Årets Drömjobbare är nu utsedda, och bland de rekordmånga sökande blev det totalt sju drivna ungdomar som får chansen att pröva sina vingar som företagare under sommaren.
Bergslagens Sparbanks populära ungdomsprojekt Drömjobbet går i år av stapeln för nionde sommaren i ordningen. Den här gången har man valt att förnya konceptet något, då banken inte enbart utgått från de affärsidéer de sökande haft utan även tagit hänsyn till entreprenörskapet och drivkraften hos ungdomarna.
Under måndagen höll man sin första uppstartsträff för årets projekt, där ungdomarna fick chansen att träffa varandra och presentera sig själva och sina idéer.
Detta är årets Drömjobbare:
Tobias Johansson, vill sälja street- och skatekläder via nätet med hjälp av lokala designers.
Fanny Karlsson, vill titta på effektiviseringar inom samhället, eventuellt med en koppling till coronapandemin.
Fanny Andersson, är inte helt säker men funderar på att hjälpa mindre företag med sociala medier.
Isac Ståby, vill starta en webbutik med uthyrning av högtidskläder såsom balklänningar och kostymer.
Ella Selander, vill driva sitt UF-företag vidare, en webbaserad tjänst som hjälper organisationer att återbruka inventarier.
Hassan Hosseini, vill skapa en digital förmedlingstjänst mellan musiker och musiklärare.
Ismael Hamoudi, vill skapa ett digitalt verktyg för att kartlägga elevers psykiska hälsa i grundskolan.
Som Drömjobbare får man delta på Emax, som är en mässa för Sveriges främsta unga entreprenörer, därefter får man en tredagars utbildning i att driva eget företag, handledning under sommaren samt 10 000 kronor i startkapital. I år blir dock Emax en digital upplevelse på hemmaplan på grund av coronapandemin, men ändå minst lika spännande och lärorik.
En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs Rotaryklubb att skjuta fram årets upplaga av LindeDagen. Det nya datumet blir istället onsdagen den 27 augusti.
– Det blir nytt datum, men annars i stort sett som det är tänkt, och alla bokade platser kvarstår, säger Sven Carlsson.
I januari meddelade Roger Sixtensson sin avgång som VD för FALAB/LIBO, efter en rad uppmärksammade mediala granskningar. Sedan dess har bolagets ekonomichef varit tillförordnad på posten, medan man sökt en ny VD. Under måndagen kunde man så presentera mannen som ska axla rodret, Mikael Kihlberg, som tillträder 1 september.
– Nu vänder vi blad, nu börjar ett nytt kapitel i FALAB/LIBOS historia, säger Mikael.
Med flinka fingrar och hög precision tog Voldemars Lasmanis hem guldet i Ungdoms-SM i CAD-konstruktion. Hans konstruktion av en fällstege med arbetsplattform imponerade stort på juryn och säkrade honom inte bara förstaplatsen, utan även en plats i Yrkes-SM 2026.
– Det är bara så jäkligt kul att ha vunnit detta, säger Voldemars till LindeNytt.
Klockan 12.00 på torsdagen stängde LindeNytts tävling där två fribiljetter till den stora Vårfesten stod på spel. Deltagandet var otroligt högt och de flesta svarade också rätt på tävlingsfrågan.
Den 17 april 2019 blev Industritekniska programmet på Lindeskolan certifierat som ett Teknikcollege, och framtiden såg ljus ut för utbildningen som efter fem års dvala kunde startas upp igen, tack vare ett samarbete mellan Lindeskolan, kommunledningen och industriföretagen i Lindesberg. Men redan två år senare lades programmet ner på nytt. Nu ser det dock ut som att det blåser positiva vindar för ytterligare en nystart – redan hösten 2026.
– Att behovet av utbildningen finns och att alla är positiva till den råder det inga tvivel om. Det känns hoppfullt, säger rektor Andreas Blom.
Bergslagsbibblan växer med fem nya kommuner. Under april och maj ansluter ytterligare fem bibliotek från nio av länets kommuner till Bergslagsbibblan. Målet är att förbättra och erbjuda en mer likvärdig och hållbar biblioteksservice till invånarna i kommunerna.
– Det innebär att invånarna kommer att få bättre tillgång till media, och vi kommer kunna erbjuda snabbare leveranser mellan biblioteken som ingår i samarbetet, förklarar Helena Blixt, samordnare på Lindesbergs stadsbibliotek.
En ny secondhandbutik har öppnat i Korskyrkan i Frövi. Här kan du fynda en skön vårjacka eller varför inte ett par snygga skor för blott en liten ”guldtia”. Fokus ligger på att samla ihop pengar för att kunna stötta ideella organisationer som satsar på barn och ungdomar.
– Jag hoppas att det ska fungera så vi kan börja ge ut gåvor till organisationer så småningom. Det är drömmen att få stötta de som behöver, säger initiativtagaren Linda Sköldenström när LindeNytt stannar till på besök.
Efter 15 år med ledande befattningar inom ett brett spektrum av branscher, kliver Lindesbergaren Anna-Lena Rydelius in som ny marknadschef för det kommunala energibolaget Linde energi. Detta meddelar man på torsdagen via ett pressmeddelande.