På onsdag öppnar Nya Snickerifabriken – i Nya Snickerifabriken. Trots namnet är det inte fråga om en snickarverkstad eller dylikt. Butikens inriktning är mode, interiör och design och bakom satsningen står Eva Andersson, som sedan många år är ett känt ansikte i Lindesbergs näringsliv.
Vid årsskiftet tog Eva Andersson, mest känd för sin andra butik Titt-in, över butiken Hem & Design efter Roland och Mattias Jansson. Sedan dess har mycket hänt innanför väggarna i fastigheten ”Nya Snickerifabriken” bredvid Lidl. Tillsammans med personalen har butiksägaren, Eva Andersson, format en öppen och ljus butiksyta där kläder, inredningssaker och hantverk samsas om kvadratmetrarna.
– Det är ju en butik under ständig förändring, att det hela tiden kommer nya saker att ställa ut, konstaterar Helena Fernström .
I sortimentet finns även inslag med lokal anknytning. Redan nu finns designern Pernilla Erikssons varor där precis som Mats Lagermans konsthantverk i trä och metall.
Man har valt att låta fastigheten man huserar i sköta formandet av en logotyp för den nya verksamheten. Just därför kommer butiken också att gå under namnet ”Nya Snickerifabriken”.
– Vi har redan börjat kalla butiken för ”Snickeriet”, det kanske är något andra hakar på. Vi får se, skrattar Eva och Helena.
Butiken kommer ha premiär onsdag 23 mars mellan klockan 17-20.
Under kommande helgen nyinviger Lindesbergs Träningcenter sin numera betydligt större anläggning, där man får besök av bland annat Sveriges starkaste man. Dessutom håller man tävlingar med fina priser, gratis provträning samt en hel del annat.
– Vårt fokus är bra utrustning i en väldigt välanpassad miljö, säger Eddie Bergkvist.
Kommunledningen i Lindesberg har fått ta emot kritik från både medborgare och andra politiker, gällande sitt arbete med nedläggningsdrabbade Baettr och varslande Billerud. På onsdagen kallade man därför till en pressträff för att redovisa hur man jobbar med frågorna.
– Att Guldsmedshyttan överlever efter att Baettr lämnar är det viktigaste för oss just nu, och att vi kan behålla kompetensen i regionen, säger Martina Björck, näringslivsansvarig på kommunen.
Under onsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Medan grannkommuner som Nora och Ljusnarsberg klättrar uppåt, är Lindesberg kvar i botten på plats 288.
– Det lönar sig att arbeta nära företagen. För kommuner som vill växa och vara attraktiva är ett gott företagsklimat avgörande. Det hoppas jag att fler beslutsfattare tar till sig, säger Karl Hulterström regionchef för Svenskt Näringsliv.
Arla morgonstund har italienska smaker i mund. Under torsdagsmorgonen slog ett helt nytt frukostcafé upp luckorna för första gången i centrala Lindesberg. Från en rullande foodtruck serverades varma italienska frukostmackor – något som lockade många nyfikna kunder under morgontimmarna.
– Vi är väldigt nöjda, det har rullat på riktigt bra för att vara första dagen, konstaterar Sarbaz Qader när LindeNytt stannar till på besök.
Kön ringlade sig lång utanför Rusta, som under onsdagsmorgonen premiäröppnade sin nya butik i Lindesberg. Hundratals shoppingsugna kunder väntade ivrigt på att få komma in genom dörrarna för att fynda, men allra först på plats var Carl Gustafsson, som därför belönades med att bli dagens bandklippare.
– Det kändes jättebra, det var jätteroligt, säger han till LindeNytt.
På onsdagen klockan 10.00 öppnade Rusta sitt varuhus i Lindesberg. Redan långt före klockslaget hade många tagit sig till Charlottenlunds Handelsområde för att invänta att portarna premiäröppnades. LindeNytt följer invigningen på plats.
För två år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det igen, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det handlar inte om att vi ska tjäna pengar eller få mer kunder, utan vi vill hjälpa barnen, förklarar Walat Dino.
Efter många års funderande startade Monica Karlsson upp sin efterlängtade gårdsbutik Kvarna no113 i Grimsö. Butiken, som öppnade i maj, har fått en fin start och lockat många besökare under sommarens helger. Nu väntar en höstmarknad som Monica ser fram emot.
– Det är så trevligt när det kommer besökare hit, sätter sig och fikar och surrar lite med varandra, säger Monica förväntansfullt.