Snart är det här –
magasinet som inspirerar till upplevelser i Lindesberg. Bakom magasinet står föreningen
Upplev Lindesberg, som valt att ta fram pappersproduktionen med hjälp av
LindeNytt. Första numret ges ut om en månad.
Upplagan planeras till 8000 exemplar och det
första numret kommer att tryckas och ges ut i mitten av februari. Tanken är att
Magasin Upplev Lindesberg ska utkomma regelbundet under året och sprida
information om händelser och evenemang i kommunen. Det stora utbudet av
föreningsliv ska också särskilt lyftas fram. Temat för det första numret blir
vinter och sportlov.
Ansvarig utgivare är Mattias Eriksson som också är projektledare i den
ekonomiska föreningen Upplev Lindesberg. Föreningens medlemmar är ICA
Supermarket, Hemköp, Egeryds, LindeNytt, Team Sportia och Bergslagens Sparbank.
Målgruppen för magasinet är huvudsakligen boende i Lindesberg samt
Guldsmedshyttan/Storå och Vedevåg. Distributionen kommer att ske med post men
magasinet kommer också att finnas i butiker, restauranger, idrottsplatser,
tågstationen samt större arbetsplatser.
Människor med kognitiva funktionsvariationer samt äldre långtidsarbetslösa står ofta utanför arbetslivet, något som Tillväxtnämnden i Lindesberg vill råda bot på genom ett nytt förslag som presenterades under torsdagens webbsända pressträff.
– De måste få en chans att få vara med, och få ett socialt umgänge och gemenskap, säger nämndens ordförande Magnus Storm (C).
Sedan drygt 20 år tillbaka har det kommunägda bolaget samarbetat med BillerudKorsnäs i Frövi och tagit tillvara den spillvärme som industrin genererar. Under alla dessa år har man vid endast tre tillfällen nått över 90 procent i produktion av fjärrvärme på årsbasis. Nu konstateras ett fjärde år – som också noteras som ett rekordår.
– 2020 går till historien. Vi har aldrig haft så här stor andel spillvärme i vår produktionsmix och heller aldrig eldat så lite fossil olja, säger Fredrik Jansson, Affärsområdeschef Värme på Linde energi, i ett pressmeddelande på tisdagen.
Vingeltorpets gårdsbutik i Björkhyttan har fått en strålande start sedan premiäröppningen i höstas och lockar redan till sig kunder inte bara från Lindesberg utan även runtom från Mellansverige. Här finner man varor med det lilla extra som man inte kan hitta i vilken butik som helst, bland storsäljarna finns exempelvis fårskinn och eldfat.
– Det går riktigt bra, över all förväntan, säger Anna-Lena Rydelius som tillsammans med sin man Stefan driver gårdsbutiken.
Flytten till Elons nya lokal på Bandygatan (industriområdet) har gått i något av rekordfart. Under de få dagarna den gångna julhelgen har man lyckats flytta och ställa i ordning för att kunna ta emot kunder i den helt nyrenoverade lokalen på onsdagen.
– Det är lite jobb kvar med att få lagret i ordning, därefter kan vi börja med att bygga upp köksutställningen, men på det stora hela är det ganska klart, berättar butiksägaren Daniel Larsson.
Pandemin har slagit hårt mot både föreningar och organisationer på flera olika sätt. I år bestämde sig därför Bergslagens Sparbank att dela ut Sparbanksmiljonen, inte bara en gång, utan två.
– De här föreningarna betyder så oerhört mycket för vår bygd. Nu hoppas vi att de får en chans att övervintra, säger Cecilia Jeffner, vd Bergslagens Sparbank i ett pressmeddelande.
Under sommaren startade läkarstudenten Ismael Hamoudi upp sin affärsidé om att skapa en app för att kartlägga elevers psykiska hälsa i grundskolan. Detta var en del i Bergslagens Sparbanks projekt Drömjobbet, där unga entreprenörer får chans att testa sina affärsidéer. Efter sommaren har Ismael fortsatt utvecklingen av appen och en prototyp är framtagen.
PRESSMEDDELANDE: Nu kompletterar Lindesbergs kommun den tidigare sommargåvan med en julgåva till kommunens medarbetare. Julgåvan ses som både ett tack till det arbete som utförs i alla verksamheter samt att ge stöd till det lokala näringslivet.
PRESSMEDDELANDE: Linde energi brinner för ett levande Bergslagen och vill med sin lokala sponsring bidra till att alla ska kunna uppfylla sina drömmar. Nu inför det kommunägda bolaget ett sponsringsfönster, som gör det möjligt att ansöka om sponsring för belopp upp till 10 000 kronor.
– Linde energi sponsrar lokalt. Allt från stora och små föreningar till evenemang, kulturevent och andra händelser. Genom att öppna ett sponsringsfönster hoppas vi kunna bredda vår sponsring ytterligare och därmed få en ännu större mångfald representerad, säger Richard Järlstam, Marknad- och försäljningschef på Linde energi.