För att få fler tjejer att få upp ögonen för industrin har nu Meritor, i samarbete med Teknikcollege, skickat ut inbjudan till 400 tjejer i kommunen. Meritor vill ge tjejer en inblick i hur det fungerar att arbeta hos dem, detta genom en tjejkväll i mars.
Inbjudan om en tjejkväll på Meritor den 10 mars har nu gått ut till 400 tjejer, som går i årskurs 8-9, i Lindesbergs kommun. Anledningen är att man vill ge tjejer en extra möjlighet att få en inblick i hur det kan vara att jobba inom industrin och hos Meritor, detta på grund av att det i dagsläget är väldigt få tjejer som väljer att läsa en teknisk inriktning på gymnasiet, trots att industrin har många olika varierande arbetsmöjligheter att erbjuda.
– Jag tror att man generellt vet väldigt lite om vilka olika tekniska yrken som finns i vår närhet. Hos oss på Meritor har vi 36 olika typer av yrken på arbetarsidan respektive 45 på tjänstemannasidan. Visserligen är inte alla tekniska roller men en majoritet har absolut en teknisk inriktning, säger Meritors personalchef Ann-Louise Johansson.
– Ofta har man nog en schablonbild av hur det är att arbeta inom industrin och den bilden vill vi försöka nyansera genom att visa upp vår verksamhet och sju, åtta av våra anställda tjejer kommer att medverka på den här tjejkvällen. Vi hoppas att det blir så många som 20 tjejer. Det kommer även bli en rolig aktivitet med teknisk vinkling under kvällen!
På fredag 31 oktober, klockan 10:00, släpps cirka 1000 ytterligare biljetter till Strålande Jul. Lindesbergs kommun meddelar även att Rosa Kvartetten tillkommit och utökar nu uppställningen av artister under konserten.
På måndagen hölls den allra sista gjutningen på Baettr – och därmed gick en 600 år lång epok i graven. I Guldsmedshyttan var stämningen påtaglig, och många uttryckte oro inför framtiden. Simon Enström, som är engagerad i bygden och arbetar på ICA Supermarket Trivselköp, har märkt av stämningen i butiken under dagen.
– Det märks på kunderna att de är påverkade av detta. Det är en sorglig dag för bygden, säger Simon.
INSÄNDARE/DEBATT: Som föräldrar till barn på både Lindbackaskolan & Brotorpsskolan vill vi rikta ett stort tack. Till Lärare på Brotorp som tog beslut när larmet gick på rasten att ta sig från skolan direkt och samla våra barn på Mejk.
Polisen har på tisdagen larmats ut till Lindbackaskolan med anledning av en misstänkt hotbild. Vårdnadshavare har uppmanats att hämta hem sina barn från skolan – dock ej via skolledning utan på eget bevåg.
– Man har upptäckt ett hotfullt budskap som klottrats på en vägg. Vi är på plats och tar in uppgifter, kommenterar Sophia Jiglind, presstalesperson på polisen i region Bergslagen.
Örebro län har under hösten drabbats hårt av flera stora varsel, vilket nu hotar hundratals arbetstillfällen i länet. Situationen är särskilt oroande på mindre orter som exempelvis Guldsmedshyttan, där en nedläggning påverkar hela lokalsamhället. Tisdagen den 7 oktober besökte Ardalan Shekarabi, Socialdemokraternas arbetsmarknadspolitiska talesperson, företagsledningen på Baettr, för att lyssna till de lokala rösterna som nu står mitt i krisen.
– Det är människor med vanliga inkomster som får betala priset när regeringen saknar en plan för fler jobb och starkare tillväxt, säger han i ett pressmeddelande.
Svenska Brukshundklubben är en frivillig försvarsorganisation som har i uppdrag av Försvarsmakten att utbilda patrullhundar till Hemvärnet. Varje år hålls ett antal kurser i landet, bland annat i Lindesberg, där Charlotte Lundell är kurschef tillsammans med sin Pandora som får agera instruktörshund.
– Hon tycker det är jättekul att åka iväg, men får inte göra så mycket, så när hon får vara med och visa blir hon väldigt stolt, skrattar Charlotte.
Kommunledningen i Lindesberg har fått ta emot kritik från både medborgare och andra politiker, gällande sitt arbete med nedläggningsdrabbade Baettr och varslande Billerud. På onsdagen kallade man därför till en pressträff för att redovisa hur man jobbar med frågorna.
– Att Guldsmedshyttan överlever efter att Baettr lämnar är det viktigaste för oss just nu, och att vi kan behålla kompetensen i regionen, säger Martina Björck, näringslivsansvarig på kommunen.
På bästa sändningstid med närmare en miljon tittare, klockan 20:00, på självaste julafton sänder TV4 sin mycket uppskattade julkonsert Strålande Jul. Tidigare år har den spelats in i kyrkor i bland annat Umeå och Vingåker, men i år spelas den in i Lindesberg arena.
– Vi får inte hit Melodifestivalen, men vi får hit Strålande Jul, säger kommundirektör Henrik Arenvang.