Ernst Kirchsteiger stortrivs på Marco Åkessons Plantmarknaden. Foto: Jennie Larsson
Plantmarknaden fick besök av ”Sommar med Ernst”
Tystnad, tagning! På fredagen blev Plantmarknaden i Lindesberg inspelningsplats för tittarsuccén ”Sommar med Ernst” som skall visas på TV4 nu i sommar. Programledaren Ernst Kirchsteiger berättar för LindeNytt, att Plantmarknaden är en plats han gärna besöker privat också – och inte bara med ett TV-team i hasorna.
– Det är här jag brukar handla mina blommor, berättar han.
Just nu pågår inspelningen av årets sommarupplaga av ”Sommar med Ernst”, som skall visas i sommar på TV4. På fredagsförmiddagen hade inspelningsteamet, med programledaren Ernst Kirchsteiger i spetsen, tagit sig till Plantmarknaden i Lindesberg för att spela in delar av ett avsnitt, som skall visas i slutet av juni, runt midsommarhelgen.
För programmets räkning var det rosor som stod på agendan för Ernst idag. Dock påpekade han själv att mångfalden och artrikedomen på Plantmarknaden, ger inspiration till så mycket mer.
En plats för inspiration och sommar, menar Ernst. Foto: Jennie Larsson
– Här finns växter som man annars inte hittar, som hostablad. De har tänkt till när man har gjort stället, det är som en frizon, säger Ernst och fortsätter:
– Här känns det som om man får idéer när man går omkring. Man känner att NU är det sommar på riktigt, kommenterar en påtagligt inspirerad Ernst Kirchsteiger.
Plantmarknaden ligger Ernst varmt om hjärtat sedan tidigare.
– Det här är inte första gången jag är här, det är här som jag brukar handla mina blommor. Och Marco Åkesson har jag träffat flera gånger tidigare, tillägger han.
Fotnot: Förra säsongen av Sommar med Ernst hade i snitt 900 000 tittare per avsnitt
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Linda Sköldenström är initiativtagaren till den nya secondhandbutiken i Frövi. Foto: Jennie Einarsson
En ny secondhandbutik har öppnat i Korskyrkan i Frövi. Här kan du fynda en skön vårjacka eller varför inte ett par snygga skor för blott en liten ”guldtia”. Fokus ligger på att samla ihop pengar för att kunna stötta ideella organisationer som satsar på barn och ungdomar.
– Jag hoppas att det ska fungera så vi kan börja ge ut gåvor till organisationer så småningom. Det är drömmen att få stötta de som behöver, säger initiativtagaren Linda Sköldenström när LindeNytt stannar till på besök.
Fredagen den 28 mars nyöppnar Café Oscar, nu med nytt namn, nya visioner och en ny kock. Dessutom har företaget fått en ny delägare i form av Tjodolf Sommestad, som kommer in med friska idéer.
– Det ska bli jättespännande. Linde Stadshotell är ju en viktig verksamhet för en småstad som Lindesberg, och jag har varit intresserad av den branschen sedan länge, berättar Tjodolf för LindeNytt.
På torsdag klockan 10:00 slår Mejk upp portarna till sin helt nya livsmedelsavdelning. En yta om 1500 kvadratmeter som kommer rymma allt ifrån frukt och grönt, mejeri, djupfryst, bröd, till torrvaror med mera.
– Det känns väldigt roligt och spännande, säger vd Mikael Karlsson.
Med en mångmiljonsatsning på lokal fjärrvärme tar Cummins Meritor i Lindesberg ett stort steg mot att bli en fossilfri fabrik.
– Det är ett viktigt projekt för oss i den här fabriken, men också för Cummins som stort. Hållbarhet och klimatavtryck blir allt viktigare, även för en lastbilstillverkare, säger fabrikschef Markus Andreasson.
Årets bokfest är igång: ”Tangerar förra året”
Årets bokrea är i full gång, och redan en halvtimme innan Blombergska Bokhandeln i Lindesberg öppnade dörrarna ringlade sig kön lång längs ...
Arenan fick utrymmas efter inbrottslarm
Söndagskvällens handbollsmatch mellan LIF Lindesberg och Skogås hade bara tre minuter kvar när man fick pausa spelet. Inbrottslarmet drog igång i...
Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett varierande utbud. Det kan vara inom äldrevården, barnomsorgen eller vaktmästartjänster men även inom ideella organisationer eller föreningar. Nytt för i år är att man även bjuder in lokala företagare att ta emot feriearbetare.
Sedan mitten av 2023 har ”Blå Hallen” i Folkets Hus stått tom, efter att den förra hyresgästen lagt ner sin verksamhet. I månadsskiftet blir det dock återigen liv och rörelse i lokalen, då den indiska restaurangen Sukh slår upp portarna.
– Vi fick en bra lokal, och vi hoppas att folk blir nöjda med att kunna välja lite annan mat än det som finns idag, säger ägaren Jaswinder Singh.
INSÄNDARE/DEBATT: Den 3 februari 2025 markerar en betydelsefull dag för invånarna i Frövi och Fellingsbro. Det är dagen då Freya vårdcentral öppnade i privat regi under ledning av distriktsläkaren Mia Konradsson och hennes team.
Det har gått ett år sedan Granngården kunde återöppna sin butik, efter månader av sanering på grund av den brand som bröt ut i en angränsande lokal. Nu firar man stort, med en hel veckas kalas och festligheter.
– Det känns skönt att det aldrig ens ifrågasattes om vi skulle öppna igen, utan det var självklart, säger butikschef Daniel Israelsson.