Almedalsveckan lider mot sitt slut och LindeNytt träffar en av de som medverkat under veckan. Christer Trägårdh, VD för Bergslagens Sparbank var engagerad som medverkande vid det seminarierum som Arena för Tillväxt arrangerade under tisdagen. Ungdomsarbetslösheten, omställning inom näringslivet och framtida pensioneringar var några av de problemområden som belystes.
Bakgrunden till Trägårdhs medverkan vid seminariet bottnar i det engagemang banken har lokalt, i de fyra kommuner där banken idag har sin verksamhet. Under vintern och våren har man på bankens initiativ genomfört möten mellan näringslivsrepresentanter och kommunföreträdare i alla fyra kommunerna. Vid träffarna har också Arena för Tillväxt medverkat och där presenterat hur respektive kommun ser ut för dagen ur ett lokalt och regionalt tillväxtperspektiv.
– Bankens syfte har varit att få ihop näringslivet och kommunerna för att man tillsammans ska belysa framtidsproblemen och nå samförstånd. Och utifrån detta hjälpas åt att hitta nödvändiga åtgärder för att komma till rätta med problemen, säger Christer Trägårdh.
Tre problemområden
Trägårdh pekar på framför allt tre områden, som utan aktiva insatser från näringslivet och kommunerna kommer riskera att skapa avgörande problem för den lokala tillväxten i en nära framtid.
Ungdomar utan arbete
Arbetslösheten ibland ungdomar bottnar enligt Trägårdh mycket i det faktum att många idag utbildar sig inom områden som efter att utbildningen är avslutad inte leder till ett arbete.
Omställningen inom näringslivet
Jobb försvinner på grund av strukturförändringar och de arbetsuppgifter som blir kvar kräver mer kvalificerade utbildningar.
Pensionsavgångarna de närmaste femton åren.
Inom de kommuner där banken bedriver sin verksamhet kommer endast 45 – 50 procent av pensionsavgångarna täckas upp av ungdomar som under samma tidsperiod går ur gymnasiet. Och risken är också stor att många av dessa inte har rätt utbildning.
Alla har ett ansvar
Kommunerna har inte möjlighet att själva bära hela det här ansvaret, betonar Trägårdh. Här måste också näringslivet ta en mer aktiv roll.
– Vi inom näringslivet är ju också en del av kommunen. Vi måste också ta ett eget ansvar för de problem som finns och agera utifrån dessa, säger Christer Trägårdh.
De gemensamma möten man haft mellan näringslivet och kommunen har handlat just om detta. Och det gjorde också seminariet under Almedalsveckan där Trägårdh deltog. Här redogjorde han bland annat för resultaten av de möten man haft under våren. Ett konkret exempel presenterade Lindesbergs kommunalråd Anders Ceder med flera vid en presskonferens den 25 juni, och som LindeNytt rapporterade från samma dag. Projektet Skola, näringsliv och entreprenörskap som banken finansierar tillsammans med Sparbanksstiftelsen Bergslagen är ett annat konkret exempel på hur näringslivet tar en aktiv roll för att stärka den regionala utvecklingen.
Avslutningsvis, hur upplevde du Almedalsveckan i stort?
– Oerhört positivt. Kul och innehållsrikt. Här är alla öppna. Det är trevligt och mycket god stämning. Viktiga frågor diskuteras där alla kommer till tals och alla lyssnar, avslutar Christer Trägårdh.
Själv beskriver han sig skämtsamt som en 82-årig, enögd Parkinsongubbe, men sanningen är att Jerry Ragnarsson är en otroligt begåvad guldsmed som varit verksam sedan 1957. I sin hemmaverkstad i villan i Lindesberg har han långt efter sin pension fortsatt sin passion för hantverket, men på hobbynivå.
– Jag kan ju inte riktigt låta bli, det är ju så roligt, säger han med ett leende.
Trädet står i fokus – som form, idé och kreativ drivkraft – när Tormek bjuder in till sommarutställningen In Between Trees – Through Grind and Motion. Denna gång har man valt en ny riktning med fokus på det konstnärliga uttrycket och ambitionen att ge besökarna en helhetsupplevelse.
– Det är ett steg framåt i vår utveckling. Vi är väldigt glada över att få möjligheten att visa upp dessa fantastiska verk från utställare på den här nivån, säger Malin Karlsson, Social Media Specialist på slipmaskinstillverkaren Tormek.
Knappt ett år efter att Rickard Bädicker tog över Kajsa & Pinnens Bowling efter Lars-Åke Johansson, begärs företaget i konkurs vid Örebro Tingsrätt. De ständigt stigande matpriserna och inflationen uppges vara orsaken till beslutet.
Efter att gratisbutiken Gåvoboden i Lindesberg stått utan lokal i en månad, har man nu hittat en tillfällig lösning över sommaren för att kunna fortsätta verksamheten. Ett lokalt företag har erbjudit sig att sponsra med ett större inhägnat tält, och därmed flyttar nu Sommarboden in i Elin Olofssons villaträdgård på Östermalmsvägen 1 i Lindesberg.
– Det här är ett socialt hus, och jag tänker att nu ska det verkligen användas, säger Elin entusiastiskt.
I juni 2005 tog han över Pizzeria Milano i Lindesberg, efter förra ägaren Michel Shahrestan. Nu, två decennier senare, är det dags för Mahmut Cakir att fira 20-årsjubilem, något han framförallt vill göra för att ge tillbaka till sina trogna kunder.
– Jag vill att folk ska veta att jag har varit här i 20 år, och jag är tacksam för mina kunder, jag är så glad att jag är här i Lindesberg, säger han till LindeNytt.
I morgon, lördag den 24 maj, håller Gåvoboden i Lindesberg öppet för sista gången i sin lokal på Kristinavägen 24. Anledningen är att en ny hyresgäst ska flytta in, och därför söker verksamheten nu med ljus och lykta efter en ny plats att fortsätta sin verksamhet på.
-Jag väljer att se detta som en möjlighet, det här kan bli en nystart. Vi har stora planer på hur vi kan utveckla verksamheten på olika sätt, säger Elin Olofsson, initiativtagare till Gåvoboden i Lindesberg.
I januari meddelade Roger Sixtensson sin avgång som VD för FALAB/LIBO, efter en rad uppmärksammade mediala granskningar. Sedan dess har bolagets ekonomichef varit tillförordnad på posten, medan man sökt en ny VD. Under måndagen kunde man så presentera mannen som ska axla rodret, Mikael Kihlberg, som tillträder 1 september.
– Nu vänder vi blad, nu börjar ett nytt kapitel i FALAB/LIBOS historia, säger Mikael.
Tåg i Bergslagen meddelar att man ser en tydlig förbättring av trafiken jämfört mot i fjol, då inställda avgångar och minskad trafik påverkade resandet negativt. Under mars uppnådde man en avgångspunktlighet på 93,9 %, jämfört med 80,3 % i mars 2024.
– Trots att vi under februari och mars drabbades av flera utmaningar, som
exempelvis infrastrukturproblem, nedfallna träd och hårda vindar, ser vi en tydligt positiv trend. Utvecklingen över tid är glädjande, säger Yujin Zhang, trafikchef Tåg i Bergslagen i ett pressmeddelande.