Almedalsveckan lider mot sitt slut och LindeNytt träffar en av de som medverkat under veckan. Christer Trägårdh, VD för Bergslagens Sparbank var engagerad som medverkande vid det seminarierum som Arena för Tillväxt arrangerade under tisdagen. Ungdomsarbetslösheten, omställning inom näringslivet och framtida pensioneringar var några av de problemområden som belystes.
Bakgrunden till Trägårdhs medverkan vid seminariet bottnar i det engagemang banken har lokalt, i de fyra kommuner där banken idag har sin verksamhet. Under vintern och våren har man på bankens initiativ genomfört möten mellan näringslivsrepresentanter och kommunföreträdare i alla fyra kommunerna. Vid träffarna har också Arena för Tillväxt medverkat och där presenterat hur respektive kommun ser ut för dagen ur ett lokalt och regionalt tillväxtperspektiv.
– Bankens syfte har varit att få ihop näringslivet och kommunerna för att man tillsammans ska belysa framtidsproblemen och nå samförstånd. Och utifrån detta hjälpas åt att hitta nödvändiga åtgärder för att komma till rätta med problemen, säger Christer Trägårdh.
Tre problemområden
Trägårdh pekar på framför allt tre områden, som utan aktiva insatser från näringslivet och kommunerna kommer riskera att skapa avgörande problem för den lokala tillväxten i en nära framtid.
Ungdomar utan arbete
Arbetslösheten ibland ungdomar bottnar enligt Trägårdh mycket i det faktum att många idag utbildar sig inom områden som efter att utbildningen är avslutad inte leder till ett arbete.
Omställningen inom näringslivet
Jobb försvinner på grund av strukturförändringar och de arbetsuppgifter som blir kvar kräver mer kvalificerade utbildningar.
Pensionsavgångarna de närmaste femton åren.
Inom de kommuner där banken bedriver sin verksamhet kommer endast 45 – 50 procent av pensionsavgångarna täckas upp av ungdomar som under samma tidsperiod går ur gymnasiet. Och risken är också stor att många av dessa inte har rätt utbildning.
Alla har ett ansvar
Kommunerna har inte möjlighet att själva bära hela det här ansvaret, betonar Trägårdh. Här måste också näringslivet ta en mer aktiv roll.
– Vi inom näringslivet är ju också en del av kommunen. Vi måste också ta ett eget ansvar för de problem som finns och agera utifrån dessa, säger Christer Trägårdh.
De gemensamma möten man haft mellan näringslivet och kommunen har handlat just om detta. Och det gjorde också seminariet under Almedalsveckan där Trägårdh deltog. Här redogjorde han bland annat för resultaten av de möten man haft under våren. Ett konkret exempel presenterade Lindesbergs kommunalråd Anders Ceder med flera vid en presskonferens den 25 juni, och som LindeNytt rapporterade från samma dag. Projektet Skola, näringsliv och entreprenörskap som banken finansierar tillsammans med Sparbanksstiftelsen Bergslagen är ett annat konkret exempel på hur näringslivet tar en aktiv roll för att stärka den regionala utvecklingen.
Avslutningsvis, hur upplevde du Almedalsveckan i stort?
– Oerhört positivt. Kul och innehållsrikt. Här är alla öppna. Det är trevligt och mycket god stämning. Viktiga frågor diskuteras där alla kommer till tals och alla lyssnar, avslutar Christer Trägårdh.
I januari meddelade Roger Sixtensson sin avgång som VD för FALAB/LIBO, efter en rad uppmärksammade mediala granskningar. Sedan dess har bolagets ekonomichef varit tillförordnad på posten, medan man sökt en ny VD. Under måndagen kunde man så presentera mannen som ska axla rodret, Mikael Kihlberg, som tillträder 1 september.
– Nu vänder vi blad, nu börjar ett nytt kapitel i FALAB/LIBOS historia, säger Mikael.
Som avslutning på lördagens Vårmönstring arrangerades Vårfesten på Brasseri All In. DJ Misceo, Drängarna och The Band Of Brothers stod för underhållning och härlig musik. Det blev en mycket välbesökt tillställning där stämningen var på topp från första tonen som flödade ur högtalarna. LindeNytt kan här bjuda på några ögonblick från lördagens stora fest.
Klockan 12.00 på torsdagen stängde LindeNytts tävling där två fribiljetter till den stora Vårfesten stod på spel. Deltagandet var otroligt högt och de flesta svarade också rätt på tävlingsfrågan.
I samband med Vårmönstringen den 10 maj, arrangeras utomhusfestivalen Vårfesten, som i år huserar på Brasserie All In och gästas av kultbandet Drängarna. Nu har två av LindeNytts läsare chansen att vinna varsin biljett till eventet, genom att svara rätt på tävlingsfrågan.
Bergslagsbibblan växer med fem nya kommuner. Under april och maj ansluter ytterligare fem bibliotek från nio av länets kommuner till Bergslagsbibblan. Målet är att förbättra och erbjuda en mer likvärdig och hållbar biblioteksservice till invånarna i kommunerna.
– Det innebär att invånarna kommer att få bättre tillgång till media, och vi kommer kunna erbjuda snabbare leveranser mellan biblioteken som ingår i samarbetet, förklarar Helena Blixt, samordnare på Lindesbergs stadsbibliotek.
På fredagseftermiddagen stod det klart att det lokala glassföretaget ”En får tacka” i Danshyttan, Storå, återigen tilldelats en ädel valör i Glass-SM, som gick av stapel vid Stockholmsmässan under dagen. Med sin unika fårglass kammade man hem ett brons i kategorin ”Pistage”.
– Det känns väldigt roligt, det är en ny smak som jag inte har gjort förut, men den gick hem, säger Björn Johansson till LindeNytt.
Fredagen den 28 mars nyöppnar Café Oscar, nu med nytt namn, nya visioner och en ny kock. Dessutom har företaget fått en ny delägare i form av Tjodolf Sommestad, som kommer in med friska idéer.
– Det ska bli jättespännande. Linde Stadshotell är ju en viktig verksamhet för en småstad som Lindesberg, och jag har varit intresserad av den branschen sedan länge, berättar Tjodolf för LindeNytt.
Årets bokrea är i full gång, och redan en halvtimme innan Blombergska Bokhandeln i Lindesberg öppnade dörrarna ringlade sig kön lång längs trottoaren.
– Det var en tapper skara som stod och väntade när vi öppnade klockan 07.00, berättar Ann Björklund.