Nu finns en helt ny secondhand-butik centralt i Linde. För dig som är ute efter billiga barnkläder eller en snygg lampa är det bara att titta in i Lilis secondhand. Butiken drivs av ett ungt nyinflyttat Stockholmspar som älskar begagnat.- Jag har alltid hållit på att sälja gamla grejer, säger Joel Svanström. Redan när jag var elva år började jag sälja ut släktens gamla möbler och husgeråd.
För en dryg vecka sedan öppnade Lilis secondhand i Lindesberg. Affären som ligger i källaren under Flügger Färg, med ingång från Bytesgatan, säljer alla typer av möbler, husgeråd, lampor och kläder. Joel Svanström och hans sambo Rica Janoras flyttade till Fellingsbro i början av året. Sedan dess har de arbetat hårt för att iordningställa lokalen, som behövde målas och där väggar har slagits ut.
– Nu är det över 200 kvadratmeter butikslokal, berättar Joel Svanström. Det betyder att vi får plats med mycket möbler och andra skrymmande föremål.
Paret som tidigare drivit secondhandbutik i Strängnäs arbetar vid sidan om med ventilationsinspektioner. De sökte sig till Lindesberg för att komma nära familj och släkt men också för att slippa storstadens hets, stress och långa köer.
– Vi trivs jättebra nu, säger Joel. Vår äldsta dotter går i förskola och har det väldigt mycket bättre här. Nu söker vi efter ett boende lite närmare Lindesberg och hoppas hitta det innan sommaren.
Butiken är öppen tillsvidare torsdagar –söndagar då paret arbetar i Stockholm, än så länge, med sin andra firma.
Ett truckerinspirerat café slår snart upp portarna i anslutning till Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg. Det är entreprenören Tomas Viberg – ägare till lastbilsverkstaden Vibergs Smörj & Tvätt – som efter många års funderande nu gör verklighet av sina planer och startar Vibergs Café. På menyn väntar klassiska tradarmackor med stekt ägg, falukorv och bräckt skinka på siktkaka – men också traditionellt svenskt fika med kanelbullar och småkakor.
– Vi riktar oss självklart inte bara till lastbilschaufförer. Det är öppet för alla som är sugna på en fika, säger Tomas Viberg.
I oktober 2020 tog Charlotte Lundell över husdjursbutiken Kotten & Co, och har sedan dess fortsatt att utveckla verksamheten som Sara Lindlöf en gång startade. Nu väntar nästa steg för butiken, som från slutet av november flyttar till Charlottenlunds Handelsområde.
– Planen är att öppna den 25 november. Det bästa vore om allt är på plats till julhandeln, säger Charlotte.
Blombergska Bokhandeln i Lindesberg har i närmare 170 år varit en inslag i det lokala näringslivet, men nu tar det stopp. Under onsdagen lämnade ägarna, Ann Vass-Björklund och Christina Orrbo, in en konkursansökan för bolaget.
– Vi har under en längre tid levt med näsan precis ovanför vattenytan, men nu gick det inte längre. Vi är otroligt ledsna, säger Ann.
När förskolan Grönsiskan stängde sina dörrar för sista gången i början av året, påbörjades en helt ny resa för dess gamla lokaler. Efter otaliga timmars hårt slit får Hagaberg snart sin första egna restaurang, när Uffes pizzeria öppnar på torsdag.
– Jag har ju hållit på med det här sedan jag var 16 år gammal, det är det här jag brinner för, berättar Uffe Kocamaz.
Inom kort kan lindesbergarna få tillgång till snabb och smidig hjälp med sina mobiltelefoner, när företaget Mobil Outlet öppnar på Kristinavägen i centrala Lindesberg.
– Bara för att man inte bor jättecentralt ska man inte berövas möjligheten till smidig hjälp. Hela landsbygden måste kunna leva i Sverige, det kan inte bara vara de tre storstäderna där allt ska fungera effektivt och smidigt, säger butikschef Markus Vikander.
För fjortonde sommaren i ordningen genomför Sparbanken Bergslagen sitt projekt Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17-22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år handlar det om bivaxdukar, nagelförlängningar samt renovering och försäljning av möbler.
På nationaldagen var det tänkt att årets upplaga av lådbilstävlingen Trollrallyt skulle gå av stapeln. En illavarslande väderprognos har dock fått arrangörerna, Bergslagens IF, att tänka om i planeringen.
– Eftersom det ska regna hela fredagen har vi bestämt att flytta Trollrallyt till lördagen den 7 juni istället, förklarar Ali Jamal Yassin, ordförande i arrangerande Bergslagens IF.
En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs Rotaryklubb att skjuta fram årets upplaga av LindeDagen. Det nya datumet blir istället onsdagen den 27 augusti.
– Det blir nytt datum, men annars i stort sett som det är tänkt, och alla bokade platser kvarstår, säger Sven Carlsson.