Regionstyrelsens ordförande i Region Örebro län, Andreas Svahn (S), har tillsammans med regionråd Karin Sundin, (S), svarat på kritiken. Foto: Fredrik Norman och Jennie Larsson. Bilden är ett montage.

S, V och MP delar inte mörk bild av Lindesbergs lasarett

Nu har politikerna i regionstyrelsen svarat på den kritikladdade debattartikel, som undertecknats av en lång rad personer inom såväl vården som näringslivet och olika organisationer.

Svar till Peter Jilke (m.fl.) i skrivelse daterad 2018-02-28 (läs skrivelsen här)
I skrivelsen tecknas en mörk bild av Lindesbergs lasarett på grund av ”den ortopediska ökningen och omorganisationen”. Undertecknarna vill tillbaka till ett lasarett med ”en lokal chef för allmän kirurgi vid vart och ett av de tre sjukhusen med ansvar för rekrytering, schema/arbetstider och arbetsuppgifter!”. De ser hela akutsjukhuset som hotat.

Vi delar inte den mörka bilden av Lindesbergs lasaretts framtid. Vi ser i stället en framtid där en utveckling av Lindesbergs lasarett gör det möjligt för lasarettet att finnas kvar som akutsjukhus även i framtiden. Detta kan ske i en organisation med nära samverkan med den övriga hälso- och sjukvården i Region Örebro län. På så sätt kan vi använda våra samlade resurser, i form av kompetens och skattepengar, så effektivt som möjligt och vi kan då fortsätta att ha tre akutsjukhus i Region Örebro län. De investeringar som vi har gjort på Lindesbergs lasarett de senaste åren kan också vittna om vår fortsatta satsning och tro på lasarettet.

Vi har tät kontakt med de ansvariga verksamhetscheferna, områdeschef och förvaltningschef om situationen för hälso- och sjukvården i länet och specifikt Lindesbergs lasarett. Vi känner oss trygga med det förändrings- och utvecklingsarbete som pågår inom de opererande verksamheterna i Region Örebro län. Det arbetet är baserat på det politiska beslut som i december 2014 fattades i enighet, över partigränserna, om förändringen av organisationen.

I hela landet pågår en utveckling av att koncentrera verksamheter för en ökad och jämlik kvalitet i vården. Det är så vi kan säkra kvalitet åt alla, och det är så vi kan använda våra resurser mest effektivt. Detta är en utveckling som statens utredare Måns Rosén pekat på i sin utredning, ”Träning ger färdighet – Koncentrera vården för patientens bästa”, som kommer att påverka hela Sjukvårdssverige än mer än den gör i dag. Likadant är det med Göran Stiernstedts utredning, ”Effektiv vård”. Vi ska inte här argumentera ytterligare för de slutsatser de utredningarna kommit fram till. Men vi kan konstatera att vår organisation, tack vare en förändrad organisation med ökad koncentration, gjorde 4.000 fler operationer 2017, än två år tidigare.

Skrivelsen innehåller många påståenden och slutsatser som till stor del har besvarats tidigare, bl.a. i Nerikes Allehanda av verksamhetschef. Andra frågeställningar tar vi med oss. Skrivelsen mynnar också ut i fem förslag som vi något kortfattat vill försöka förklara vår hållning i.

1. Bevara Lindesbergs lasarett som dygnet runt Akutsjukhus (24/7). Vi är överens. Vi ser dagens organisation och den väg vi har valt som en förutsättning för att klara av detta.

2. Prioritera inomlänspatienter. Vi är överens. Vårt huvudsakliga uppdrag är, och kommer alltid att vara, att klara vårt hälso- och sjukvårdsåtagande åt våra länsbor. Under flera år hade vi alldeles för långa köer inom ortopedin. Vi ställde om och skapade en organisation som löste det problemet. Ingen länsbo står i dag i onödig kö i väntan på en ortopedoperation. Vi kan nu dessutom hjälpa patienter, som stått månader i kö i sitt hemlandsting, att få en operation. Det arbetssättet ska vi lära av och kunna tillämpa på fler områden.

3. Akut operation före elektiv operation. Generellt är det så, men det är inte alltid att föredra. Akut operation innebär inte alltid att den måste genomföras omedelbart. Medicinska skäl måste avgöra. Att alltid ställa in en planerad operation för en akut, som ibland kan vänta, är inte medicinskt försvarbart.

4. Intensifiera rekrytering av undersköterskor, sjuksköterskor och läkare till Lindesbergs lasarett. Vi är överens. Vi är aktiva i vår rekrytering av vårdpersonal i hela Region Örebro län. Men nya medarbetare finns på en marknad där det råder brist inom flera yrkeskategorier och hård konkurrens mellan arbetsgivare och därför är inte denna fråga enkel.

5. Inför en lokal chef för allmänkirurgi vid vart och ett av de tre sjukhusen inom RÖL med ansvar för rekrytering, schema/arbetstider och arbetsuppgifter. Vi tror på den modell vi har i dag, som har beslutats om i full politisk enighet, där kliniker tar ett gemensamt ansvar för länsborna.

De senaste åren har en rad akutsjukhus i Sverige lagts ner. Så har utvecklingen varit även inom landsting och regioner nära oss. Vi har inte valt den lösningen i Region Örebro län. Vi vill ha tre akutsjukhus kvar, vi ser att den närheten är till gagn för länets invånare och de patienter som behöver vård ofta. Samarbetet genom länskliniker och närsjukvård är vår modell för att kunna uppfylla vårt uppdrag att både erbjuda närhet och god kvalitet i hela vårdkedjan.

Vi inser att oavsett vilken modell vi än skulle välja för att organisera sjukvården skulle det innebära utmaningar. Så är det och så kommer det att vara på Lindesbergs lasarett, precis som på Karlskoga lasarett och på universitetssjukhuset i Örebro. Från politikens sida är det vår bestämda uppfattning att vi bättre klarar de utmaningar vi står inför om vi gör det i länsgemensamt samarbete kring gemensamma resurser än genom självständiga kliniker på tre fristående sjukhus som slåss om resurserna.

Andreas Svahn (S), regionstyrelsens ordförande
Karin Sundin (S), regionråd med ansvar för hälso- och sjukvårdsfrågor
Jihad Menhem (V), regionstyrelsens vice ordförande
Catrin Steen (MP), regionråd

Publicerad 7 mars 2018 klockan 11:02

LindeNytt Redaktion , info@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Pressbild Jem & Fix

Då öppnar Jem & Fix: ”Faller sig naturligt”

Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.

2 oktober 2026 klockan 14:01 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Arkivfoto: Camilla Lagerman

Löven laddar för Lindemarken

Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.

23 september 2026 klockan 14:55 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Nya Willys fördröjs – detaljplanen överklagad

I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en...

Nytt samarbete ger Lindesberg en egen Oktoberfest

LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg ...

Grillköket tar upp kampen mot barncancer för fjärde året i rad

För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man ...

Årets vinnare av Lindehjärtat och Ja-priset: Lindemaskiner och Solhems handelsträdgård. Foto: Lindesbergs kommun

Pristräd invigt – har nu fått sina två första löv

Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, har nu fått en plats i det offentliga rummet. Under tisdagen invigdes ”Pristrädet” utanför den gamla Kristinaskolan, där de första hjärtformade löven, som representerar pristagarna, nu ska fästas.

1 september 2026 klockan 15:03 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Gunilla Pöchhacker och Marie Selander från Företagarna Bergslagen överlämnade checken till Tomas Klockars (M). Foto: Företagarna

Miljoncheck överlämnades till kommunen – som påminnelse

Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.

27 augusti 2026 klockan 12:27 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Nu är industritekniska programmet igång: ”Bara att släppa handbromsen och köra”
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag...
24 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Viktig och meningsfull uppgift väntar eleverna på fordonsprogrammet
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt ...
21 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Miljardsatsningen i Frövi – nu invigs ännu en gigantisk tomatodling
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga ...
20 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Charlotte Lundell på Kotten & Co. Foto: Camilla Lagerman

Nu blir det ännu mer hund hos Kotten – öppnar dagis i höst

Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.

28 juli 2026 klockan 10:56 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Paul Quinn och Lara Herren välkomnar till Bergsgårdens bar. Foto: Jennie Einarsson

Paul och Lara ger publiv till ”Hytta” igen

Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn

23 juli 2026 klockan 13:21 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Sundman och Andersson: ”Nu räddar vi lasarettet”

INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets...

Artikel innehåller bildspel Trippla rekord när StreetWeek intog Lindesberg

Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare ...

Nu öppnar man för att sälja Gamla kirurgen

Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. ...

Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan är en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. Foto: Privat

Jonas från Guldsmedshyttan klar för final i Bussförar-SM

Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.

8 juli 2026 klockan 12:51 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Möt årets drivna drömjobbare: ”Drömmen är att kunna leva på det här”

För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Dr...

Upplagt för folkfest och nya banrekord när StreetWeek intar Lindesberg

Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och...

Lokal aktör tar över bruket i Guldsmedshyttan: ”Ge liv till området”

I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten ...

Willys etablerar ny butik i Lindesberg: ”Mycket glädjande”

Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg...

Efter konkursen – nu vill ”ICA-Per” sälja Göransonska Gården

Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala ...

Det blir en sommar med Martin på sjön igen

Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till ...

Brasserie All in på Kungsgatan i centrala Lindesberg. Foto: Fredrik Norman

Förlorade serveringstillståndet – nu försatt i konkurs

På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.

26 juni 2026 klockan 11:28 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Nu ska Mosebacke utredas på nytt för verksamhet
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda mö...
23 juni 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Krog utan serveringstillstånd i väntan på slutgiltig dom
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera ...
9 juni 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Årets Näringslivsranking: Lindesberg på plats 285 av 290
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hä...
28 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-05-26

2026-05-22

2026-05-22

2026-05-19

2026-05-14

2026-05-14

2026-05-13

2026-05-11

2026-05-07

2026-05-07

2026-04-23

2026-04-22

2026-04-22

2026-04-10

2026-10-07 09:23