Johanna Halvarsson, Markus Andreasson, Catrin Pernros Eriksson och Dan Johansson ligger bakom satsningen Lindesteget. Foto: Camilla Lagerman

Ny satsning ska ge industrierna personal med rätt utbildning

Under många år har industriföretagen Linde Maskiner och Meritor/Cummins upplevt svårigheter med att rekrytera anställda med en adekvat utbildning. När Industritekniska programmet försvann från Lindeskolans programkatalog från hösten 2021, tvingades man tänka om – och nytt. Nu tar man saken i egna händer och lanserar en helt ny form av anställning med kombinerad utbildning, som man kallar Lindesteget, något som man tagit fram tillsammans med Lindesbergs kommun och Masugnen.
– Man behöver ha rätt människor på rätt plats, i Lindesberg och i Sverige som allmänhet har vi misslyckats med att få människor med rätt typ av bakgrund till industrin, förklarar Dan Johansson, vd för Linde Maskiner.

Problematiken med att rekrytera personal med relevant utbildning inom industrisektorn är något som är utbrett över hela landet, och beskrivs som något av ett samhällsproblem från arbetsgivarnas sida.

– Vi ser att vi har misslyckats kapitalt, då väldigt få av de vi anställer har rätt utbildning. Det gör att vi tvingas utbilda, något som kostar både kvalitet och produktivitet samtidigt som det skapar en stor frustration hos de människor som kommer hit när de inser att de har en så dålig bas. Där har vi ett jätteproblem, förklarar Dan Johansson.

Svårigheterna är framförallt att lyckas fånga ungdomars intresse för industrin, något man ser som problematiskt då en stor del av arbetstillfällena finns just där.

– På Lindeskolan har de t ex två ekonomiklasser med 60 elever per årskurs, vilket såklart är bra. Men tittar man på exempelvis Linde Maskiner så har vi 130 anställda varav en ekonom, och här på Meritor/Cummins har man runt 1000 anställda varav fyra ekonomer. Men det är noll personer som utbildar sig till att jobba inom produktionen på en industri. Sedan har vi ju full förståelse för att skolan inte vill ha ett program med noll sökande. Men nu står vi i en situation där vi är hotade lite grann inom industrins framtid för att vi inte har rätt personal och vi har en massa ungdomar som inte får rätt typ av jobb som de är utbildade för, säger Dan.

Meritor/Cummins är en av arbetsgivarna bakom Lindesteget. Foto: Camilla Lagerman

De två största industrierna i Lindesberg slog helt enkelt sina kloka huvuden ihop och tog hjälp av Lindesbergs kommun och Masugnen för att skapa en helt ny typ av anställning där personen får adekvat utbildning under tiden.

– Det här är bara en liten lösning, och långt ifrån en helhetslösning. Vi gick samman med kommunen och skolan och konstaterade att vi får göra det vi kan just nu, och det är att satsa på de som kanske inte har något jobb alls, ingen utbildning, eller fel utbildning, så att dessa ska kunna komma in på industrin, säger Markus Andreasson platschef på Meritor/Cummins.

Lindesteget som det kallas, innebär att man får en ettårig anställning hos antingen Linde Maskiner eller Meritor/Cummins, där man varannan vecka jobbar på sin arbetsplats och varannan vecka går en teoretisk utbildning på Masugnen. Kraven för att söka till Lindesteget är bland annat att man är mellan 18-24 år och inskriven på Arbetsförmedlingen.

Linde Maskiner är den andra arbetsplatsen i utbildningen. Foto: Camilla Lagerman

– Det här är en utbildning som är betald av företagen så man kan byta inriktning, och den är framtagen tillsammans med de här två industrierna för att kunna ge eleverna den utbildningen som arbetsgivarna efterfrågar, förklarar Catrin Pernros Eriksson som är rektor för vuxenutbildningen på Masugnen.

– Den första pilotkullen ska vara på fem elever har vi tänkt, och urvalet kommer bygga på att man har ett intresse för att börja jobba inom industrin, säger Johanna Halvarsson, HR-generalist på Meritor/Cummins.

De första eleverna kommer ta sin examen runt jul 2023, en tidpunkt man valt medvetet eftersom orderuppgångarna brukar komma då, och efter avslutad utbildning finns stora möjligheter till fortsatt arbete.

– Ska man ha jobb i Lindesbergs kommun, då ska man med stor sannolikhet utbilda sig inom vård och omsorg eller industri, då har man väldigt stor chans att få jobb. Det är något som borde vara viktigt att fundera på för ungdomar som ska söka till gymnasiet till exempel. Vi hoppas att fler företag vill vara med på sikt, då blir det lättare att utöka antalet elever också, vi har ju exempelvis Baettr och Billerud med fantastiska resurser och fina jobb, säger Dan Johansson.

Även om Lindesteget inte är någon helhetslösning på problematiken, så hoppas man kunna väcka ett intresse kring industriarbetet hos fler människor med hjälp av det.

– Synen på industrin är nog i många fall väldigt förlegad, den är inte alls som den var förr, numera är den till stor del automatiserad och digitaliserad, säger Markus Andreasson.

– De flesta jobb vi har är ganska vanliga och oglamorösa, men ändå väldigt trevliga, avslutar Dan.

Publicerad 21 oktober 2022 klockan 15:01

Camilla Lagerman , camilla@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Arkivfoto: Ida Lindkvist

Stripa Gruvområde ska utvecklas – samtidigt som det ska säljas: ”Långsiktig plan”

Under tisdagsförmiddagens sammanträde i Tillväxtnämnden beslutades att man ska skriva ett långsiktigt hyreskontrakt med Falab avseende Stripa Gruvområde. Samtidigt vill Falab sälja området, då det helt enkelt inte går ihop sig ekonomiskt.
– Det handlar om att börja smått och bygga stabilitet, det finns en långsiktig plan, försäkrar nämndens ordförande Tom Persson (SD).

21 januari 2025 klockan 15:37 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

Rosa Åkerman. Rosmarie Haapala och Ann-Christin Gryth, hotellchef på Lindesbergs Stadshotell. Foto: Camilla Lagerman

Hälsomässan arrangeras för tredje året – blir både större och bredare

Lördagen den 25 januari arrangeras Hälsomässan för tredje året i ordningen, även denna gång på Lindesbergs Stadshotell. Med ett 20-tal utställare från stora delar av Mellansverige blir årets upplaga både större och bredare än tidigare.
– Man kan ju vara här en hel dag om man vill, det finns så mycket att upptäcka, det kommer bli jättemysigt, säger Rosa Åkerman.

14 januari 2025 klockan 14:59 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

bildspel 2024 i bilder – en tillbakablick på året

Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2024 som präglades av besparingar och sviktande ekonomi...

Fem eldsjälar får pris för deras brinnande engagemang

Linde energi avslöjade på måndagen årets vinnare av deras pris "Energiklappen". Totalt 30 000 kronor...

Granngården firar med kalas – ett år efter återöppnandet

Det har gått ett år sedan Granngården kunde återöppna sin butik, efter månader av ...

Elin och Kristoffer Berg driver Limnäs Gård i Hafsta. Foto: Camilla Lagerman

bildspel De lämnade storstadspulsen för ett liv på landet

Efter många år i Örebro valde Kristoffer Berg att flytta hem till Hafsta och släktgården, den här gången med sin egen familj. Tillsammans med sin fru Elin driver han nu Limnäs Gård som hobbylantbruk, en verksamhet som paret hoppas kunna utveckla vidare.
– Man har något kreativt kli som måste få leva ut. Det är tur att det finns knäppisar som håller på med sådant här, skrattar Elin.

12 december 2024 klockan 14:51 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Wajihs julklapp till Barncancerfonden – viger en hel dag åt att samla in pengar

Lördagen den 14 december dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Mellan klockan 10-14 kommer Wajih Daoud arbeta hårt för att göra folk julfina inför den stundande högtiden, samtidigt som alla intäkter under dagen oavkortat går till Barncancerfonden, som alltså får ett fint tillskott lagom till jul.

10 december 2024 klockan 18:21 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Extern utredning av FALAB/LIBO färdig: ”Inga oegentligheter hittades”
Efter flera uppmärksammade granskningar av media beslutade kommunstyrelsen i Lindesberg att tillsätta en extern utredning av bolagets markaffärer. ...
9 december 2024 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Femte året för Grillkökets generösa tradition – skänker 100 jultallrikar till behövande
För femte året i rad delar Grillköket i Lindesberg ut gratis julmat till ortsbor som av olika anledningar är i behov av ett mål mat och lite ...
6 december 2024 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Så mycket samlade laget in till Barncancerfonden Mellansverige: ”Oerhört tacksamma”
Söndagen den 6 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för tredje året, i ett samarbete mellan IFK Lindesbergs pojklag födda 2010 och ...
3 december 2024 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tio fina katter ställdes ut hos Kotten & Co under söndagen. Många av katterna ställdes ut för första gången, en av dessa var denna treåriga ragdoll. Foto: Timmy Lundegård

bildspel Kattens Dag firades under första advent

För att uppmärksamma Katten Dag under första advent så arrangerade Kotten & Co sin femte kattutställning i butikens träningslokal. Tio fina katter i olika åldrar, visade upp sig under söndagen till kundernas stora uppskattning.
– Det har mottagits väldigt positivt, berättar Lisa Alvbåge.

1 december 2024 klockan 17:43 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Tomtemor och tomtefar besökte marknaden, vilket blev mycket populärt bland barnen. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Första advent firades med välbesökt julmarknad

Decembers allra första dag firades in med en stämningsfull julmarknad på Brasserie All In i Lindesberg. Ett femtontal försäljare dukade fram allt från handarbeten till smycken och choklad. Det hela blev en stor succé, då Lindesbergarna verkade gå man ur huse för att besöka tillställningen. LindeNytt kan här bjuda på några ögonblick från söndagens marknad.

1 december 2024 klockan 18:06 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Första advent firas med skyltsöndag och julmarknad

På söndag den 1 december är det dags att låta julstämningen flöda, när Linde City anordnar skyltsö...

bildspel Hos Sara i Lövåsen skiner alltid solen: ”Välkommen till Bahamas”

Det är en märkbar kontrast att kliva in hemma hos Sara Lönnström i Lövåsen...

bildspel Lindeskolans unga företagare i fokus under inspirationsdag

Under onsdagen hölls en inspirationsdag för Lindeskolans elever som har, eller ska, starta upp sina...

Drängarna gästar Lindesberg under Vårfesten. Foto: Pressbild

Vårmönstringens vårfest byter plats och gästas av Drängarna

Efter två succéår återvänder Vårmönstringens egen utomhusfestival för ett tredje år. Den här gången byter man dock plats till Brasserie All In, och gästas av kultbandet Drängarna.
– Just vårfesten blir ännu bättre belägen inne i stan, då den blir en del av själva cruisingen, säger Johan Eriksson på JME Music.

21 november 2024 klockan 19:02 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel Gymnasiemässan gav högstadiets elever en inblick i framtiden

Under torsdagen bjöd Lindeskolan in till sin årliga gymnasiemässa, där högstadieelever från ...

I helgen går startskottet – dags för årets första julmarknader

I helgen går startskottet för årets julmarknader, när Frövifors pappersbruksmuseum ...

Positiva vindar för Lindeskolan: ”Vi kan vara stolta”

Efter ett år med besparingskrav och ett överhängande hot om nedläggning av program blickar...

Linde energi lanserar energiapp

Sedan gaskrisen 2022 har intresset för att ha koll på sin energiförbrukning och energipriserna ökat. Linde energi lanserar d...

Vedevågsborna höll protestmöte mot skolutredningen

Om det var positiva tongångar på stormötet i Storå under onsdagen, var det desto dystrare i Vedevåg ...

bildspel Överraskningen: Politisk majoritet för ett bevarande av Storåskolans högstadium

Efter onsdagens medborgardialog i Storå ser det hoppfullt ut för Storå...

Foto: Miljonlotteriet

Gohar från Lindesberg är Sveriges största bakproffs

Sveriges största bakproffs bor i Lindesberg och heter Gohar Petrosyan. Det står klart efter att Miljonlotteriet presenterade vinnaren i sin stora baktävling, där alltså Gohar kammade hem förstapriset.
– Det är helt ofattbart, som en dröm! Jag är så lycklig och tacksam för alla som röstade på mig, säger Gohar i ett pressmeddelande.

13 november 2024 klockan 09:52 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Nominera: Vem tycker du ska få en energiklapp i år?
För fem år sedan instiftade Linde energi "Energiklappen" vars syfte är att prisa och lyfta fram lokala eldsjälar. Nu flaggar man för att det är...
12 november 2024 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Finns det hopp för hälso- och sjukvården i Örebro län?
INSÄNDARE/DEBATT: Regionerna går igenom ett stålbad efter den höga inflationen som kom efter pandemin (och krig). Under pandemiåren ökade de ...
4 november 2024 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Wajih firar 10 år med stort kalas: ”Jag tackar alla som har stöttat mig”
Det har gått 10 år sedan Wajih Daoud öppnade sin Salong Dièm i Lindesberg. För att fira det slår han till med ett stort kalas som äger rum på ...
24 oktober 2024 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2024-10-10

2024-10-07

2024-10-04

2024-10-01

2024-09-27

2024-09-25

2024-09-17

2024-09-10

2024-09-06

2024-09-03

2024-08-22

2024-08-09

2024-08-05

2024-08-04

Evenemangstips
RSS
Polishändelser i Örebro län
2025-01-22 12:10