Det var mycket som drog Linde Energi firade 100 år. Den nya ångpannan skulle invigas. Fjärrvärmekunderna informeras och kanske nya kunder fångas in. Redan vid 14-tiden – två timmar efter öppnandet – hade runt 400 besökare räknats in. Det fanns mycket att se – fjärrvärmeaggregat, elcykel, elbil, solpaneler, fordon som används vid kabeldragning…

Tord Andersson och Mariana Borkowski tillsammans med serviceteknikern Ali Al-Bazzaz vid den nya ångpannan. Foto: Hans Andersson
I det stora tältet, som hade ställts upp på gården, trängdes besökarna och överallt fanns det anställda – fjärrvärmetekniker eller kundtjänstanställda m fl – som var värdar på ”hundraårsdagen”. Det blir nog en 600-700 besökare när dagen är över, trodde entrévärdarna. Lång kö till de jättelika wokpannorna som lockade med lunch, liksom till kaffe- och tårtbordet. Många vandrade runt tipspromenaden, där man t ex kunde gissa längden på en ihopvecklad installationstråd.
– Den är nog nio och en halv meter gissade Calle och Inger Lindström. Man kunde vinna en elcykel eller andra fina priser. Vid utställningen ”Gammalt och nytt från elverkets historia” – bland kablar och mätinstrument – träffar LindeNytt paret Kerstin och Christer Thyberg, som är nöjda elkunder hos det helkommunala Linde Energi:
– Vi tycker det fungerar bra med Linde Energi och har inte funnit någon anledning att jaga några kiowattören. Det är väsentligt att gynna produktion som finns här på plats.

Fjärrvärmechefen Håkan Ohlsson var värd under kalaset. Foto: Hans Andersson
Det man firar är egentligen Lindesbergs Elverks första vattenkraftverk i Ringaby – för stan hade fått en del ström från Dalkarlshyttan redan innan och bruk och gruvor hade elförsörjning innan.
Ständigt på språng i vimlet syns fjärrvärmechefen sedan fyra år tillbaka – Håkan Ohlsson. Han har väntat på den här dagen åtminstone sedan i maj, när den nya ångpannan togs i bruk. Det är en anläggning som levererar högeffektiv energi för tillverkningsprocessen hos grannen Por Pac – det sparar rejält med olja. Fjärrvärmen dit för uppvärmning och processvatten sparar ytterligare 200 kubikmeter olja per år. Ytterligare miljöpoäng plocka ångpannan genom den gynnsamma inverkan den har på den nya pelletsanläggningen i Hagaberg.
– Vi passar på att informera våra fjärrvärmekunder som är här (även om vi också skickat information hem till alla). Vi är skyldiga att göra det om taxan förändras, men vi är glada att kunna tala om att taxan är oförändrad, säger Håkan Ohlsson, som säger konkurrensen just nu är tuffare med det låga elpriset, men att en oförändrad fjärrvärmetaxa beror på lyckosamma investeringar.

Bo Holm från Frövi intresserade sig för jubileumsboken. Foto: Hans Andersson
Bo Holm från Frövi sitter djupt försjunken i Anders Erkmans jubileumsbok ” Kraft i Bergslagen”, som signerades och delades ut till intresserade. Bo är nöjd fjärrvärmekund, som kunde räkna ner sina värmekostnader med runt två tredjedelar när han gick över till fjärrvärme.
Själv beskriver han sig skämtsamt som en 82-årig, enögd Parkinsongubbe, men sanningen är att Jerry Ragnarsson är en otroligt begåvad guldsmed som varit verksam sedan 1957. I sin hemmaverkstad i villan i Lindesberg har han långt efter sin pension fortsatt sin passion för hantverket, men på hobbynivå.
– Jag kan ju inte riktigt låta bli, det är ju så roligt, säger han med ett leende.
Trädet står i fokus – som form, idé och kreativ drivkraft – när Tormek bjuder in till sommarutställningen In Between Trees – Through Grind and Motion. Denna gång har man valt en ny riktning med fokus på det konstnärliga uttrycket och ambitionen att ge besökarna en helhetsupplevelse.
– Det är ett steg framåt i vår utveckling. Vi är väldigt glada över att få möjligheten att visa upp dessa fantastiska verk från utställare på den här nivån, säger Malin Karlsson, Social Media Specialist på slipmaskinstillverkaren Tormek.
Knappt ett år efter att Rickard Bädicker tog över Kajsa & Pinnens Bowling efter Lars-Åke Johansson, begärs företaget i konkurs vid Örebro Tingsrätt. De ständigt stigande matpriserna och inflationen uppges vara orsaken till beslutet.
Efter att gratisbutiken Gåvoboden i Lindesberg stått utan lokal i en månad, har man nu hittat en tillfällig lösning över sommaren för att kunna fortsätta verksamheten. Ett lokalt företag har erbjudit sig att sponsra med ett större inhägnat tält, och därmed flyttar nu Sommarboden in i Elin Olofssons villaträdgård på Östermalmsvägen 1 i Lindesberg.
– Det här är ett socialt hus, och jag tänker att nu ska det verkligen användas, säger Elin entusiastiskt.
I juni 2005 tog han över Pizzeria Milano i Lindesberg, efter förra ägaren Michel Shahrestan. Nu, två decennier senare, är det dags för Mahmut Cakir att fira 20-årsjubilem, något han framförallt vill göra för att ge tillbaka till sina trogna kunder.
– Jag vill att folk ska veta att jag har varit här i 20 år, och jag är tacksam för mina kunder, jag är så glad att jag är här i Lindesberg, säger han till LindeNytt.
I morgon, lördag den 24 maj, håller Gåvoboden i Lindesberg öppet för sista gången i sin lokal på Kristinavägen 24. Anledningen är att en ny hyresgäst ska flytta in, och därför söker verksamheten nu med ljus och lykta efter en ny plats att fortsätta sin verksamhet på.
-Jag väljer att se detta som en möjlighet, det här kan bli en nystart. Vi har stora planer på hur vi kan utveckla verksamheten på olika sätt, säger Elin Olofsson, initiativtagare till Gåvoboden i Lindesberg.
I januari meddelade Roger Sixtensson sin avgång som VD för FALAB/LIBO, efter en rad uppmärksammade mediala granskningar. Sedan dess har bolagets ekonomichef varit tillförordnad på posten, medan man sökt en ny VD. Under måndagen kunde man så presentera mannen som ska axla rodret, Mikael Kihlberg, som tillträder 1 september.
– Nu vänder vi blad, nu börjar ett nytt kapitel i FALAB/LIBOS historia, säger Mikael.
Tåg i Bergslagen meddelar att man ser en tydlig förbättring av trafiken jämfört mot i fjol, då inställda avgångar och minskad trafik påverkade resandet negativt. Under mars uppnådde man en avgångspunktlighet på 93,9 %, jämfört med 80,3 % i mars 2024.
– Trots att vi under februari och mars drabbades av flera utmaningar, som
exempelvis infrastrukturproblem, nedfallna träd och hårda vindar, ser vi en tydligt positiv trend. Utvecklingen över tid är glädjande, säger Yujin Zhang, trafikchef Tåg i Bergslagen i ett pressmeddelande.