Jens Isemo, Greger Nilsson och Joakim Johansson. Foto: Camilla Lagerman
Nye VD:n fortsätter på bolagets inslagna väg
Under tisdagen meddelade det kommunägda energibolaget Linde energi att Jens Isemo, som varit vd för bolaget i 11 år, lämnar sin position 30 juni. Efterträdaren är redan utsedd, och under en pressträff på onsdagen berättade man lite mer om hur framtiden ser ut för bolaget.
– Jag kommer fortsätta resan som Jens påbörjat med hållbarhet och så klart fortsätta det nära samarbetet med näringslivet och de boende i kommunen, säger tillträdande vd Joakim Johansson.
Efter totalt 11 år som vd för det kommunägda energibolaget Linde energi, lämnar Jens Isemo sin roll som vd vid nästa halvårsskifte. Trots den kommande förändringen i bolagets ledning finns inga som helst tecken på oro, den nye vd:n avser att fortsätta på den inslagna vägen, och han är även ett bekant ansikte för de anställda.
– De känner igen mig som person ganska väl, och jag tror att det ska ge ett lugn i den omställningsprocess vi är i, utan att tappa för mycket fart på vägen. Jag har ju jobbat nära Jens i ungefär 5 år och vi är väldigt lika i värdegrund och ledarskap, så vi kommer känna igen oss, säger Joakim Johansson som tillträder som ny vd 1 juli.
– Vi förespråkade en intern lösning från styrelsens sida, och det dröjde inte länge innan Joakim fick frågan. Det blir inte en ny Jens utan en alldeles gammal Joakim, för vi är ju alla olika som individer, säger styrelseordförande Greger Nilsson.
Den tillträdande vd:n fick ett mycket varmt mottagande av medarbetarna när hans nya roll inom bolaget presenterades.
– Man märkte lugnet hos medarbetarna när Joakim presenterades som ersättare. Hade vi istället startat upp en rekryteringsprocess där det hade kunnat bli vem som helst som tog över hade det kunnat skapas en oro i organisationen, men nu var det ett väldigt lugn. Han fick till och med en applåd av killarna på förrådet, det tog vi som ett uttryck på en trygghetskänsla, berättar Leif Lundell, tf kommunikationsansvarig.
För Jens Isemos del väntar snart nya uppgifter, exakt vad är dock inte satt i sten ännu, men han stänger inga dörrar för energibolaget.
– Jag har varit här länge och det behövs kanske lite förnyelse, och jag personligen skulle vilja frigöra tid för lite andra saker under de sista åren av mitt arbetsliv, utan att lämna energibranschen, säger han kryptiskt och avslutar:
– Vi är inne i ett generationsskifte, innan jul tackade vi av två anställda som sammanlagt arbetat 96 år inom företaget, så förnyelsen är jätteviktig samtidigt som det kan vara tryggt att veta att man kan göra en utvecklingsresa inom bolaget om man vill det.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad.
Vill du också stötta LindeNytt? Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Rosa Åkerman. Rosmarie Haapala och Ann-Christin Gryth, hotellchef på Lindesbergs Stadshotell. Foto: Camilla Lagerman
Lördagen den 25 januari arrangeras Hälsomässan för tredje året i ordningen, även denna gång på Lindesbergs Stadshotell. Med ett 20-tal utställare från stora delar av Mellansverige blir årets upplaga både större och bredare än tidigare.
– Man kan ju vara här en hel dag om man vill, det finns så mycket att upptäcka, det kommer bli jättemysigt, säger Rosa Åkerman.
Utanför Storå vårdcentral lämnades på fredagen den 19 april protestlistor, med 2 300 namnunderskrifter mot nedmonteringen av Storå vårdcentral, över till Jenny Steen, vice ordf. i Hälso- och sjukvårdsnämnden. På plats var även Behcet Barsom (KD), ordf. i Hälso- och sjukvårdsnämnden. Foto: Jennie Einarsson
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2024 som präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Hot om nedläggning av gymnasieprogram, skolor och vårdcentraler samt ett massivt missnöje från invånarna. Men det har givetvis funnits en hel del ljusglimtar också. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Lördagen den 14 december dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Mellan klockan 10-14 kommer Wajih Daoud arbeta hårt för att göra folk julfina inför den stundande högtiden, samtidigt som alla intäkter under dagen oavkortat går till Barncancerfonden, som alltså får ett fint tillskott lagom till jul.
Efter flera uppmärksammade granskningar av media beslutade kommunstyrelsen i Lindesberg att tillsätta en extern utredning av bolagets markaffärer. Under måndagseftermiddagen kallade man till en pressträff för att presentera resultatet.
– Nu har rapporten kommit, och till min stora glädje har den inte hittat några oegentligheter alls, säger Tomas Klockars (M).
Kattens Dag firades under första advent
För att uppmärksamma Katten Dag under första advent så arrangerade Kotten & Co sin femte kattutställning i butikens träningslokal. Tio fina ...
Decembers allra första dag firades in med en stämningsfull julmarknad på Brasserie All In i Lindesberg. Ett femtontal försäljare dukade fram allt från handarbeten till smycken och choklad. Det hela blev en stor succé, då Lindesbergarna verkade gå man ur huse för att besöka tillställningen. LindeNytt kan här bjuda på några ögonblick från söndagens marknad.
På söndag den 1 december är det dags att låta julstämningen flöda, när Linde City anordnar skyltsöndag med traditionsenlig julmarknad i Lindesberg. Butikerna öppnar klockan 12:00, då flera julpyntade skyltfönster kommer att pryda centrum.
Under torsdagen bjöd Lindeskolan in till sin årliga gymnasiemässa, där högstadieelever från hela kommunen kom på besök för att bekanta sig med skolans olika program, och kanske få en klarare bild av vad de ska söka in till. För skolan var årets mässa kanske viktigare än någonsin, efter ett år med hot om nedläggningar och besparingar.
För fem år sedan instiftade Linde energi ”Energiklappen” vars syfte är att prisa och lyfta fram lokala eldsjälar. Nu flaggar man för att det är öppet för allmänheten att nominera kandidater till 2024 års pris.
– Vi på Linde energi brinner för ett hållbart och levande Bergslagen och vill på detta sätt uppmuntra och uppmärksamma våra lokala hjältar. Energiklappen är vårt sätt att ge tillbaka till de som förtjänar uppmärksamhet och uppmuntran och samtidigt sprida lite julstämning, säger Joakim Johansson, VD på Linde energi, i ett pressmeddelande.
Stures firar ett år med jubileumshelg
Den 13 oktober har det gått ett år sedan Stures Restaurang slog upp portarna på Stafettgatan i Lindesberg. Nu planerar man en jubileumshelg för ...