemmaverkstad i villan i Lindesberg har han långt efter sin pension fortsatt sin passion för hantverket, men på hobbynivå.
– Jag kan ju inte riktigt låta bli, det är ju så roligt, säger han med ett leende.
Trädet står i fokus – som form, idé och kreativ drivkraft – när Tormek bjuder in till sommarutställningen In Between Trees – Through Grind and Motion. Denna gång har man valt en ny riktning med fokus på det konstnärliga uttrycket och ambitionen att ge besökarna en helhetsupplevelse.
– Det är ett steg framåt i vår utveckling. Vi är väldigt glada över att få möjligheten att visa upp dessa fantastiska verk från utställare på den här nivån, säger Malin Karlsson, Social Media Specialist på slipmaskinstillverkaren Tormek.
Knappt ett år efter att Rickard Bädicker tog över Kajsa & Pinnens Bowling efter Lars-Åke Johansson, begärs företaget i konkurs vid Örebro Tingsrätt. De ständigt stigande matpriserna och inflationen uppges vara orsaken till beslutet.
Anwar Ghoubari och Elin Olofsson välkomnar till Sommarboden. Om några få dagar kommer man resa ett 27 lvadratmeter stort tält på platsen. Foto: Jennie Einarsson
Efter att gratisbutiken Gåvoboden i Lindesberg stått utan lokal i en månad, har man nu hittat en tillfällig lösning över sommaren för att kunna fortsätta verksamheten. Ett lokalt företag har erbjudit sig att sponsra med ett större inhägnat tält, och därmed flyttar nu Sommarboden in i Elin Olofssons villaträdgård på Östermalmsvägen 1 i Lindesberg.
– Det här är ett socialt hus, och jag tänker att nu ska det verkligen användas, säger Elin entusiastiskt.
I juni 2005 tog han över Pizzeria Milano i Lindesberg, efter förra ägaren Michel Shahrestan. Nu, två decennier senare, är det dags för Mahmut Cakir att fira 20-årsjubilem, något han framförallt vill göra för att ge tillbaka till sina trogna kunder.
– Jag vill att folk ska veta att jag har varit här i 20 år, och jag är tacksam för mina kunder, jag är så glad att jag är här i Lindesberg, säger han till LindeNytt.
I morgon, lördag den 24 maj, håller Gåvoboden i Lindesberg öppet för sista gången i sin lokal på Kristinavägen 24. Anledningen är att en ny hyresgäst ska flytta in, och därför söker verksamheten nu med ljus och lykta efter en ny plats att fortsätta sin verksamhet på.
-Jag väljer att se detta som en möjlighet, det här kan bli en nystart. Vi har stora planer på hur vi kan utveckla verksamheten på olika sätt, säger Elin Olofsson, initiativtagare till Gåvoboden i Lindesberg.
I januari meddelade Roger Sixtensson sin avgång som VD för FALAB/LIBO, efter en rad uppmärksammade mediala granskningar. Sedan dess har bolagets ekonomichef varit tillförordnad på posten, medan man sökt en ny VD. Under måndagen kunde man så presentera mannen som ska axla rodret, Mikael Kihlberg, som tillträder 1 september.
– Nu vänder vi blad, nu börjar ett nytt kapitel i FALAB/LIBOS historia, säger Mikael.
Tåg i Bergslagen meddelar att man ser en tydlig förbättring av trafiken jämfört mot i fjol, då inställda avgångar och minskad trafik påverkade resandet negativt. Under mars uppnådde man en avgångspunktlighet på 93,9 %, jämfört med 80,3 % i mars 2024.
– Trots att vi under februari och mars drabbades av flera utmaningar, som
exempelvis infrastrukturproblem, nedfallna träd och hårda vindar, ser vi en tydligt positiv trend. Utvecklingen över tid är glädjande, säger Yujin Zhang, trafikchef Tåg i Bergslagen i ett pressmeddelande.