Metalbandet Sabaton gästar Lindesberg Arena i februari. Foto: Pressfoto.
Metalbandet Sabaton till Lindesberg i februari
Lördagen den 4 februari gästas Lindesberg Arena av det svenska metalbandet Sabaton. Falubandet, som bildades 1999, har genom åren turnerat flitigt världen över och stoppet i Lindesberg blir det femte på deras kommande Sverigeturné.
– Det är en jättefin arena och jag vill gärna göra mer konserter där, och då passade det väldigt bra med just Sabatonturnén. Vi gjorde den i Örebro senast och nu passade det bra att göra den i Lindesberg den här gången, säger arrangören Kimmo Kirvesmäki på Laweka Event.
Efter succén med Ulf Lundell i augusti kan nu Lindesberg Arena stoltsera med ytterligare en riktigt stor bokning. Lördagen den 4 februari kommer metalbandet Sabaton till arenan för ett stopp på deras Sverigeturné. Bandet, som bland annat turnerat tillsammans med giganter som Scorpions och Iron Maiden, och spelat för utsålda arenor världen över, ger sig i början av 2023 ut på del två av sin landsomfattande turné, som den här gången besöker flera mindre städer.
– De gjorde 30 spelningar på den första delen av den här turnén och då var det många mindre orter, vilket de tyckte var väldigt roligt. Det är ju orter som ofta inte får den här typen av artister till sig, det är ju ändå en världsartist som kommer till Lindesberg, så de tycker att det är roligt att kunna bjuda på det till orter som normalt inte är med om sådant här. Det är väldigt roligt att man tar den här typen av turné ut på landsbygden, det är rätt så häftigt faktiskt, säger Kimmo.
Pressfoto
Att just Lindesberg står som ett av stoppen på den kommande turnén grundar sig i ett långtgående samarbete mellan Lindesberg Arena och arrangören Laweka Event.
– Jag har ju jobbat lite i Lindesberg tidigare, bland annat var jag med och hjälpte till med Ulf Lundell nu senast, men var även med och arrangerade när Martin vann Idol. Det är en jättefin arena och jag vill gärna göra mer konserter där och då passade det väldigt bra med just Sabatonturnén. Sharon och Jeanette som jobbar på arenan är ju väldigt offensiva och duktiga, så det känns jätteroligt att kunna få dit ett så pass stort band, säger Kimmo.
Jeanette Andersson på Lindesberg Arena känner sig otroligt glad och nöjd med bokningen, något som hon menar har stor betydelse för kommunen.
– Det är riktigt coolt, och vi är superglada! Det här skapar ju enorma samhällsekonomiska effekter. På Lundell kom 40 procent av biljettköparna från ställen utanför regionen, det kom besökare från hela Norden, Tyskland och England. Vi fyllde boenden i hela Lindesberg, men även Frövi och Guldsmedshyttan hade fullbelagt och restaurangerna var fullsatta, så man ser ju effekterna av det, säger hon.
Redan imorgon, torsdag, släpps biljetterna till konserten som kommer ta in 2750 besökare.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
För fjärde året i rad hölls finalen av Innovation Day på Lindeskolan. Bland de åtta grupperna fanns det lika många unika innovationer som var väl uträknade och som verkligen fick tremannajuryn från Linde Energi och Örebro Universitet att tänka till i sin bedömning. Efter en längre översikt över alla åtta innovationer så blev den vinnande innovationen en flerfunktionell mobilapp som ska minska det dagliga matsvinnet i det vardagliga livet.
Jessica Roch driver det nystartade cateringföretaget "Mat på fat". Barnen William och Lina är två av Jessicas största supporters. Foto: Jennie Einarsson
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisörsalong i Lindesberg tillsammans med parhästen Amanda Jansson. Med bara några dagar kvar till premiäröppningen av ”Majanda” är det mesta på plats i deras helrenoverade lokal på Bytesgatan 12.
– Vi har verkligen saknat våra fina kunder och undrar vad som hänt i deras liv på sistone. Man bildar väldigt speciella band som frisör och kund, och vi är så glada över att vara tillbaka, säger Maja och Amanda.
Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.
I helgen publicerades ett Facebookinlägg av en privatperson som fick ett stort gehör på sociala medier. Där skrevs det bland annat om hur en kroggäst drabbats av akut sjukdom och blivit medvetslös utan att varken polis eller personal tagit något ansvar i händelsen. Ett inlägg som inte bara är fyllt med desinformation om vad som hände, utan som också har orsakat stort obehag i personalstyrkan, menar krogens ägare.
– Det är otroligt onödigt att vi alla ska lägga en sådan energi för att någon vill ha status, säger Oliver Lindberg.
Rapporteringen i medierna om att GB upphör med försäljningen av en av Sveriges mest sålda glassar har väckt mycket starka reaktioner i sociala medier. Nu går Tempo i Storå ut med ett lugnande besked: Daimstruten kommer att fortsätta finnas kvar i butikssortimentet, men under en annan tillverkare.
– Nu när det är ute i nyheterna kan jag meddela att Daimstruten inte kommer att försvinna, informerar butiksägaren Dennis Norström.
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.
Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har bland annat diskuterats att bygga äldreboende och bostäder i fastigheten. Nu slopar man dessa visioner – åtminstone i kommunal regi. Den gamla skolbyggnaden skall istället säljas och redan nu har en mäklarfirma fått i uppdrag att sondera terrängen. FALAB hoppas nu att en privat aktör kan ta över och utveckla byggnaden.
– Det är viktigt att vi väljer köpare med omsorg. Vi har ett ansvar vid försäljning och söker en aktör som vi litar på och tror kommer göra det här riktigt bra, säger Mikael Kihlberg, VD för FALAB/LIBO.
Martin Stenmarck: ”Lindesberg är vackert”
Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta scenen. Med gitarren i ett stadigt grepp sjunger ...