Drygt hälften av den 24 personer stora personalstyrkan samlades för en bild. Foto: Jennie Einarsson
MEJK firar 25 år med en fullspäckad jubileumsvecka
Det har hunnit gå 25 år sedan Johan Eriksson och Magnus Krantz för första gången slog upp dörrarna till lågprisvaruhuset Mejk i centrala Lindesberg. Idag den 8 november firar man jubileet med ny ägare bakom spakarna men med samma MEJK-anda som tidigare.
– Nu gäller det att förvalta det som Johan och Magnus har byggt upp under dessa år, förklarar Mikael Karlsson som axlat ansvaret för butiken.
Sedan premiäröppningen 1997 har det som började med en liten butik på blygsamma 225 kvadratmeter på Kungsgatan, flyttat och med åren vuxit till en drygt 3 000 kvadratmeter stor butik på industriområdet i Lindesberg. För drygt ett år sedan valde tidigare ägare att lämna över rodret till nuvarande ägare Mikael Karlsson som antagit utmaningen att förvalta och utveckla butiken.
– Jag tycker Magnus och Johan har gjort det väldigt bra under resans gång. Butiken har successivt vuxit sig större genom åren när det har funnits tillfällen och detta utan att det har gått ut över andra aktörer, man har gjort det snyggt tycker jag, förklarar Mikael.
Mikael berättar att hans förhoppningar är att kunna fortsätta utöka butiksytan på sikt för att kunna ha bredare gångar och visa upp produkterna på ett bättre sätt än man har möjlighet till idag.
– Vi är lite trångbodda men tyvärr får vi inte bygga ut då detaljplanen för området inte är godkänd ännu, trots att den har funnits sedan 2016. Det är mycket svagt agerat av de beslutande parterna, tycker Mikael.
Mikael Karlsson visar upp en kökshandduk med Lindesbergsmotiv från ett nytt sortiment av miljövänliga och återvunna produkter. Foto: Jennie Einarsson
Efter att ha drivit butiken under drygt ett års tid passar Mikael på att lyfta sin erfarna personal som varit till stor hjälp för honom.
– Det är en styrka att väldigt många som arbetar här har varit med under ett antal år. Personalen här har rutiner och vet när vi behöver ställa om inför de olika säsongerna och vad vi har för olika happenings exempelvis. Det sitter mycket i väggarna här, förklarar Mikael.
25-årsjubileet kommer firas hela veckan ut med tävlingar och fina erbjudanden varje dag som visas på sociala medier och LindeNytt.
– Men vi kommer även ha en del klippvaror som vi har valt att inte marknadsföra så man får komma hit och kika vad vi har, säger Mikael med ett leende på läpparna.
Nathalie Blomberg visar upp en resväska som man kan vinna i en av de många tävlingarna som finns i butiken. Foto: Jennie Einarsson
Under helgen utlovas lite andra aktiviteter så som en tävling där man kommer kora Lindesbergs starkaste man och kvinna.
– Mellan klockan 10 och 12 på lördag så får alla som känner sig sugna på att vara med och tävla komma hit, vi har två fina klyvyxor som vi ska tävla ut med ett styrketest, förklarar Mikael.
På söndagen avslutas jubileumsveckan med ansiktsmålning mellan klockan 12 – 16.
– Det är tjejer från LIF Lindesberg som kommer hit och hjälper till och målar, då är alla barn välkomna hit, avslutar Mikael.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
För andra året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. I år ställde LindeNytt upp med fotograf, och en uppsjö av stiliga fyrbentingar poserade framför kameran, för att bidra till forskningen inom bröstcancer. Resultatet kommer här.
På fredag 31 oktober, klockan 10:00, släpps cirka 1000 ytterligare biljetter till Strålande Jul. Lindesbergs kommun meddelar även att Rosa Kvartetten tillkommit och utökar nu uppställningen av artister under konserten.
Lisa Blomkvist med sonen Eyvind, Gunvor Persson, L-G Persson, Anna-Carin Björkman, Mimmi Lagerman och Mirjam Björkman är några av eldsjälvarna som driver Ramsbergs Handel. Foto: Privat
Gemenskap, envishet och ett stort mått av ideellt engagemang – det är receptet bakom Ramsbergs Handel. Den lilla obemannade lanthandeln, som blivit byns hjärta, är nu en av finalisterna till Årets kooperativ i Sverige 2025.
– För oss är det såklart väldigt uppmuntrande med ett erkännande – till alla här i byn som lägger ner så mycket tid frivilligt och utan lön, säger Mirjam Björkman, ordförande i föreningen.
INSÄNDARE/DEBATT: Som föräldrar till barn på både Lindbackaskolan & Brotorpsskolan vill vi rikta ett stort tack. Till Lärare på Brotorp som tog beslut när larmet gick på rasten att ta sig från skolan direkt och samla våra barn på Mejk.
Det som började som en lokal byggfirma har vuxit till ett etablerat bolag med uppdrag över hela Mellansverige. Nu har Lindesbergs Bygg landat sitt största projekt hittills: byggnationen av Hitachis nya lagerlokaler i Ludvika – 103 000 kvadratmeter till ett värde av närmare en miljard kronor.
– Det här är utan tvekan det största vi har gjort. Det känns otroligt kul, säger Johan Svensson, grundare och vd för Lindesbergs Bygg.
Örebro län har under hösten drabbats hårt av flera stora varsel, vilket nu hotar hundratals arbetstillfällen i länet. Situationen är särskilt oroande på mindre orter som exempelvis Guldsmedshyttan, där en nedläggning påverkar hela lokalsamhället. Tisdagen den 7 oktober besökte Ardalan Shekarabi, Socialdemokraternas arbetsmarknadspolitiska talesperson, företagsledningen på Baettr, för att lyssna till de lokala rösterna som nu står mitt i krisen.
– Det är människor med vanliga inkomster som får betala priset när regeringen saknar en plan för fler jobb och starkare tillväxt, säger han i ett pressmeddelande.
Under kommande helgen nyinviger Lindesbergs Träningcenter sin numera betydligt större anläggning, där man får besök av bland annat Sveriges starkaste man. Dessutom håller man tävlingar med fina priser, gratis provträning samt en hel del annat.
– Vårt fokus är bra utrustning i en väldigt välanpassad miljö, säger Eddie Bergkvist.
Billerud behöver minska sina kostnader med 800 miljoner kronor, vilket innebär att man nu varslar totalt 650 tjänster inom hela koncernen. För anläggningarna i Frövi och Rockhammar betyder beskedet att 90 tjänster försvinner lokalt.
– Det är ett jättetufft beslut att ta, och det är ett väldigt tufft besked att få, men det är nödvändigt för att Billerud ska vara konkurrenskraftigt på lång sikt, säger Pia Rosin, Kommunikationsdirektör.
Rustas premiär lockade hundratals
Kön ringlade sig lång utanför Rusta, som under onsdagsmorgonen premiäröppnade sin nya butik i Lindesberg. Hundratals shoppingsugna kunder vä...